hosting
İnternet

Öğretmenler Gününde Bilgisayar Alamamak…

 

Sevgili Volkan arkadaşım başından geçen ve aslında kanayan yaramızın üstüne basılan bir tuz hikayesini paylaşmak istedi. Bende bu konuda uğradığı haksızlığı daha doğrusu sistemdeki yanlışlığın nerelere etkilediğini göstermek istedim. Keşke bu durum olmasaydı.

Aşağıda yaşanılan bir olayı Volkan’ın yazısından okuyabilirsiniz.

‘’Atanamayan öğretmenlerin hayata atanamadığını düşünüyorum.’’

Bu sözü her zaman söylerim yaşadığım olayda bunu kanıtlar nitelikte oldu.

Ülkemizde meydana gelen çok ilginç bir dışlanma hikayesi paylaşmak istiyorum. Malum 24 Kasım öğretmenler günü olarak kutlandı. Öğrenciler öğretmenlerine sevgisini saygısını bir hediyeyle veya bir tebessümle gösterdi. Güzel ve değerli bir günü geride bıraktık. Bende atanamayan bir öğretmen olarak biraz buruk bir gün yaşadım. Bütün atanamayan öğretmenlerinde bu şekilde bir gün geçirdiğine eminim. Benim en çok üzüldüğüm konulardan biriside atanamayan öğretmenlik mezunu kişilerin öğretmen olarak kabul edilmemek üzere dışlanmasıdır. Bazılarınızın hadi canım oradan onu da nerden çıkardın dediğini duyar gibiyim.

Ben bu dışlanmışlığı bir teknoloji mağazasında yaşadım. Kendime bir bilgisayar almak üzere mağazaya girdim. Ürün fiyatlarına bakarken tercih ettiğim model ve markayı gözüme kestirdim. Kasaya giderken oda ne! ‘’Öğretmenlere özel tüm ürünlerde %5 indirim…’’ yazısını gördüm. Tabi ki Yapı Öğretmenliği mezunu olduğum aklıma geliverdi. E düşündüm öğretmen olduğumu nasıl kanıtlayabilirdim. Görüşlerine çok değer verdiğim insana sevgilime döndüm sordum ‘’-Ben öğretmen miyim? ‘’-Evet’’ şeklinde cevap aldım ‘’–peki’’ dedim ‘’-bunu kasada nasıl kanıtlarım?’’ Kanıtlayamazdım. Çünkü milli eğitim de resmi olarak öğretmenlik yapan atanmış öğretmenlerin kimlik kartı vardı ve benim yoktu. İndirim uygulanırken de bu kart isteniyordu. Sonuç olarak kimsenin gözünde öğretmen değildim.

Sizlerin yorumuna bırakmak istiyorum lisans diplomasında kocaman bir puntoyla YAPI ÖĞRETMENLİĞİ yazan ve altında açıklama olarak öğretmenliğin tüm haklarına sahiptir yazısı olan bir kişi neden öğretmenlere tanınan ayrıcalıklardan yararlanamaz? Devletimizin mezun edip sıfır (0) atama verdiği bir öğretmeni siz firma sahipleri de dışlamak küçük düşürmek zorunda mısınız? Kasadaki çalışana sordum dedim ben yapı öğretmenliği mezunuyum ancak atanamadım devlette görev yapamıyorum bu kampanyanızdan yararlanabiliyor muyum? Cevap olumsuzdu alacağım ürünü de bıraktım ve çıktım büyük bir moral bozukluğu ve kırgınlık vardı üzerimde.

Devletin sıfır kontenjan açması ve atanamamak benim suçum değildi. Benim başarısızlığım da değildi. Evet yanlış duymadınız yapı öğretmenliği bölümünün ataması sıfırdır. O kadar emek verip öğretmen olmuştum en azından diplomayı alınca olduğumu sanmıştım. Ama uyduruktan bir indirimden bile faydalanamıyordum.

Buradan ismini vermek istemediğim teknoloji firması ve diğer bu şekilde kampanya yapan firma sahibi kişilere ve kampanyayı düşünen kişilere sormak istiyorum. Öğretmen kimdir? Kime öğretmen denir? Atanamayan öğretmen sizin gözünüzde değersiz midir?

Alacağım bilgisayar zaten mağazadaki en düşük modeldi şunu da belirtmek istiyorum; biz atanamayan öğretmenler olarak öğretmenler gününde o indirime daha çok ihtiyacı olan piyasada alan dışı ve asgari ücretle çalışan kişilerdik. Ne zaman bu kadar ezilmeyi kırılmayı hak ettik. Kimsenin gözünde öğretmen değiliz belki ama biz hep öğretmen olabilmenin hayaliyle yaşıyoruz. Hayallerimize ulaşamadığımızı yüzümüze vurmamalısınız diye düşünüyorum.

Tüm atanamayan öğretmen arkadaşlarımın Öğretmenler Günü tekrar kutlu olsun…

 

Volkan Atabey

Yapı Öğretmeni

Yorum Yazınız

*

2 Yorum

  • Bir lise son öğrencisi olarak yazıyı okurken açıkçası biraz duygulandım. Ülkemiz de bu tür yanlış davranışlar maalesef fazlasıyla bulunmakta. Öğretmen oldum diye sevinirken 0 atama nedir ya ? Adil bir şey mi bu? Ülkenin en zor geçtiği şu dönemler de lütfen artık yapmayın böyle şeyler.