Ofislerde Akustiğin Önemi

Yüksek gürültü seviyeleri ofisteki en büyük şikayetlerden biridir, bunun nedeni yüksek sesle konuşan insanlar, klavye tıklamaları ve ofis ekipmanlarının (yazıcılar, bilgisayarlar) vızıltı veya vızıltı sesi çıkarması gibi birçok faktör olabilir. Tüm bu gürültü, insanların raketi sollamak için daha yüksek sesle konuşmaları gerektiği anlamına geliyor ve bu da ofisin çalışma koşullarını daha da kötüleştiriyor.

Çoğu işletme, ofislerini yenilemeye çalışırken ofisin ses düzenlemesini ihmal eder ve yüksek gürültü seviyelerinin stres seviyelerini arttırdığı, konsantrasyon seviyelerini azalttığı ve üretkenliği olumsuz etkilediği kanıtlanmış olduğunu düşünmeden, esas olarak estetiğe odaklanır.

Estetiği etkilemeden ofisteki yüksek gürültü seviyelerini önlemenin yolları vardır. Birkaç yıl öncesine kıyasla, ofisinizin gürültüsüne çözüm sunarken aynı zamanda harika görünmesini sağlayan birçok akustik ses yalıtım malzemesi var.

İyi tasarlanmış bir iş yeri, optimum ses seviyesine ulaşmak amacıyla özünde akustiğe sahip olacaktır. Bazı endüstri uzmanlarına göre, bu 30-40 desibel (dB) arasındadır, ancak birçok açık plan ofis 70 dB’ye ulaşır – elektrikli süpürgenin çıkardığı sese eşdeğerdir. Bu şu soruyu akla getiriyor: İşyerinde ses kirliliğini yönetmek için ne yapılabilir?

Ofislerde Akustiğin Önemi

Akustiğin ‘ABC’si üç genel stratejiyi detaylandırır: emme, engelleme ve örtme. Sesi kaynağında emmek, akustik paneller, yüksek arkalıklı mobilyalar ve başarıya giden kilit yollar olarak gösterilen asma tavanlar ile yoğun ofisler için popüler bir seçenektir. Gürültüyü engellemek, ses kaynağı ile çalışma alanları arasında bariyer görevi gören akustik paravan, masalar üzerinde konumlandırılan masa seperatörü bölmelerinin ve duvarların toplu olarak yerleştirilmesiyle sağlanabilir. Gürültüyü kapatmanın son seçeneği, istenmeyen bozulmaları maskelemek için sütunlar veya depolama birimleri gibi sert yüzeylerin yumuşak akustik kumaşlarla sarılmasını içerir.

Araştırmalar, işyerindeki aşırı gürültü seviyelerinin çalışanların fiziksel ve zihinsel sağlıkları üzerinde zararlı bir etkisi olabileceğini düşündürmektedir. Yapılan bir araştırmada, açık ofislerde çalışanların, çalışmayanlara göre %70 daha fazla hastalandığını bildirdi. Konuşmayla ilgili dikkat dağınıklığı, çalışanın iş yerindeki memnuniyetsizliğinin bir numaralı nedeniyken, tam sessizlik, birçok çalışanın gürültü yapmaktan korkmasıyla stres seviyelerini de artırabilir. Akustik çözümler, kuruluşların işbirlikçi bir iş yeri ile dikkati dağıtan bir iş yeri arasında doğru dengeyi kurmasına yardımcı olarak çalışanların refahını ve moralini yükseltebilir.

Estetik bir bakış açısıyla, herhangi bir ofis alanına şık eklemeler yapmak için akustik çözümler de kullanılabilir. Çok çeşitli renk ve tasarımlarda mevcuttur, canlı akustik paneller ve dolgulu mobilyalardan modern akustik bölücü panellerden ve tavan panellerine kadar uzanır.

İş yerleri daha yoğun ve alanlar daha açık hale geldikçe, akustik, çalışanlarınızın refahı ve üretkenliği için giderek daha önemli hale gelecektir. Çeşitli farklı tasarımlarda mevcut olan bu çözümler, gürültülü iş yeri ihtiyaçlarınıza etkili ve çekici bir çözüm sunarak gereksinimlerinize göre uyarlanabilir.

Akustiğin önemi

  1. Sağlığı iyileştirin – Gürültülü ofislerin çalışanlarda stres düzeylerini artırdığı kanıtlanmıştır, Yüksek sesler ve uzun süreli gürültüye maruz kalma, vücudumuzda fizyolojik stres tepkilerine yol açar, örneğin yüksek kan basıncı ve artan kalp hızı,

“Ses, biz farkında olmasak da psikolojik, bilişsel ve davranışsal olarak bizi etkiler.” – Julian Treasure, The Sound Agency CEO’su.

  1. Gizlilik – Akustik ürünler, örneğin toplantı odalarında veya özel ofislerde mahremiyet sunar. Bu, konuşmaların diğer çalışanlar tarafından duyulmamasını ve böylece net bir iletişimin gerçekleşmesini sağlar. Bir meslektaşınızla olası garip bir konuşma düşünün, bunu kimsenin duymasını ister miydiniz? Çok fazla utançtan kurtarabilir!
  2. Verimlilik – Gürültülü ofisler, işyerindeki üretkenliği olumsuz etkileyebilir. Sürekli kesintiler, çalışanların stresli hissetmelerine yol açabileceğinden, yukarıda bahsedilen refah iyileştirme noktasına da bağlanan işe odaklanamamaya yol açabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir