Nasıl Yapılır ?

Nasıl Format Atılır?


Fotmat çoğu zaman gerekli oluyor. Şunu hatırlatmak lazım gerekli olduğunda beklemeden format atmalısınız. Format atmazsanız bazı beklenmedik durumlar kişisel güvenliğinizin tehlikeye girmesine bile enden olabilir. Eğer herhangi bir hastalık bulaşmışsa beklemeyin hemen temizleyin.

İlk olarak nasıl başlayacaksınız işe? Format programınız CD’de ya da flash bellekte olabilir. Bildiğimiz gibi artık flash bellekle de format atılabiliyor. İlk olarak Microsoft’un bu sayfasından gerekli programı indirin. Flash bellek ile format atacakların kullanmaları gereken bu program CD ile format atacakların işine yaramaz. DVD ile format atacaklarında işine yarayacaktır.

ISO şeklindeki işletim sistemi dosyasını bu program sayesinde gerekli formatlara dönüştürüp ayrıştırabilirsiniz. Eğer elinizde zaten ayrıştırılmış hali varsa diğer USB belleğe kopyalayabilirsiniz.

Tavsiye Yazı:  Facebook Reklamları Nasıl Kapatılır?

Önce CD’yi ya da flash belleği takıyorsunuz. Sonra bilgisayarınızı yeniden başlatıyorsunuz. Açılırken basacağınız tuş size ekranda gösteriliyor. Bu tuşlar F2, delete, ya da belirlenen başka bir tuş oluyor. O anı kaçırmadan basıyorsunuz o tuşa ve karşınıza BIOS menüsü çıkıyor. Sonra menünün en sağ tarafında boot menüsü yer alıyor. İşte formatın ilk adımını oradan atıyorsunuz. Boot menüsünde formatı nereden atacaksanız (flash bellek, CD) onu en üste getiriyorsunuz. Boot menüsü biraz karmaşık olabilir. Burda tek yapmanız gereken cihazın başlatılması gereken yeri seçmek. Bildiğiniz gibi normal bir bilgisayar kendi harddiskinden başlar. Siz bunu USB olarak belirlediğiniz zaman USB’den başlayacaktır. USB’deki işletim sistemini kendine kurmaya çalışacaktır. Bilgisayarın başlayacağı hafızayı seçtiğinizde genellikle F10 tuşu ile kaydetim bilgisayarın yeniden başlatılmasını sağlıyorsunuz.

Tavsiye Yazı:  Bilgisayarlar ve Ağ

Size bilgisayarı format atacağınız aygıttan yani flash bellek ya da CD’den başlatmak isteyip istemediğinizi soruyor. Siz de yes ya da no diyerek buna cevap veriyorsunuz ve format başlıyor. Sonra resimlerde görüldüğü gibi normal kurulumu takip ediyorsunuz. Bütün işlemleriniz bittiğinde gerekli ayarlar aşağıdaki gibi yapılmalıdır. Bios’tan çıktığınızda ve bilgisayatınız USB ya da DVD ‘den başladığında aşağıdaki resimlerde gördüğünüz adımlarla karşılaşacaksınız.

Yorum Yazınız

*