Android İnternet

LINE, WeChat ve WhatsApp Karşılaştırması


İnternet üzerinden mesajlaşma servisi sağlayan WhatsApp ile oldukça popülerleşen ve LINE, WeChat gibi uygulamalar ile oldukça sevimli bir hal almaya başlayan uygulamaların kullanımı da her gün artıyor. Peki bu uygulamaların hangisi daha iyi hangisi daha kullanışlı bugün onu konuşacağız.

Şuan Türkiye de oldukça büyük kitle tarafından kullanılan WhatsApp tecrübeleri ile de savaşı bir adım önde taşıdığını söyleyebiliriz. LINE şuan Türkiye pazarına Türk oyuncular tarafından çekilen reklamlar ile giriş yaptı ancak Türkiye pazarı için konuşmak gerekirse yeni tanınmaya başladığını ve biraz daha zaman’a ihtiyacı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak Dünya azarında ismini duyurmuş ve kitlesini oluşturmuş bir isim… WeChat Messi’nin oynadığı bir reklam filmi ile oldukça sevildi ancak bu uygulamanın kullanımı için yeterli gelmedi ki şuan halen daha pazarda kendine yer oluşturmaya çalışıyor.

Günümüzde Mesajlaşma çok yüksek oranlara ulaştı ve GSM operatörleri bundan faydalanarak SMS ücretlerinde adeta sınırları zorlayarak yüksek ücretler talep ediyorlar. Her ne kadar bugün bizlere cüzi gözüken rakamlar olsa da milyonlarca kişi’ye uygulandığını düşününde ücretlerin aşırı abartılı olduğu her halinden belli, zira bu SMS haklarının da yeterli olup olmadığı da ayrı bir tartışma konusu. Bu uygulamaların tercih nedenlerinden en büyüğü de anlık mesajlaşma sistemlerinin bulunması…

Eğer Görüntülü ve Sesli arama sistemini kullanmayacak ve sadece SMS için kullanacak iseniz direk olarak WhatsApp uygulamasını indirmenizi tavsiye ederim. Benim görüşümde diğerlerine göre daha kullanışlı ve güzel. LINE ve WeChat’ta ise dikkat çeken ”Salla’ özelliği yanınızda bulunan bir kişi ile telefonlarınız yakınken telefonunuzu sallayarak karşı tarafı ekleyebiliyor olmanız.

Tavsiye Yazı:  Android 5 Geliyor, Ama hangi Telefonlara?

Eğer SMS değilde Sesli ve Görüntülü arama yolu ile görüşmelerini gerçekleştiren biriyseniz LINE ve WeChat’in sizin için daha iyi olacağı kanaatindeyim. Zira WeChat’ın Messi’li reklamında da odak noktalardan biri görüntülü konuşma idi. Kalite konusunda şüphe duyanlar için HD kalitesinde ve gayet net sesli aramalar gerçekleştirebileceğiniz de altını çizmek isterim.

Bu programların diğer güzel özelliği ise Grup Sohbetleri yapabiliyor olmanız. Bu sayede arkadaşlarınız, dostlarınız, iş arkadaşlarınız veya tanıdıklarınız ile Uygulamalar üzerinden hızlıca grup kurarak grup haline mesajlaşa bilirsiniz.

tumblr_mpvsb8y92C1s4col9o6_1280

LINE, WeChat ve WhatsApp uygulamarının 3’ünde de  rehberinizde ekli kişilere fotoğraflar, videolar ve ses kayıtları yollayabiliyorsunuz. Uzak veya yakın tüm doslarınız ile medya içeriği paylaşmanın en kolay yollarından biri olan bu uygulamar sayesinde yeni çektiğiniz bir fotoğrafı, beğendiğiniz bir videoyu veya ses kaydınızı kolayca yollayabilirsiniz.

Şu aralar pek bir popüler olan İfadeler ve Stickerlar ile mesajlaşmalarını daha komik ve zefkli hale getirebilir. Uzun uzun cümleler kurmaktan kurtulabilirsiniz. WhatsApp  üzerinde İfade ve Sticker boy boy bulunuyor. Oldukça geniş olarak yer verdiği özellik oldukça da kullanışlı…  WeChat ve LINE İfade ve Stickerları biraz büyük tutmuş. Ekran üzerinde oldukça büyük objelere yer veren uygulamalar ayrıca ücretli olarak satılan İfade ve Stickerlarıda mevcut. WhatsApp tamamen ücretsiz olarak bu hizmeti sunduğundan biraz daha kazançlı diyebiliriz.

Tavsiye Yazı:  WhatsApp sesli arama özelliğini nasıl kullanabilirim?

Uygulamaları telefonunuza kurduğunuzda telefon numaranızı girerek size gelen özel bir kod ile erişim sağlayabiliyorsunuz. Ve rehberiniz üzerinde kayıtlı olan herkes ile irtibat kurmaya anında başlayabiliyorsunuz.

3 uygulamayı da indirdiğiniz zaman ücretsiz olarak kullanmaya başlayabiliyorsunuz.Ancak WhatsApp 1 yıl süreden sonra sizden sembolik bir rakam olarak 1 dolarlık bir ücret talep ediyor.Ayrıca  WhatsApp politikaları gere kullanımınız boyunca  WhatsApp  üzerinde hiçbir reklam’a da yer verilmiyor. Buda  WhatsApp’ın en büyük artı yönlerinden bir tanesi…

Line genel anlamda ücretsiz bir uygulama. Ancak stickerlar, LINE uygulamaları, oyun uygulaması, kırtasiye malzemeleri gibi ürünlerini ücretli olarak satıyor.

WeChat, reklamlardan aldığı destek sayesinde kullanıcılarına ücretsiz servis sağlamaktadır. Fakat uygulama içerisinde yer alan mağazadan mesajlaşmalarda kullanmak için ekstra ifade ve stickerlar satın alabiliyorsunuz.

WhatsApp anlık mesajlaşma servisi olarak en iyi isim olduğunu söyleyebilirim eğer sizinde hoşunuza gittiyse WhatsApp İndirip kullanmaya başlayabilirsiniz. Ancak sesli sohbet ve görüntülü konuşma servislerinden yararlanmak isterseniz LINE İndirebilir veya tercihinizi WeChat İndirmekten yana kullanabilirsiniz.

Yorum Yazınız

*

1 Yorum

  • Line ve Wechat aşırı çok reklam yapıyor çeşitli internet ve televizyon kanalları aracılığı ile. Whatsapp bence hala en popüler olan. Bunların arasında bence Google gibi.