Tanıtımlar

Kredi Notu Nedir ? Kredi Notu Neden Düşer ?


Kredi notu

Teknolojinin gelişmesi tüm sektörleri yakından ilgilendirirken artık insanların çok az kolay işlemleri gerçekleştirmesini sağlıyor. Kredi notları da bu doğrultuda hem kişiler için hem bankalar için çok önemli bir gelişme olarak görülüyor.

Artık kredi başvurusu yapan kişilerin kredi notlarına bakılırken böylece kişilerin sürekli olarak başvurularda çok sayıda belge teslim etmesine gerek kalmıyor. Buna ek olarak bankalar da özellikle telefon ve internet yoluyla yapılan başvurularda oluşturdukları sistem ile birlikte kredi notunu inceleyerek talepte bulunan kişilere otomatik olarak geri dönüş yapıyor. Böylece de birçok yeni şube ve çalışan yerine bu otomatik sistemi kullanarak kredi başvuruları alınmış ve cevaplanmış oluyor.

Kredi Notu Nedir?

Kredi başvurularının kolay bir şekilde cevaplanabilmesi ve belirli bir standarda dönüştürülmesi için kişilerin geçmiş dönemlerde bankalar ile olan ilişkileri notlandırılarak kredi notu ortaya çıkmıştır. Bu kredi notları 1 ile 1900 puan arasında değişirken kişilerin son 5 yıl içerisinde aldıkları kredileri geri ödeme düzenleri, kredi kartı kullanımları ve bankalar ile olan diğer finansal işlemlerdeki disiplini bu puanlarda belirleyici faktör olmaktadır. Kredi notuyla ilgili daha fazla bilgi için tıklayın.

İlgili bir başka haber: Kredi notu nasıl hesaplanır?

Bu doğrultuda kişiler aldıkları kredileri doğru bir biçimde zamanında öderse, kredi borçlarının sürekli olarak dönem borçlarını aksatmadan kapatırlarsa oldukça yüksek bir kredi notuna sahip olurlar. Böylece de bankaların gözünde güvenilir kişi profili oluşturmuş olacaklardır. Bu doğrultuda birçok kredi başvuruları onaylanabilir.

Tavsiye Yazı:  Dans Oyunu Kayıt Ol, Boi Rehber ve Jenga Oyna

Kredi Notu Neden Düşer?

Kişiler kredilere başvururken uzun dönemler bu kredileri ödeyeceklerini taahhüt ederler. Bunun sonrasında ise kişiler uzun aylar boyunca ödemelerini gerçekleştirirken belirli aksilikler kişilerin ödeme planlarında aksamalara sebep olabilir.

Bazen hastalıklar, bazen iş durumlarının kötüye gitmesi bazen de çevresel etmenler kişilerin kredilerini doğru bir biçimde ödeyememesi durumunu ortaya çıkarır. Bu sebeple de bankalar belirli süreler içerisinde kişilere yaptırımlar uygularken bir yandan da bu kişilerin kredi notları düşmektedir. Bu düzen kredi kartları için de geçerli olurken kişilerin kullandıkları kredi kartlarına ödedikleri aylık bedelleri geciktirmeleri ya da sürekli olarak asgari ücreti yatırmaları kredi notlarının düşmesine sebep olmaktadır.

Ek olarak kredi notu düşük olanlara kredi veren bankalar da bulunmaktadır. Ayıntılı bilgi için: Kredi notu düşüklere kredi!

Kredi Notunu Etkileyen Faktörler

Kredi notunu olumlu ve olumsuz bir biçimde etkileyen faktörler açık bir şekilde kişilere belirtilmektedir. Bu doğrultuda kişiler bankalara olan borçlarını ne kadar düzenli bir biçimde öderlerse bu puanlarına olumlu bir şekilde etki eder. Ancak kişiler bu doğrultuda borçlarını doğru bir biçimde ödeyemezlerse puanları olumsuz şekilde etkilenmektedir.

Kredi notunu ciddi biçimde etkileyen diğer bir faktör olarak zaman faktörü de gösterilebilir. Kişilerin yalnızca son 5 yıl içerisinde bankalar ile olan ilişkilerini kayıt altında tutan bu not sisteminde kişiler zaman geçtikçe notlarında düşüşler ya da artışlar gözlemleyebilirler. Geçmiş dönemde olumsuz durumlar yaşayan kişiler o durumun üzerinden 5 yıl geçmesinden sonra notlarının arttığını görecektir.

Tavsiye Yazı:  Sanal Ofis Hizmeti

Kredi notunu etkileyen en önemli faktörleri şöyle sıralayabiliriz;

  1. Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlığı(%30 Oranında Etkiler)
  2. Mevcut Borç Durumu(%25 oranında Etkiler)
  3. Yeni Kredi Almış Olmanız(%20 Oranında Etkiler)
  4. Kredi Kullanım Yoğunluğu(%15 Oranında Etkiler)
  5. Diğer Faktörler(%10 Oranında Etkiler)

Kredi Notumu Yükseltmek İçin Ne Yapabilirim?

Kredi notunu yükseltmek isteyen kişiler alacakları kredileri çok daha uygun bir biçimde ödemeye başlaması gerekmektedir. Bazı kredi seçeneklerinde ilk 7 gün içerisinde kredinin tamamı geri ödenirse herhangi bir faiz uygulanmamaktadır. Bu sebeple de kişiler bu krediler için başvuruda bulunarak kredileri alırlarsa sonrasında da bu bedeli harcamadan 7 gün içerisinde geri ödeme işlemi gerçekleşirse herhangi bir faiz ödemeden kredi notlarını yükseltmiş olurlar.

Benzer bir biçimde kişiler kredi notlarının yükselmesi için zamanın geçmesini de bekleyebilirler. Eğer geçmiş dönemde sicillerinde olumsuz bir kayıt varsa bu 5 yıl içerisinde tamamen temizlenecektir. Böylece de kredi notları yükselebilir.

Kredi notunu yükseltmek için en etkili yollardan biri de düzenli kredi kartı ve ek hesap kullanımıdır. Bankanızdan alacağınız kredi kartınız ile yaptığınız harcamaları kontrol edebilir ve ödemelerini aksatmadan yaparsanız bu durum kredi notunuza olumlu olarak yansıyacaktır.

Kaynak: www.kredilog.com

Yorum Yazınız

*