hosting
İnternet

Kredi Kartı Borcu Yüzünden Eve Haciz Gelir mi

Bankalar ve finansal kuruluşlar ürünlerini ve hizmetlerini tüketicilere sunarken kişilerin ve kurumların bir takım koşullara ve kriterlere uyum sağlamasını istemektedirler. Buna bağlı olarak ilk olarak kredi notu sorgulaması yapmakta ve bu not seviyesine göre tüketicileri riskli ve en az riskli müşteri skalası üzerinden değerlendirerek işlemleri başlatmaktadırlar. Kredi notunun bir ön eleme amacı ile sorgulanmasının ardından kişilerin talep etmiş olduğu ürün ve hizmetin koşullarına uyumluluğunu incelemektedirler.

Bankalar kişilerin ve kurumların kredibilite durumlarını değerlendirirken aylık gelir durumları ve kullanabilecekleri limitleri değerlendirmektedirler. Özellikle kredi kartı başvuruları esnasında bankalar kişilerin kredibilite durumlarını incelemekte ve aylık gelir durumları üzerinden bir limit belirleyerek kişilerin kart başvurularını onaylamaktadır.

Günümüzde kredi kartlarının ayrıcalıklı avantajlar sunması ve taksitli alışveriş imkânı gibi alternatifler sunması ile pek çok kişinin birden fazla kart sahibi olduğu bilindiği gibi kart limitlerinin limit arttırma talimatları ile de yükseltildiği görülmektedir. Bunun sonucunda da kişilerin aylık ekstre borçlarının düzenli bir şekilde ödenememesi ya da hiç ödenememesi gibi sorunlar ile karşılaşılarak kredi kartı borcu yüzünden eve haciz gelir mi sorusu sıklıkla sorulmaktadır.

Bankalar tüketicilerin kullanımına sunmuş olduğu kredi kartı ve kredi gibi ürünlerin aylık borç tutarlarını düzenli olarak tahsil etmek istemektedirler. Yaşanılan aksaklıklar ve düzensiz yapılan ödemeler sonucunda bankalar cezai yaptırım olarak faiz uygulamaktadır. Ancak kart borcunun herhangi bir şekilde ödenmemesi halinde de yasal yollara başvurmaktadır.

Tavsiye Yazı:  Kedi Ve Köpek Maması Seçiminde Özen Göstermeliyiz

Kredi kartı borcu yüzünden eve haciz gelir mi sorusunu sormakta olan tüketicilerin bankaların bu gibi yollara başvurmasının önüne geçebilmesi için yüksek limitli kredi kartları yerine aylık gelir durumuna paralel olarak ödenebilecek kredi kartlarına sahip olması ve bilinçli bir kredi kartı kullanıcısı olunması gerekmektedir. Aksi halde uygulanan faiz oranları ve yasal uygulamalar sonrasında kişiler daha büyük maddi sıkıntılar ve sorunlar ile karşı karşıya kalabilmekte ve hukuki sürecin başlamasının ardından kara liste uygulamasına dahi tabii olabilmektedir. Kişinin borcundan kaynaklı olarak adının kara listeye yazılması sonrasında da 5 yıl süre ile bankalar ile çalışmalarına kısıtlamalar getirildiğini de unutmamak gerekmektedir.

Yorum Yazınız

*

1 Yorum