Tanıtımlar

KISACA BELGRAD ORMANI

Kanuni, 1521 yılında Sırbistan seferinden birçok Sırp esirle birlikte döner. Bizans zamanından kalan köylerin canlandırılması ve yeni köyler kurulması uygulamasına paralel olarak esirler, eski Ayvat Köyü yakınına, orman içine iskan edilir. Bu yerleşime ‘‘Belgrad Köyü’ adı verilir. Zamanla orman da aynı isimle anılmaya başlar. Daha sonraları bentlerin suyunu kirletmeleri sebebiyle 1894 tarihinde bir irade ile bunlar ormandan çıkarılmıştır.

Belgrad Ormanı Özellikleri

Bol bol oksijen alıp, doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz, çocukların keyifli vakitler geçirebileceği, bisiklet turları yapabileceğiniz İstanbul’da yer alan bir cenneti tanıtacağız.

Belgrat ormanı yetmiş bir çeşit kuş ve on sekiz memeli hayvan türü onlarca çeşit ağaca ev sahipliği yapıyor. İstanbul dışına çıkmadan doğanın keyfinin çıkarmak istiyorsanız Belgrad Ormanı sizleri bekliyor. Burada dört mevsim boyunca yürüyen, koşan, spor yapan, insanları gözlemlemek mümkün. Aracınızı park edip, çevrede bulunan otopark ve yürüyüş parkurlarına katılabilirsiniz. Özellikle ormanın ihtişamlı görüntüsünü görebilmek için ilkbahar ve sonbahar aylarında gitmelisiniz. Mangal ve kahvaltı alanları mevcut. On üç bin metrekarelik yemyeşil ormanda avlanma yasası var. Bu sayede doğal yaşam korunuyor. İlkbahar da yeşil, sonbahar da kızılın tüm tonlamalarını görebilirsiniz.

Belgrad Ormanına gelmişken Atatürk Arboretumu’nu ziyaret etmeden gününüzü sonlandırmamanızı ve bu harika deneyimi yaşamanızı tavsiye ederiz.

Tavsiye Yazı:  Ekonomik Pegasus Uçak Biletleri Alo Bilet'te

BELGRAD ORMANI GİRİŞ ÜCRETLERİ

Hafta Sonu Otomobil 11 TL — Hafta İçi: 5 TL.

Servis: 20 TL

Araçsız girişler ücretsizdir!

BELGRAD ORMANI NEREDE?

Belgrad ormanına gidebilmek için Maslak’tan Sarıyer’e doğru giderken sol tarafta bulunan ‘Bentler’ tabelasından içeri doğru sapın. Bir süre yolculuk yaptıktan sonra kemerlere varacaksınız. Yola düz devam ettiğinizde Belgrad ormanına varacaksınız.

Adres: Doğa Koruma ve Milli Parklar Mühendisliği – Bahçeköy Orman Fidanlığı Bahçeköy / Sarıyer

Telefon: 0212 226 13 14

Nasıl Gidilir: Kemerburgaz’ dan Belgrad Ormanları’na giriş kapısı olan Kurtkemeri Mesiresi Yerinin içinden geçilerek toprak bir yolla ulaşılmaktadır.

BELGRAD ORMANI MESİRE YERLERİ

Belgrad Ormanı içerisinde pek çok piknik ve mesire alanı yer almaktadır. Buralar arasında en çok bilinen ve tercih edilenleri şu şekilde sıralayabiliriz.

-Ayvad Bendi Mesire Yeri – Bentler Mesire Yeri -Binbaşı Çeşmesi Mesire Yeri -Falih Rıfkı Atay Mesire Yeri -Fatih Çeşmesi Mesire Yeri -Irmak Mesire Yeri -Kirazlıbent Mesire Yeri -Kömürcübent Mesire Yeri -Kurt Kemeri Mesire Yeri  -Mehmet Akif Ersoy Mesire Yeri -Neşet Suyu Mesire Yeri

Yorum Yazınız

*