İş Görüşmesinde Nasıl Davranmak Gerekir?

İş görüşmelerinde bulunmak her zaman için stres verici bir deneyimdir. Bu noktada herkes görüşmeye gidecek olan kişiye bir şeyler söyler. Ancak çoğu zaman işe girecek kişinin görüşme esnasındaki tavrı belirleyici olur. Bu da biraz da tecrübeye bağlı bir durumdur.

Ancak yine de ne kadar iş görüşmesine giderseniz gidin, tecrübenin yanı sıra dikkat edilmesi gereken bazı hususların olduğunu da kabul etmek gerekir.

Biz de bu yazımızda insan kaynakları ile yapılacak iş görüşmelerinde dikkat etmeniz gereken temel hususlara dikkat çekmek istedik.

Giyimde abartıdan uzak durulmalı.

İş görüşmesinde en önemli konu, görüşmeyi yapacağın kişideki ilk intibayı oluşturacak giyim konusudur.

İş görüşmesine girdiğinizde giyiminizi asla abartılı tutmayın. Mümkün mertebe sade giyimli ancak şık olmayı tercih edin.

İş dünyası giyimi denildiğinde elbette akıllara ilk iş dünyasının ciddiyet ve şıklığını yansıtan takım elbiseler gelmektedir. Ancak bu takım elbiselerin görüşmeye gittiğiniz şirketin durumuna göre olmasına özen gösterin.

Ciddi ve kurumsal havayı ön plana koyan işletmelere daha protokol takım elbiseler seçmelisiniz. Ancak daha çok yeni nesil ve rahat girişimler içinse daha günlüğe yakın ama yine de şıklıktan ödün vermediğiniz takımlarla gidebilirsiniz.

Muhakkak her iki durumda da şıklığı ön planda tutmanız gerektiğini bir daha yineleyelim.

İş Görüşmesinde Nasıl Davranmak Gerekir?

İletişim en önemli husus.

Görüşmeyi yapacağınız insan kaynakları yetkilisi sizi ilk olarak giyiminizle yargılayacaktır. İlk izleniminiz için giyiminiz elbette çok önemlidir. Ancak yetkili ile iletişime geçtiğiniz ilk andan itibaren iletişiminizle karşınızdaki yetkiliyi etkilemeye başlarsınız.

Bu noktada tıpkı giyiminizde olduğu gibi iletişiminizde de az ve öz olmayı tercih edin. Sadece sorulan sorular ölçüsünde iletişime girin. Görüşmenin gidişatına göre şekil alın. Asla ve asla resmi ve ciddi duruştan ödün vermemeye çalışın. Tabii bu durum işe girmeyi düşündüğünüz şirketin yaklaşımına göre değişim gösterebilir. Ama yine de resmiyet her zaman en garantili ve kazandıracak olan bir duruş tipidir.

Mutlaka liyakatinizi gösterin.

Çalışmak istediğiniz pozisyonun tüm yeterliliklerinizi taşıyorsanız o görüşmeye gidin. Ben görüşmeye gideyim bir yetkinliğim yok ama kazanabilirim gibi düşüncelerden uzak durmalısınız.

Zira şirketlerin görüşmelere katılan adaylarla ilgili izlenimlerini bu şekilde davranarak olumsuz etkilemek hiç doğru bir davranış olmayacaktır. Bu nedenle eğer bir iş ile ilgili aranan tüm şartları sağlıyorsanız o işe başvurun ve görüşmesine gidin.

Ön Bilgi Çok Önemli.

Başvurduğunuz şirket ve pozisyon ile ilgili muhakkak önceden ufak da olsa bir araştırma yapın. Şirketin halihazırdaki durumuyla ilgili bilgiler edinmeye çalışın. Bununla birlikte edindiğiniz bu bilgiler aynı zamanda yapacağınız iş ile ilgili de olsun.

Her ne olursa olsun ön hazırlık yapmak her zaman için çok faydalı olacaktır.

Son olaraksa iş görüşmesinde heyecanlı olsanız bile mümkün mertebe bunu karşı tarafa yansıtmamaya gayret edin. Bu noktada aklınıza her zaman bu işi alamasınız da bunun dünyanın sonu olmadığını kendinize telkin ederek yapabilirsiniz. Her ne olursa olsun bu zorlu yolculukta her zaman daha iyisi var ve belki de bugün olumsuz gelecek bir iş başvurusu gelecekte çok daha avantajlı bir fırsatın kapısını açacaktır.

Kariyer yolculuğunda olan herkese başarılar dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir