Apple-iOS Nasıl Yapılır ?

iPhone’da Kullanım Süresini Nasıl Uzatabiliriz ?

iPhone kullanan 1000 kişiye ”Telefonunuzda nefret ettiğiniz özellik nedir? ” diye sorsanız, herkesin vereceği ilk cevap ”Şarjım çok çabuk bitiyor.” olacaktır. Ben de bir iPhone kullanıcısı olarak diyebilirim ki bu şarj olayı gerçekten çok can sıkıcı olabiliyor. Aşağıda yazdığım küçük ipuçlarını telefonunuza uyguladığınızda eski kullanımlarınıza göre daha uzun bir kullanım süresi aldığınızı göreceksiniz. Unutmayın ki bu uygulamalar sonrasında çoğu özellikten kısıtlanmış olacaksınız.

 

1) 3G yerine Edge Kullanın

Şarjı en hızlı bitiren etken şüphesiz ki 3G üzerinden gerçekleştirilen internet erişimidir. Şarjdan tasarruf etmek istiyorsanız interneti kullanmadığınız zamanlarda 3G’yi kapatın , Edge üzerinden bağlantı kurmaya devam edin. Edge bağlantınız süresince Whatsapp gibi anlık mesajlaşma bildirimleriniz sorunsuz ve hızlı bir şekilde gelmeye devam edecektir. 3G’yi kapatmak için Ayarlar-Hücresel-3G seçeneğini kapatın.

fotoğraf 4

 

 

2) Arkaplanda Uygulama Yenilemeyi Kapatın

Arkaplanda uygulama yenileme özelliği, iPhone’unuzda bulunan her uygulamanın arkaplanda açıkken sürekli olarak yenilenmesini ve bu sayede güncel tutulmasını sağlar.Eğer arkaplanda çok fazla uygulamayı açık bırakırsanız hem internet kullanımınız artacak hem de şarj süreniz azalacaktır.Bu özelliği Ayarlar-Genel-Arkaplanda Uygulama Yenile kısmından kapatabilirsiniz.

fotoğraf 2

 

 

3) Ekran Parlaklığını Kendiniz Ayarlayın

Otomatik parlaklık her ne kadar gün içinde ekran parlaklığını kendisi ayarlayarak size yardımcı olsa da sürekli parlaklık sensörünü kullandığı için kullanım süresini azaltan ciddi bir etkendir.Gün içinde ekran parlaklığını kendiniz ayarlayarak şarj sürenizi uzatabilirsiniz.Denetim merkezinden ekran parlaklığını elle ayarlama işlemini çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz.Otomatik parlaklığı Ayarlar-Duvar Kağıtları ve Parlaklık kısmından kapatabilirsiniz.

Tavsiye Yazı:  İOS 12 Güncellemesini Hangi Cihazlar Alacak?

fotoğraf 3

 

 

4) Hareketi Azaltın

iOS 7 ile birlikte Paralaks efekti gibi ana ekrana birçok animasyonlu hareket geldi.Uygulamalar açılırken-kapanırken,kilit ekranından ana ekrana geçerken çalışan bu hareketli efektler az da olsa şarj süresini etkileyebiliyor.Bana göre aynı zamanda göz yorucu olan bu özelliği Ayarlar-Genel-Erişilebilirlik-Hareketi Azalt kısmını ”Açık” hale getirerek kapatabilirsiniz.

fotoğraf 1

 

 

5) Yatmadan Önce iPhone’u Uçak Moduna Alın

iPhone’unuzu yatmadan önce uçak moduna alarak, şarjınızın gece boyunca azalmasını engelleyebilirsiniz.Denetim merkezinden uçak modunu kolay bir şekilde açıp kapatabilirsiniz.

127784

 

 

Benim kendi iPhone’umda uyguladığım yöntemleri yukarıda sizlere anlattım.Eğer sizin de kendi cihazınızda uyguladığınız bir yönteminiz varsa yazının altına yorum yazarak bizlere anlatabilirsiniz.Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Yorum Yazınız

*

3 Yorum