Apple-iOS Mobil Cihazlar

IOS işletim sistemi için tehlikeli bir virüs ortaya çıktı

Fireeye siber güvenlik şirketinden yapılan açıklamaya göre IOS işletim sisteminin güvenliğini tehdit eden ve kullanıcı bilgilerini çalan sinsi bir virüs kol geziyor. Bu durumu uzun zamandan beri bilen Apple herhangi bir önlem almış değil ama son zamanlarda gündeme oturan iCloud saldırılarının arkasında bu virüs olabilir.

IOS 7.1.1 işletim sisteminden IOS 8.1.1’e kadar bütün telefonları tehdit eden maskeli virüs dışarıdan indirdiğiniz uygulamalardan bulaşıyor. Daha sonra telefonunuza yerleşerek kendini maskeliyor. Siz incelediğinizde ise sanki AppStore’dan indirilmiş bir uygulama gibi görülüyor.

Virüs hackerın ihtiyacı olan işlemleri gizli bir şekilde gerçekleştiriyor. Kötü niyetli kişinin telefonunuzdan istediği bilgiyi çalması için istediği uygulamayı yüklemesine yardım ediyor. Daha sonra e-mail şifreleriniz, herhangi bir hesap bilgileri ve banka bilgileri de dahil bir çok bilgiyi hackera ulaştırıyor.

Tavsiye Yazı:  İphone 6 ve iPhone 6 Plus 4K video oynatabilecek güçte

Yakın geçmişte yaşanan ve ünlülerin çıplak fotoğraflarının internete yayıldığı iCloud saldırısıyla ilgili Apple kullanıcı hatası deyip geçmişti ama bu virüs pek öyle olmadığını gösteriyor. Fireeye’dan yapılan açıklamaya göre Apple yetkilileri virüsü ve tehlikesini bir senedir biliyor ama herhangi bir adım atılmış değil. Dikkatli olun.

Apple-iOS-Virus

Yorum Yazınız

*