Apple-iOS Teknoloji Haberleri

iOS 9 Gümbür Gümbür Geliyor

Apple’ın her sene binlerce mühendis ve uygulama geliştiricinin katılımıyla gerçekleştirdiği WWDC bu sene de büyük yankı uyandırdı. MacOSX tarafında Yosemite’ten sonra El Capitan’ın gelmesinin ardından, iPhone ve iPad sahiplerinin merakla beklediği yeni işletim sistemi iOS 9 da tanıtıldı.

vlcsnap-2015-06-08-18h37m12s165

Her sene olduğu gibi bu sene de karşımıza yeni birçok özellik ile çıkan Apple, iOS 9 ile kullanıcıların ihtiyaç ve isteklerini bir nebze de karşılamış gözüküyor. İsterseniz iOS 9 ile gelen yeni özelliklere kısaca bir göz gezdirelim;

  • İlk olarak iPhone 4S ile karşımıza çıkan ve iOS 8.3 ile Türkçe dil desteğine de kavuşan akıllı yardımcımız Siri iOS 9 ile daha da akıllandı. Siri artık fotoğraflarınız arasında arama yapabiliyor ve bilinmeyen bir numaradan arama geldiğinde bu numarayı mail altyapısıyla eşleştirmeye çalışarak size bu numaranın kime ait olduğunu gösterebiliyor.
  • Spotlight arama kısmında artık yakındaki mekanlar ve iletişim bilgileri de gösteriliyor.
  • Harita uygulamasına toplu taşıma güzergahları eklenmiş durumda. Maalesef şu anda ülkemizde hizmet vermiyor fakat gelecek güncellemelerle ülkemiz es geçilmeyecektir bu konuda.
  • Belki de tüm iPad sahiplerinin yıllardır beklediği bölünmüş ekran özelliği iOS 9 ile sunuluyor. Home tuşuna iki kez basarak iki uygulamanın yan yana gelerek aynı ekran üzerinde çalışması sağlanabiliyor. Youtube uygulamasında bir video izlerken başka bir ekrana geçiş yapmanız gerektiğinde video ekranı sağ alt köşeye küçültülmüş olarak geliyor ve video oynatılmaya devam edebiliyor.
Tavsiye Yazı:  Çalışan Galaxy S8 Fotoğrafı Sızdırıldı!

spliret

  • Pil kısmında da iOS 9 ile iyileştirmelere gidilmiş durumda. Düşük güç modu ile pil belli bir seviyenin altına düştüğünde ekstra 3 saat kullanım daha verebiliyor iOS 9lu cihazlar.
  • Passbook yerine Wallet uygulaması geldi.
  • Flipboard tarzında gelen News uygulaması ile en güncel haberleri rahatlıkla görüntüleyebileceksiniz.
  • Notlara artık el çizimleri ve resimler eklenebiliyor.

newsa

iOS 9; iOS 8 yüklü olan her cihaza indirilebiliyor. Şu anda Beta sürümüyle geliştiricilerin cihazlarına indirilebilen işletim sistemi, Temmuz’da tüm kullanıcılara Beta sürümüyle sunulacak. Eylül’deki iPhone etkinliğinden sonra son sürüm iOS 9’un tüm kullanıcılara sunulması bekleniyor.

Yorum Yazınız

*

2 Yorum