İnternetten Adli Sicil Kaydı Nasıl Alınır?

Adli sicil kaydı hayatımızın her alanında lazım olabiliyor. Devletle veya özel kurumlarla ilgili herhangi bir işte ya da iş başvurularında kişinin adli geçmişini öğrenmek için kurumlar adli sicil kaydı talep ediyorlar. Özellikle kalabalık şehirlerde bu belgeyi almak çok güç. Bu işi kolaylaştırmak için sizlere bir yol göstereceğiz.

Adli sicil kaydınızı internetten alabilirsiniz. Nasıl mı? İlk önce turkiye.gov.tr adresine giriş yapmalısınız. Bunun için ihtiyacınız olanlar;

  1. e-devlet şifresi.
  2. Yoksa en yakın PTT şubesine giderek alın.
  3. Turkiye.gov.tr adresine girin.
  4. TC kimlik numarası ve aldığınız şifeyle giriş yapın.
  5. Şifrenizi değiştirmeniz istenecek değiştirin

Bu işlemden sonra Adli sicil kaydı kısmına geleceksiniz. Bunun için sizlere bir adres vereceğiz. Sistem üzerinde aramayın direk https://www.turkiye.gov.tr/adli-sicil-kaydi bağlantısına tıklayın. Bu kısımda çeşitli uyarılar var. Dikkatlice okuyarak “yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum” kısmını işaretleyin ve devam et butonuna tıklayın.

internettenadlisicilkayidalmak

Bu işlemden sonra adli sicil kaydı alan kişinin kimlik bilgileri görülecek. Doğru olup olmadığını kontrol edin. Sorgulama formu kısmında Kurum türünü seçin. Bu kaydı nereye vereceğinizi belirttiğiniz kısımdır. Daha sonra belgeyi neden verdiğinizi seçin. Son olarak özel bir isim yazın. Belgeyi nereye veriyorsanız ismini direk olarak girin.

Bu işlemlerden sonra sorgula butonuna tıklayın ve kaydınız karşınızda. Daha sonra “dosyayı indir” diyerek dosyayı bilgisayara indirebilirsiniz. Ordan da herhangi bir yazıcı ile çıktı alabilirsiniz.

 

Adli Sicil Kaydı Tercüme İşlemleri Nereden Yaptırılıyor?

Yurtdışında yerleşik firmalar, ülkelerin resmi daireleri, oturma izni ve vatandaşlık işlemleri gibi konularda pek çok ülkenin konsoloslukları veya resmi idareleri sizden işlemler sırasında apostil şerhi ve yeminli tercümesi – noter onayı yapılmış adli sicil kaydı belgesi isteyebilmekte. Bu konuda gerek e-devletten, gerekse size yakın bir adliyeden alacağınız adli sicil kaydı için tercüme ihtiyacı doğduğunda bu işlemleri kolaylıkla Protranslate.net gibi online olarak hizmet veren bir siteden halledebilmektesiniz. 40 dilde belgenizi kolaylıkla tercüme ettirerek noter işlemlerini ve apostil şerhini alabileceğiniz sistemleri ile artık bu tarz işlemler zahmetli olmaktan çıkıyor. Siz de online tercüme hizmetleri ile tanışın, resmi belgelerinizi kolayca tercüme ettirin!

Adli sicil kaydı almak bu kadar kolay.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir