İnternet Nasıl Yapılır ?

İnternet Yayıncılığında Rtük Denetimi

Torba yasayla şu anda tartışılan bir durum söz konusu. İnternetten yayın yapana bazı kanalların denetimini de Rtük yapacak. Bildiğiniz gibi internet çok geniş bir mecra ve denetimi oldukça zor. İsteyenler istediğini yayınlayabiliyor. Şu sıralar şikayet olması ve suç unsuru bulunması halinde erişim yasağı sağlanıyor. Elbette bu işler oldukça zor. Son zamanlarda A9 kanalında yayınlanan içeriklerin sıkça şikayet edilmesi üzerine benzeri internet üzerinden yayın yapan kanalların denetlenmesi için kananun tasarısı hazırlandı.

Rtük bu kanalları nasıl denetleyecek? Denetim altına alınan kanallarda şuan uygulanan Rtük kararları çerçevesinde denetim yapılıp kontrol edilecek. Şikayetler değerlendirilecek. TV programlarında olduğu gibi içerik beğenilmez ya da sakıncalı ise erişim engelleme kararı mahkemeye gerek kalmaksızın anında verilecek.

Tavsiye Yazı:  Yandex Disk Alan Satın Alma Ve Alanı Yönetme Nasıl Yapılır?

Netflix, PuhuTV, BlueTV gibi ülkemizde de internet üzerinden yayın yapan siteler de bu denetime girdiği gibi Youtube üzerinden yayın yapan kanallar da denetimde olacak. Sıkıntılı taraf şu ki, bu internet Tvlerinde sigara alkol küfür gibi TV’de olmayan içerikler de olabiliyor. Rtük bunları denetleyecek mi? Bunun yanında bazı dizilerimizin sansürsüz versiyonları yine internet üzerinden bu versiyonları tercih edenlerin beğenisine sunuluyor. Bunların durumu ne olacak?

Kanunu takipteyiz.

Yorum Yazınız

*