Instagram, para kazanmak için hala fırsatlar sunuyor

Instagram, doğru kullanıldığı takdirde önemli bir para kazanma kapası haline geliyor. Üstelik Instagram’ı avuç içinde bulunan neredeyse bir ATM makinesi olarak düşünmek de mümkün.

Uygulama 2010’dan beri var, ancak hem kullanıcılar hem de girişimciler arasında hala çılgınca popüler. Bir uygulama araştırma şirketi olan SensorTower tarafından yayınlanan verilere göre Instagram, 2021’in son çeyreğinde en çok indirilen uygulama haline geldi. Böylece TikTok ve diğer sosyal medya platformlarını geride bıraktı.

Instagram’dan para kazanmak için bir kurs oluşturma ve kitle büyüme stratejisti olan Monica Monfre Scantlebury, “İlk yılımda işimi altı rakama çıkardım ve bunun bir satış aracı olarak Instagram’a nasıl yöneldiğimden kaynaklandığını biliyorum” diyor.

Monfre Scantlebury, “Koçluk programımı satmak için Instagram hayatlarını kullandım ve 10.000’den az takipçisi olan bir izleyici kitlesiyle 10 günden kısa sürede 25.000 ABD Doları gelir elde ettim. Instagram’da para kazanmak için çok büyük bir kitleye ihtiyacınız yok” yorumunda bulunuyor.

Para kazanma odak noktasında yayınlar hazırlayan Konupara sitesi ise bu sosyal medya uygulaması için önemli püf noktaları paylaşıyor. Sitede yer alan Instagram para kazanma kılavuzunda, etkileşime odaklanın tavsiyesine yer veriliyor. Katılım, takipçi sayısından veya diğer boş metriklerden daha değerlidir, görüşü paylaşılıyor.

Instagram’da para kazanmak için önerilen yollar

Instagram’dan para kazanma yolları arasında birçok seçenek bulunsa da iki kategoriden öne çıkıyor. Bunlardan ilkini satış yapmak oluştururken, bir diğerini de sponsorlu gönderiler paylaşmak oluşturuyor.

Satış yaparak Instagram’dan para kazanmak isteyenlerin, en temelinde odak noktalarını, takipçilerine satış yapacak ürün veya hizmetlere neden ihtiyaç duyduklarını anlamaya ayırmaları gerekiyor.

Bu nedenle de satışlardan kazanç sağlamak isteyenlerin hedef kitlelerini göz önüne alarak kendilerine şu soruları sormaları gerekiyor: Benim söylediklerimi neden önemsesinler ve niçin şimdi bunu satın alsınlar?

Bu açıdan ilgili yöntemle sosyal ağdan para kazanmak isteyenlerin, her Instagram gönderisini hedef kitleleri ile bağlantı kurmak için bir fırsat olarak kullanmaları gerekiyor. Bunu yaparak süreç boyunca kaç takipçinin etkileşime girdiğini görmeleri ve ilerisi için veriler ışığında yol haritası oluşturmaları gerekiyor.

Bir diğer kazanç taktiği arasında da sponsorlu gönderiler yer alıyor. Instagram etkileyicileri hedef kitleleri ve aldıkları etkileşimler ile markaların dikkatini çekerek sponsorlu gönderiler yayınlayarak kazanç sağlayabiliyor.

Instagram bir altın madeni olarak görülüyor

Bir piyasa verileri şirketi olan Statista’nın araştırmasına göre, Instagram’ın aylık bir milyardan fazla aktif kullanıcısı bulunuyor. Üstelik bu kullanıcıların %62’sinden fazlasının 35 yaşın altında olmasıyla Instagram para kazanma anlamında adeta bir altın madeni olarak kabul ediliyor.

Instagram’ın mevcut durumu ve istatistikler, onu diğer sosyal medya uygulamalarından önemli ölçüde ayırıyor. Bu nedenlerden dolayı bir altın madeni benzetmesi yapılan sosyal ağın, muhtemelen önümüzdeki yıllarda da böyle olmaya devam edeceği düşünülüyor.

Kazanç sağlama açısından birçok fırsat sunan sosyal ağın, her geçen gün yeni imkanlar sunduğu da bilinen gerçekler arasında yer alıyor. Para kazanmak için uzman tavsiyeleri ise takipçi sayısına değil, etkileşime odaklanılması gerektiğine vurgu yapıyor.

Para kazanmak için çok sayıda Instagram takipçisi gerekmiyor

Instagram’da para kazanmak için birçok kişi çok sayıda ve hatta bin veya milyonluk takipçilere sahip olunması gerektiğini düşünüyor. Ancak düşünüldüğünden daha az takipçi ile para kazanmak da mümkün olabiliyor.

Uzmanlar, Instagram’da paranın kilidini açmak için, daha fazla takipçi yerine ilgili takipçileri çekmeye odaklanılması gerektiğini belirtiyor. Bu nedeni olarak da doğrudan konu ile ilgili takipçilere erişimin önemine vurgu yapıyorlar.

Sonuç olarak Instagram’dan para kazanmak için, kaç takipçi sayısı değil, izleyici ve katılım önemli bir faktör olarak ön plana çıkıyor. Hiç yorum yapmayan, beğenmeyen veya bir şey satın almayan bir milyon takipçi aslında hiçbir işe yaramıyor. Bu nedenle takipçi sayısından ziyade etkileşimi yüksek tutmaya çalışmak hem markaların ilgisini çekiyor hem de yüksek kazanç getirisi sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir