Tanıtımlar

İngilizce Öğrenirken Kolaylık Sağlayacak Pratik İpuçları

Son dönemlerde yabancı dilin önemi artmıştır. Özellikle İngilizce öğrenmek bir ayrıcalık olarak görülmektedir. İngilizce de dâhil olmak üzere bütün yabancı dilleri öğrenmek hem zaman hem de düzenli çalışma gerektirmektedir. Bu konuda daha da ilerlemek için açılan İngilizce kursu eğitimi de tercih edilmelidir. Bütün dünyada küresel ortak dil olarak görülen ve en çok konuşulan dil olan İngilizceyi öğrenebilmek için farklı yollar vardır.

İngilizce öğrenmek için en iyi İngilizce kursu seçimi önemlidir. Verilen eğitimlerin kalitesi ve tekrarlar ile İngilizce konuşmak geliştirilmektedir. Ancak tek başına kursa gitmek İngilizce öğrenebilmek için yeterli değildir. Kursta öğrenilen bilgiler tekrar edilmediği zaman çok kolay unutulabilmektedir. Bu nedenle İngilizce dil öğrenimini kolaylaştıracak pratik ipuçları verilmiştir.

1 ) Odaklan – İyi Dinle

İngilizce öğrenmek için izlenen filmler ya da dinlenen müzikler sadece dinlemekle kalmaktadır. Ancak İngilizceyi daha iyi öğrenebilmek için dinlemenin yanında odaklanmak ve ne anlatılmak istendiğini anlamak gerekir. Filmde ya da müzikte sarf edilen İngilizce sözlerin her biri dinlenir ve anlamaya çalışılır.

Dinlenen sözler ve cümleler, içten tekrarlanarak pekiştirilmesi sağlanır. Kulaklar belirlenen kelimeler ile eğitilirse, bundan sonra duyacağı her kelime kolay bir şekilde hafızada kalmaktadır. Hafızaya alınan bu kelimenin cümle içinde nasıl kullanılacağı ve kelimenin söyleyiş biçimi öğrenilmektedir.

 2 ) Evdeki Eşyaları Etiketle

Öğrenilen İngilizce kelimeleri tekrar edebilmek amacı ile evdeki bütün eşyaların İngilizce anlamları küçük kâğıtlara yazılır ve o eşyaların üzerine yerleştirilir. Her sabah işe gitmeden önce kullanılacak olan alanların üzerinde olan İngilizce kelimeler ile öğrenmek daha hızlı ve daha kolay olmaktadır. Güzel bir pratik olan ev eşyalarını etiketleme ile siz unutmak isteseniz de unutamazsınız.

 3 ) Kendi Başına Konuş

Eşyaların etiketlenmesinden daha ileriye gidilerek, evde yapılan her iş İngilizceye dökülmelidir. Günlük yaşamdaki işler İngilizce ile çevrilir ise hem İngilizceyi sürekli tekrar etmeye yararken hem de telaffuz sorununu çözmüş olur. Her anlatışta telaffuz daha da iyi bir hale gelmektedir.

Konuşurken hatırlanmayan bir kelime için hemen sözlüğe bakılabilir. Böylece hem o kelimeyi hem de kelime yapısını unutmak mümkün olmaz. Başarıya giden temel yol azimdir. Bu nedenle azmederek İngilizce başarılı bir şekilde öğrenilebilmektedir.

4 ) Filmlerin Alt Yazısına Bağlı Kalmayın

Yabancı bir film izlemek İngilizceyi kolaylaştırmaktadır. Fakat film, alt yazı ile izlenirse gözler alt yazıdan ayrılamaz ve kelimenin telaffuzu ile kullanılan cümle yapısı tam olarak öğrenilemez. Bu yüzden yapılması gerekenler şunladır:

İngilizce dil için ilgi çeken bir konuda ve repliğin bol olduğu bir film seçilmelidir. Yabancı filmler Türkçe dublaj ile izlenmemelidir. Film ilk olarak alt yazılı izlenir ve sonrasında altyazısız izlenir.

Tavsiye Yazı:  Metal Lazer Sinterleme Nedir?

Alt yazılı film izlenirken sadece alt yazı okunmamalıdır. Repliklerin de iyi bir şekilde dinlenilmesi gerekmektedir. Daha sonra repliklerdeki cümlelerin anlamlarına odaklanılır. Daha sonraki aşamada, alt yazısız olarak film izlenildiği zaman hangi cümlelerin anlaşılıp anlaşılmadığı tespit edilir.

Film izleme esnasında, film durdurularak cümlelerin replikler tekrar edilir. Bu telaffuz için çok önemlidir. Filmin senaryosunun yazdığı çıktı alınarak bilinmeyen kelimeler çizilir ve anlamları öğrenilerek cümle içinde kullanılır.

5 ) Yabancılar İle Konuşun

Genelde ailelerde yabancılar ile konuşulmasının yanlış olduğu gibi bir düşünce belirmektedir. Ancak teknolojik gelişmeler ile bu yöntem tehlikeli bir durum olmaktan çıkarak eğitici bir durum olmaya başlamıştır.

Karşılaşılan yabancı uyruklu kişiler ile İngilizce diyalog kurulmaya çalışılmalıdır. İngilizce için bütün gramer kurallarını bilmek, İngilizceyi iyi konuşmak anlamına gelmemektedir. Bu nedenle herkesin bir süre alıştırmaya ihtiyacı vardır. Bu alıştırmalarda, aynı cümle farklı kelimeler ile anlatılmaya çalışılmalıdır.

6 ) Yeni Şeyler Dene

İngilizceyi öğrenmek için kişinin kendisini baştan aşağıya değiştirmesine gerek yoktur. Hayata katılacak olan birkaç yenilik ile dil öğreniminde ciddi boyutlara ulaşılmaktadır. Bu bağlamda; sürekli Türkçe müzik dinlemek yerine İngilizce müzik dinlenilmelidir ve kelimelerin anlamlarına internetten bakılmalıdır. Bu sayede müzik dinlenirken kelime dağarcığı da geliştirilmektedir.

 7 ) Bilgisayar Oynarken İngilizce Öğren

Yapılan araştırmalara göre, oyun oynarken İngilizce öğrenmek diğer yöntemlere göre daha kolaydır. Dünya genelinde üretilen bilgisayar oyunlarının çoğunun dil tercihi İngilizcedir. Bazı oyunlarda da oyun oynarken sohbet etme imkânı verilmektedir. Bu da pratik yapmayı sağlayarak İngilizce öğrenimini kolaylaştırır.

 8 ) Günlük Tut

Gün içerisinde yaşanılanlar ve konuşulanlar, İngilizce olarak günlüğe yazılarak İngilizce öğrenmek daha kolay hale getirilebilir. İlk günlerde bu konuda zorlanılabilir ancak kısa cümleler ile başlanan yazılar zamanla uzun cümleler haline gelmektedir.

9 ) Aktivitelere Katıl

İngilizce konuşan kişilerin dâhil olduğu aktivelere katılarak pratik yapılabilir. Ortak çalışmalar yapılırken, İngilizce konuşmak da ilerletilebilir.

 10 ) İngilizce Kursuna Katıl

İngilizce kursları, İngilizcenin tam anlamı ile öğrenilmesini sağlamaktadır. Yabancı öğretmenler eşliğinde yapılan pratikler ve aktiviteler, daha çok akılda kalıcı olduğu için öğrenmeyi de kolaylaştırmaktadır. İngilizce eğitimi konusunda çağdaş yaklaşımlar sunan InfoLANG Dil Okulları, konuşturma odaklı hizmet veren Türkiye’nin en iyi dil okullarından biridir. Klasik metotların dışında geliştirilen eğitim sistemi ile kolay bir şekilde İngilizce öğrenimi sağlanmaktadır. Kurs hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için www.infolang.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yazınız

*