Tanıtımlar Tasarım ve Yazılım

Grafik tasarım nedir

Televizyonun radyo karşısında kazandığı tartışmasız zaferden sonra görselliğin önemi ve gücü gün geçtikçe arttı. Grafik tasarım özellikle televizyonun popülerleşmesinden sonra görselliğin gücünü keşfeden insanoğlunun yarattığı bir sanattır.
Grafik tasarım teorik anlamı ile, mesajınızı dünyaya duyurmak için gerekli metin ve görsellerin anlaşılabilir ve anlatılabilir şekilde tasarlanmasıdır. Grafik tasarımın baskılama , ekranlar, hareketli görüntüler, animasyonlar, iç mimari, paketleme türleri gibi birçok noktada uygulama alanı bulunur. İyi bir grafik tasarımın hizalama, denge, karşıtlık, vurgulama, hareket, görüntü, oran, yakınlık, tekrarlama, ritm, ve birlik gibi öğeleri birbiri ile en iyi şekilde bağdaştırması gerekir. Ülkemizde 2 yıllık bir meslek yüksek okuyunca Grafiker, 4 yıllık bir yüksek lisans eğitimini bitirince tasarımcı olunabilmektedir.
Grafik tasarım çoğu görsel uzmana göre son gerçek sanattır. 20. Yüzyılın başında tahta ve metal kalıplara basılarak ve kalıplanarak oluşturulan grafik tasarımlar bugün bilgisayar ortamında rahatlıkla yapılabilmektedir. Grafik tasarımcı’nın işinin büyük bölümü reklam üzerine olduğundan ana düşüncesi iletişimdir. Bu nedenle iyi bir grafik tasarım cı aynı zamanda iletişimi çok güçlü bir insandır.

Yorum Yazınız

*

1 Yorum