Google Drive’da Dosya Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Bugünkü yazımızda bulut üzerinden nasıl dosya paylaşımı yapılır onu anlatacağız. Bulut sistemleri son yıllarda çok fazla yaygınlaştı. En çok kullanılanlar arasında Google Drive, Yandex Disk, Box gibi sistemler var. Bu yazımızda Google Drive üzerinden nasıl dosya paylaşımı yaparsınız onu anlatacağım.

  • Drive’a girebilmeniz için öncelikle bir Google hesabınızın olması gerekiyor. Google hesabınızın şifresini unutmamanız son derece önemlidir. Çünkü dosyalara ulaşabilmeniz için o kullanıcı adı ve şifreye ihtiyacınız var.
  • Google hesabı aldıktan sonra bu adresten Google Drive’a ulaşabilirsiniz.
  • Drive’a ulaştığınız zaman içerisine dosya yüklemek geriye kalan en basit şey oluyor. Dosya yüklemek için istediğiniz dosyayı çekip internet tarayıcınızda açık olan Drive sayfasına sürükleyebilirsiniz. Ya da internet tarayıcınızda açık olan Drive’dan yükle deyip yükleme yapabilirsiniz. Bundan farklı olarak Google Drive’ın masa üstü uygulamasından da yükleme yapabilirsiniz.

Yükleme kısmı bitti, peki yüklediğiniz dosyayı nasıl paylaşacaksınız?

  • Drive’da dosya paylaşmak için öncelikle dosyanın üzerine iki defa tıklayın. Karşınıza dosyanın ön izlemesi çıkacak ve üst köşede indir, paylaş gibi seçenekler çıkacak.drive
  • Paylaş seçeneği benim de görselde gösterdiğim seçenektir. Ona tıkladığınız zaman size hangi e-posta adresi ile paylaşmak istediğinizi soracaktır. Genelde e-posta kullanıp tek kişi ile değil de paylaşma bağlantısı alıp birçok kişi ile paylaşmayı seçeriz. Bunun için de orada yer alan paylaşılabilir bağlantıyı al diyeceksiniz.drive2

Bağlantıyı aldığınız zaman istediğiniz yere yapıştırın. Bu bağlantıya sahip olan herkes paylaştığınız dosyayı indirebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir