Nasıl Yapılır ?

Gizli Numaralardan Gelen Çağrılar Nasıl Engellenir


Yabancı kişilerden gelen çağrılar, bir çok kişi için can sıkıcı olabiliyor. Özellikle bu çağrıların numarasız olarak gelmesi ve bazen tacize varan raddelere ulaşması bir çok kişiyi rahatsız ediyor. Bunun için dava edilen onlarca yabancı numara varken, bir çok kişi gizli numaraları kendinden uzak tutmanın çeşitli yollarını arıyorlar.

Uzun süredir kullanıcıların ihtiyaç duyduğu ‘Gizli Numaraları Engellemek‘ için bir takım programlar, uygulamalar üretilmişti. Hatta bunun yanı sıra bir çok kullanıcı bir takım internet sitelerine numaralarını girerek bu işlemi gerçekleştirmeye çalışıyordu ki bu çabaların neredeyse tamamı başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

Telefon operatörleri, kullanıcıların kişisel haklarını korumak ve başka kişilerce numara olmaksızın taciz edilmelerine engel olmak amacıyla çeşitli girişimlerde bulundular. İnternette bulunan sahte siteler ile programlardan korumak isteyen ve kişisel gizliliklerine önem veren operatörler çeşitli kodlar ve çözümler yayınladılar. Eğer benzer bir soruna sahipseniz siz de aşağıdaki kodları kullanarak rahatlıkla gizli numaralardan gelen çağrıları engelleyebilirsiniz.

Tavsiye Yazı:  Android Cihazlara Gelen Bildirimleri Sesli Dinleme

TURKCELL Hatlarda Gizli Numara Engelleme

Türkcell hat sahibiyseniz ve gizli numara sorunu yaşıyorsanız, operatörün kullanıcılar için sunduğu 5 haneli kodu tuşlayıp arayarak gizli numaraları engelleyebilir veya açabilirsiniz.
Gizli Numara Çağrılarını Engelleme Kodu:              *253#
Gizli Numara Çağrılarını Aktifleştirme Kodu:       #253#

AVEA Hatlarda Gizli Numara Engelleme

Avea hat sahibiyseniz, ilk olarak sunduğumuz Türkcell ile aynı şekilde hattı gizli numaralara kapatmanız veya aktifleştirmeniz mümkün. Yukarıda bulunan kodları kullanabileceğiniz gibi ayrıca *100# kodunu tuşlayarak işlemler menüsünden gizli numaralarla ilgili işlemlerinizi yapabilirsiniz.

VODAFONE Hatlarda Gizli Numara Engelleme

Vodafone, diğer operatörlerin aksine atacağınız bir kısa mesaj ile bu işlemi yapmanıza olanak sağlıyor.
Gizli Numara Çağrılarını Engellemek İçin:  “GIZLI AC” yaz “7046“a gönder.
Gizli Numara Çağrılarını Aktifleştirmek İçin: GIZLI KAPAT” yaz “7046“a gönder.

Tavsiye Yazı:  İOS 10'un Kasma Problemi Nasıl Giderilir?

Umarım bu makale sizin için faydalı olmuştur.

Yorum Yazınız

*