Teknoloji Haberleri

Firefox v60 Geldi. Güncelleyin

Firefox yakın zaman önce Quantum güncellemesinden sonra geliştirilmeye devam ediliyor. Bu yazıda Firefox ‘u v60’a güncellerseniz sizi bekleyen yeniliklerden bahsedelim. Bu güncelleme ile performans geliştirilmeleri de yapılmış olmasa da gözle hissedilecek bir değişiklik olmadığını söylemek isteriz.

Belki sevmeyeceksiniz ama en önemli yenilik para kazanmak üzerine kurulmuş. Gelir elde etmek için sekmeler sayfasında önerilen içerikler görülecek. Bunlar herhangi bir şekilde kapatılamayacak. Elbette yakında bir eklenti veya yol çıkabilir ama Mozilla’nın da para kazanması gerekiyor. Karşınıza çeşitli yerlerden önerilen haber ve makaleler gösterilecek. Bu sayede Mozilla bir miktar gelir elde edilecek.

Bunun dışında gelen yenilikler ise şu şekilde,

  • Politika motoru
  • Yeni sekme sayfası (tepkisel)
  • Symentec sertifikaları (güncellenmiş)
  • Çerez ve site depolama alanında yenilikler ve tasarım değişikliği
  • WebRTC ses performansı (linux)
  • Performans geliştirmeleri
Tavsiye Yazı:  Tarayıcıların Şifre Yöneticilerini Etkisiz Hale Getirme

Tarayıcınız açıksa otomatik olarak güncellenecektir. Değilse hakkında kısmından güncelleyebilirsiniz. İlk defa indirecekseniz şurayı https://www.mozilla.org/tr/firefox/download/ ziyaret edin.

Yorum Yazınız

*

1 Yorum

  • Bana Mozilla biraz tarayıcı işini boşvermiş gibi geliyor. Yapılan Quantum güncellemesi hiç öyle bir değişiklik getirmedi. Tarayıcı arayüzü iyileştirilmedi. Kullanıcıların sevip kullanacağı özellikler (VPN, Adblock) eklemek yerine para kazanmaya yönelik işlere öncelik verildi. Bunun da Mozilla’ya hiç katkısı olmadığı bir yana tarayıcının sadık kitlesi de erimeye başladı. Chromium tabanlı tarayıcıların hepsi Firefox’un çok önünde bence. Opera, Chrome, Yandex Browser, Brave vs. Mozilla Firefox’un örnek alması gereken tarayıcılar.