Nasıl Yapılır ?

Facebook Hesabının Çalınmasını Engelleme Ve Çalınan Hesabı Kapattırmak


Facebook hesabının  kapatılmasının  diğer önemli nedenlerinden biri güvenlik açısındandır. Güvenlik ihlali tespit edilen veya kullanıcı tarafından bildirilen hesaplar Facebook tarafından kapatılır. Bunun anlamı hesabın başkasının eline geçmesidir. Eğer hesabınızın başkasının eline geçtiğini düşünüyorsanız paylaşımları durdurması için Facebook’a bildirmelisiniz. Facebook bildirim sonucu hesabı kapatır. Eğer durumu kendisi fark ederse de hesabı kapatabilir.

Facebook hesabınızı çaldırmamak için aşağıdaki uyarıları dikkate almanızı tavsiye ediyoruz.

  • Şüpheli bağlantılar ve bilinmeyen programlar

Hesabı ele geçirilen bir kullanıcıdan ya da zararlı bulaşmış bir uygulamadan size zararlı bir bağlantı ya da exe dosyası gönderilebilir. Bu tür bağlantılara asla tıklamamalı hiçbir programı çalıştırmamalısınız. Güvenliğinizi sağlamak için bu ilk şartlardan biridir.

  • Güncel yazılımlar ve güncel tarayıcılar
Tavsiye Yazı:  Facebook Oturumunuzun Hangi Cihazlarda Açık Olduğunu Nasıl Görebilirsiniz?

İşletim sistemleri veya tarayıcılar sistemdeki açıkları bulup zamanla kapatırlar. Bir açık kapandığı zaman başka bir açığın ortaya çıkmayacağını ya da keşfedilmeyeceğini kimse garanti edemez o halde sürekli tarayıcıların ve çeşitli virüs programlarının güncel sürümlerini kullanmalıyız.

  • Şifre zorluğu

İnternet üstünde bütün hesaplarımızı korumak için atılması gereken en büyük adımdır. Hangi sayfa için olursa olsun benzersiz bir şifre belirleyin. Benzersiz karakterlerden yeterince uzun şekilde belirlediğiniz şifreler tahmin edilemez olurlar.

  • Logout olmak

Özellikle genel kullanıma açık bilgisayarlarda Facebook’tan çıkarken mutlaka logout özelliğini kullanarak çıkın. Tarayıcının sorduğu şifre hatırlansın mı sorusuna asla evet cevabını vermeyin…

Yukardaki tavsiyelere uyduğunuz taktirde hesabınızın çalınma ihtimali çok düşüktür. Eğer hesabınız her şeye rağmen çalındıysa yapmanız gereken ilk şey hesabınızı kapattırmak olmalısır. Bunun için yetkililer ile iletişime geçip isteğiniz doğrultusunda hesabınızı kaptın.

Tavsiye Yazı:  Remix Os Nedir?

 

Yorum Yazınız

*