Tanıtımlar

Etkili CV İle Başarıyı Yakalayın!

CV, iş başvurularının istisnasız en önemli aşamasıdır. Profesyonel bir şekilde hazırlanmış olan bir CV ile, çalışmak istediğiniz kurumda, diğer başvurular arasından kolaylıkla sıyrılmanız son derece mümkündür. Etkili CV hazırlama teknikleri ile siz de Profesyonel Cv Örnekleri hazırlayabilir ve istediğiniz pozisyona kendinizi kabul ettirebilirsiniz.

CV Nedir?

CV, belirli bir işyerine ait olan bir pozisyonda çalışmak için, iş başvurularında kullanabileceğiniz, özellikle akademik ve kurumsal tecrübelerinizi içinde barındıran dokümandır. CV, işverene yaşınız, okuduğunuz okullar, bildiğiniz diller, daha önceki tecrübeleriniz ve kurumsal başarılarınız ile ilgili bilgi sunmaktadır.

Etkili CV Hazırlama Teknikleri Nelerdir?

Etkili Cv Özgeçmiş Örnegi Yeni Tasarım | Resimli Cv Örnekleri

Etkili bir CV hazırlamak istiyorsanız, ilk yapmanız gereken, özgeçmişinize ekleyeceğiniz bilgileri filtrelemektir. Öyle ki, gelen binlerce başvuru içerisinde, hiçbir işveren sayfalarca CV’yi inceleme fırsatı bulamamaktadır. Bundan ötürü de, ortalama 1 ve en fazla 1,5 sayfa CV ideal CV uzunluğudur. Uzunluğu kısalttıktan sonra, CV’nize ekleyeceğiniz bilgileri güncellik ve önem oranına göre sıralamalısınız.

CV’de Güncellik Son Derece Önemlidir

CV’nize ekleyeceğiniz bilgilerin özellikle son birkaç senelik periyotta olması gerekmektedir. Örneğin katılmış olduğunuz bir sertifika programını Cv ’nize eklerken, burada dikkat etmeniz gereken husus, bu programın tarihinin çok eski olmamasıdır. Öyle ki, gerek bilgilerinizin tazeliği açısından, gerekse de güncel bir konu olması açısından, yeni tarihli sertifika programlarını CV’nize eklemek, seçilmeniz için büyük önem arz edecektir.

Sadece Akademik Geçmişe Yer Vermeyin

Özellikle akademik anlamda başarılı bir okul ya da toplumda saygı gören bölümlerden birinden mezun olan kişilerin en büyük yanılgısı, akademik geçmişlerini en ince detaylarına kadar yazmanın, etkili Cv Oluşturmak
için yeterli olacağını düşünmeleridir.

Akademik geçmiş önemlidir, özellikle yeni mezunsanız ya da staj fırsatı arayan bir üniversite öğrencisiyseniz, işverenin dikkat ettiği ilk şey okulunuz ve bu okulunuzdaki başarınızdır. Bu nedenle, okulunuzda eğitim gördüğünüz seneleri yazmak, eğer öğrenciyseniz, beklenen mezun olma süresini yazmanız, bunların yanında eğer ortalamanız yüzde yetmiş beşlik dilimin üzerindeyse yani ortalamanız dört üzerinden üç ve üçün üzerindeyse, bunu CV’nize eklemeniz avantajınıza olacaktır. Ancak, sadece akademik geçmişe yer vermeniz, CV’nizi etkili bir CV yapmaz.

Tavsiye Yazı:  İzmir Çevresinde Arabayla Keşfedebileceğiniz 5 Yer

Akademik geçmişinizin yanında, öğrenim hayatınız boyunca gerek okul içerisinde kayıtlı olduğunuz kulüpler gerekse de okul dışında üyesi olarak bulunduğunuz STK’ları CV’nize eklemelisiniz. Bu sizin, sadece derse girip çıkmak için okula gitmediğinizin en büyük göstergesidir. Bunun dışında, eğitim hayatınız boyunca, katıldığınız sertifika programları, yapmış olduğunuz projeler de, CV’niz ile sizi ön plana çıkaracak olan faaliyetlerdendir. Bilinen dillerin yanı sıra, bu dillerin seviyesini de yazmak, sizin için avantaja dönüşebilmektedir. Öyle ki, lise hayatınızda da çok başarılı bir öğrenciyseniz, birincilikleriniz varsa ya da son derece köklü bir liseden mezunsanız, işverenin dikkatini çekmek için bunları CV’nize ekleyebilirsiniz.

Yeni mezunlar ile öğrenciler için akademik başarı son derece önemli olsa da, özellikle ilk işinizden sonra, daha önceden çalışmış olduğunuz kurumlar dahilinde göstermiş olduğunuz başarılar, akademik başarınızı pekiştirir ve pratik başarınızı da tesciller. Bu nedenle, önceden çalıştığınız yerlerde, var olan başarılarınızı, pozisyonunuz kapsamında almış olduğunuz terfileri, özellikle çok uluslu şirketlerin, yurtdışındaki partnerleri ile ortak yürüttüğü projelerde almış olduğunuz görevleri CV’nize eklemek, iş hayatınız boyunca da sosyal ve öğrenmeye açık bir insan olduğunuzun kanıtıdır. Bu nedenle, daha önceki işyerlerinde gerçekleştirmiş olduğunuz başarılarınıza yer vermek, işverenin gözünde sizi esnek pozisyonlarda da başarı gösterecek bir çalışan konumuna getirmektedir. Hazırladığınız etkili CV ile, mülakatlara çağrılma şansınız çok daha fazla artacaktır.

Yorum Yazınız

*