En Az Üretilen Kripto Paralar

Bir kripto para birimini değerlendirirken en önemli parametrelerden biri de arz miktarı. Maksimum arz, toplam arz ya da dolaşımdaki arz gibi kavramlar tüm kripto para birimleri açısından önemli. Peki bu kavramlar ne anlama geliyor ve piyasadaki en az üretilen kripto para birimleri hangileri? Hep birlikte bakalım…

Maksimum Arz, Toplam Arz ve Dolaşımdaki Arz Nedir?

Herhangi bir kripto miktarını incelerken arz miktarları ile ilgili 3 farklı kavramla karşılaşabilirsiniz. Maksimum arz, toplam arz ve dolaşımdaki arz olarak karşınıza çıkabilecek olan bu kavramlar zaman zaman kafa karışıklığı yaratabilir. Bu yüzden bu 3 kavram arasındaki farkı bilmek önemli.

 • Maksimum Arz: Bir kripto paranın üretilebileceği maksimum miktarı gösterir. Üretilen miktar bu seviyeye ulaştığında arz da sonlandırılmış olur.
 • Toplam Arz: Dolaşımdaki kripto para miktarı ile üretilmiş fakat piyasaya sürülmemiş olan kripto para miktarının toplamı, toplam arz olarak adlandırılır. Bu rakam genellikle dolaşımdaki arz ile aynıdır fakat bazı kripto para birimleri için daha büyük olabilir.
 • Dolaşımdaki Arz: Üretilmiş ve halka açık şekilde piyasada dolaşan kripto para miktarını gösterir.

Yukarıdaki kavramları öğrenmek, bir kripto para birimini incelerken daha iyi bir analiz ve değerlendirme yapmanıza yardımcı olabilir.

Az Miktarda Üretilmiş 5 Kripto Para Birimi

Bir kripto para biriminin arz miktarı, fiyat da dahil olmak üzere o kripto para miktarının yolculuğunu etkiler. Bir kripto para biriminin büyük bir borsada listelenmesi ya da başka bir proje ile ortaklık kurması fiyatı ve gidişatı nasıl etkiliyorsa, arz miktarları da aynı oranda etkiler. Şimdi hep birlikte Kripto Feed tarafından analiz edilen, en az üretilmiş olan 5 kripto para birimine bakalım…

LINK (LN)

LINK, Line blok zinciri içerisinde kullanıcılar için üretilmiş olan araçlardan biri ve LN coin de Line blok zincirinin yerel tokenı olarak hizmet veriyor. Proje kendisini “herkes için tasarlanmış bir blok zinciri” olarak tanımlıyor. Kullanıcılar Line blok zincirini ve buradaki token ekonomisini kullanarak blok zinciri hizmetleri oluşturabilirler. Bu da bireysel girişimleri büyütmek açısından son derece etkili bir yöntem. Proje yeni başlayanlardan uzmanlara kadar herkesin kullanabileceği, oldukça basit bir yapıya sahip. Line blok zincirinin devasa bir kullanıcı tabanı var ve herkes bu tabandan faydalanabilir. Az miktarda üretilmiş olan LN coinin arz miktarları ise şu şekilde:

 • Maksimum Arz: Yok
 • Toplam Arz: 6.044.999
 • Dolaşımdaki Arz: 5.975.799

LN coin Coinmarketcap listesinde 216. sırada bulunuyor ve yaklaşık olarak 750 milyon dolarlık bir market değeri var.

Kusama (KSM)

Kusama projesi 2019 yılında Polkadot’un kurucusu ve Ethereum’un da kurucu ortaklarından olan Gavin Wood tarafından geliştirildi. Ölçeklenebilir ve çok zincirli bir ağ olan Kusama, blok zinciri geliştiricileri için benzersiz bir çalışabilirlik yaratıyor. Kusama kendisini yaşayan bir platform olarak tanımlarken, kuzeni olarak adlandırdığı Polkadot ile aynı kod tabanına sahip olarak oluşturulmuş. Kusama projesinin kontrolün yeniden değişim ajanlarına geçmesi, statükonun bozulması ve yeniliğin teşvik edilmesi gibi önemli hedefleri var. Kusama projesi aynı zamanda hem ağlar üzerinde hızlı hareket etmek, hem Kusama üzerinde yenilikler yapmak, hem de Polkadot üzerinde dağıtıma hazırlanmak isteyen tüm geliştiriciler için deneysel bir ortam sunuyor. KSM coinin arz miktarları ise şu şekilde:

 • Maksimum Arz: Yok
 • Toplam Arz: 9.651.217
 • Dolaşımdaki Arz: 8.470.098

KSM coin maksimum arz miktarında her yıl enflasyon rakamlarına göre yüzde 10’luk bir artış yaşanıyor. 1.2 milyar dolarlık bir market değeri olan KSM coin Coinmarketcap listesinde ise 69. sırada bulunuyor.

Decentralized Social (DESO)

2019 yılının Ocak ayında Nader Al-Naji tarafından geliştirilmiş olan Decentralized Social, merkeziyetsiz uygulamaları ölçeklendirmek için sıfırdan inşa edilmiş olan bir blok zinciri. Ölçeklendirme için kendisine blok zinciri için kullanılmayan dünyanın en büyük pazarını seçmiş durumda ve bu pazar da sosyal medya. Burada ölçeklendirme için 1 milyar kullanıcılık bir hedef kitle var. Daha basit bir açıklama ile DESO, mevcut sosyal medya platformlarının merkezileşmesinden kaynaklanan sorunların çözülmesini hedefliyor. DESO coin için yaratılmış olan arz miktarları ise şu şekilde:

 • Maksimum Arz: 10.808.492
 • Toplam Arz: 10.808.492
 • Dolaşımdaki Arz: 8.884.536

Yaklaşık yüzde 82’lik kısmı dolaşımda olan DESO coinin market değeri yaklaşık olarak 350 milyon dolar civarında. Coinmarketcap listesinde ise 226. sırada bulunuyor.

Dash (DASH)

DAsh projesi 2012 yılında, Bitcoin ağında yaşanan gizlilik sorunlarının çözülmesi adına Evan Duffield ve Kyke Hagan tarafından geliştirildi. İlk günlerinde XCoin adıyla yoluna devam eden proje yaklaşık 3 yıl sonra Darkcoin adını aldı ve bu adı aldıktan iki hafta sonra, 2015 yılının Mart ayında bugünkü ismi ile adlandırıldı. Dash projesinin en temel amacı ödeme odaklı, dünyadaki en kullanıcı dostu ve ölçeklenebilir kripto para birimi haline gelmek. Bunun için üst düzey güvenlik önlemleri sunuyor. Kripto para dünyasına katılmış en eski kripto para birimlerinden biri olan DASH coin için belirlenmiş olan arz miktarları ise şu şekilde:

 • Maksimum Arz: 18.900.000
 • Toplam Arz: 10.586.724
 • Dolaşımdaki Arz: 10.586.724

Dash coin arz miktarları her 383 günde bir yüzde 7 oranında azaltılıyor. Yeni üretilen Dash coinlerin dağıtımı ise şu şekilde: Yüzde 45 madenciler, yüzde 54 masternodelar, yüzde 10 gelecekteki yeniliklerin finansmanı. Dash coinin yaklaşık 1 milyar dolarlık bir market hacmi var ve Coinmarketcap’te de 79. sırada bulunuyor.

Horizen (ZEN)

2017 yılında Robert Viglione ve Rolf Versluis tarafından geliştirilen Horizen, veri gizliliğini merkeze koymuş olan bir blok zincirleri ağı olarak oluşturuldu. Geliştiriciler Horizen platformunu kullanarak gizli ya da açık şekilde blok zincirleri oluşturabilecekleri pek çok araca sahip olur. En dikkat çeken özellik ise yan zincir teknolojisini kullanan Zendoo aracı. Platform içerisinde çoklu güvenlik katmanları mevcut ve güvenli bir kamu altyapısı ile destekleniyor. ZEN coin ise bu platformun yerel tokenı olarak görev yapıyor. ZEN coin belirlenmiş olan arz miktarları ise şu şekilde:

 • Maksimum Arz: 21.000.000
 • Toplam Arz: 11.752.188
 • Dolaşımdaki Arz: 12.085.718

400 milyon doların üzerinde bir market değeri bulunan ZEN coin, Coinmarketcap’te ise 129. sırada bulunuyor.

Az Miktarda Üretilmiş Diğer Kripto Para Birimleri

Yukarıdaki liste elbette uzatılabilir. Örneğin ilk kripto para birimi olan Bitcoin de 21.000.000 ile arz miktarı düşük olan kripto para birimlerinden biri. Az miktarda üretilmiş olan bazı öne çıkan kripto para birimleri ve toplam arz miktarları ise şu şekilde:

 • Decred (DCR): 13.782.371 (Coinmarketcap 91. sıra)
 • Zcash (ZEC): 13.785.325 (Coinmarketcap 62. sıra)
 • Bitcoin Gold (BTG): 17.513.924 (Coinmarketcap 112. sıra)
 • Counos X (CCXX): 18.402.730 (Coinmarketcap 211. sıra)
 • Monero (XMR): 18.081.628 (Coinmarketcap 45. sıra)

Yukarıda vermiş olduğumuz arz miktarları, zaman içerisinde kripto para birimlerinin politikalarına ya da farklı nedenlere bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir