Elektrik Sigortası (Şalter) Neden Atar?

Elektrik sigortası neden atar sorusu çok sayıda kişi tarafından merak ediliyor. Nedeni ise pek çok kişinin hayatının bir döneminde mutlaka şalter atması problemi ile karşılaşmış olmasıdır. Öncelikle şalterin atmasının pek çok nedeni olabileceğini belirtelim. Bu nedenler arasında en sık karşılaşılanlar ise şöyledir:

  • Çok Sayıda Cihazın Çalışması

Evinizde ya da ofisinizde kullandığınız cihazların bazıları yüksek akım çeker. Yüksek akım çeken cihazların aynı anda çalışması ise düşük amperli olan sigortanın ideal orandan daha fazla oranda yani aşırı düzeyde ısınmasına sebebiyet verir. Bu durumda da şalter atar. Önlemek için yüksek akım çeken cihazları aynı anda çalıştırmamaya özen gösterin.

  • Bozuk Cihazlar

Elektrik sigortasının atmasının bir diğer yaygın nedeni de herhangi bir cihazın bozulmuş olması ve bozuk halde çalıştırılmasıdır. Bu cihaz ütü ya da fırın olabileceği gibi çamaşır makinesi ya da bulaşık makinesi de olabilir. Hatta bozuk olan saç kurutma makinesi ya da kahve makinesi bile şalterin atmasına yol açabilir. Bu durumda elbette bozuk cihazın tamir edilmesini sağlamalısınız.

  • Bozuk Sigorta

Elbette sigorta kutuları da kimi zaman bozulabiliyor. Kimi zaman da yanma problemi ortaya çıkabiliyor ki çoğu zaman sigorta kutusunda yanık görüntüsünü ve kokusunu alabilirsiniz. Bu durumda da sıklıkla şalter atması problemi ile karşılaşırsınız. Önlemek için sigorta kutusunu değiştirmeniz gerekir. Eğer sigorta kutusunu kendiniz değiştirecekseniz dikkatli olmalı ve mutlaka lastik eldiven kullanmalısınız. En kaliteli ve en uzun ömürlü sigorta çeşitlerini ise Star Akım sitesinden temin edebileceğinizi bilmeyenler için aktaralım.

  • Lavabo Altındaki Prizler

Genellikle göz ardı ediliyor olsa da mutfak ya da banyo lavabolarının altında konumlandırılmış olan prizler de şalterin atmasına yol açabiliyor. Kimi zaman lavabodan su sızıyor ve bu su da priz ile temas ediyor. Dolayısıyla bu tablo sigortanın atması ile sonuçlanıyor. Son derece tehlikeli olduğunu da hatırlatmalıyız. Lavabo altındaki prizler için mutlaka korumalı ürünler kullanılmalıdır. Güvenli elektrik malzemeleri seçeneklerini Star Akım internet sitesinde inceleyebilirsiniz. En güvenli kapaklı priz çeşitleri gibi ürünleri uygun fiyatla satın alabilir ve olası tehlikelerin de önüne geçebilirsiniz. Bunun için öncelikle Star Akım internet sitesini ziyaret edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir