Nasıl Yapılır ?

E-Yoklama Nedir Nasıl Kullanılır?

E-devlet üzerinden sürekli yeni bir hizmet kullanıma sunuluyor. Bunlardan birisi de E-Yoklama oldu. Artık askerlik şubelerinde uzun kuyruklara son. Bundan sonra askerlik yoklama işlemi E-devlet üzerinden yapılacak.

Sistem nasıl çalışıyor derseniz, şifrenizle E-devlet hesabınıza giriş yapıyor ve sonra E-Yoklama hizmetine geliyorsunuz. Burada gerekli belgeleri doldurup belgeleri çıkarıyorsunuz. Akabinde bu belgelerle birlikte aile hekimine gidip işlemlerinizi tamamlayabiliyorsunuz.

Önceden bu işlem için size verilen tarihler arasında askerlik şubesine başvurup orada formları doldurduktan sonra sağlık muayene işlemleri olurdu. Elbette çok fazla insan olduğu için uzun kuyrukları olur bazıları gittikleri dün içinde işlemlerini bitiremez ertesi güne kalırdı. Şimdi herkes basit bir şekilde işlemlerini internet üzerinden yapabiliyor.

Tavsiye Yazı:  Wikipedia'ya Girmenin İkinci Yolu

E-devlet bundan sonra da işimizi kolaylaştıracak bir çok hizmeti sunmaya devam edecek. Bunların hepsinin geç kalınmış iyileştirmeler olduğunu hatırlatalım. Daha hızlı iletlememiz gerekiyor. Ayrıca bu yenilikler iş gücüne olan ihtiyacı azalttığı için ekonomi açısından da faydalı.

Yorum Yazınız

*