İnternet Tanıtımlar

E-ticaret Satış Arttırma Yöntemleri

Yapılan araştırmalara göre artık günümüzde satın alma kararları bir Google aramasıyla başlıyor. Örneğin, traş seti almak isteyen erkek önce Google’dan traş seti modelleri ve fiyatları diye bir arama gerçekleştirir. Model ve fiyatlar konusunda bilgi sahibi olduktan sonra markaya karar veren birey artık marka + model ikili aramasıyla çıkan arama sonuçları arasında fiyat, kargo ve garanti koşulları karşılaştırması yaparak internetten siparişini kolayca tamamlar.

Satın alma kararlarında ulaşılan sonuçlar kadar, e-ticaret websitesinin marka ismi, güvenli ödeme altyapısı, kullanıcı deneyimi yüksek tasarımı gibi birçok farklı etmende kişinin karar vermesinde önemli rol oynamaktadır.

E-ticaret satış arttırma yöntemleri arasında esasen 2 temel dinamik yatmaktadır.

  1. E-ticaret sitesine yeterli trafiği sağlamak
  2. Gelen ziyaretçilerden yüksek dönüşüm oranı (conversion rate) yakalamak

Trafik Artışı Nasıl Sağlanır?

E-ticaret siteleri trafik çekmek için SEM ve SEO çalışmaları yapmaktadırlar. SEM çalışmaları kapmasında Google AdWords Metin, Google Görüntülü Reklamlar ve Google Alışveriş reklamları mevcuttur. Tıklama başı bir maliyet ile belirlenen aylık bir bütçe kapsamında hedef kitleye reklamlar gösterilerek ürün ve kategori sayfalarına trafik çekilir.

SEO Çalışmaları kapsamında, sunulan ürünlerin ve kategori sayfalarının arama motoru sonuçlarında görünürlüğü arttırılarak ücretsiz bir trafik sağlanır. Arama motoru sonuç sayfalarında ilk sayfada olmak ve üst sıralarda yer almak ayda binlerce ücretsiz ziyaretçi ve potansiyel müşteri demektir.

Tavsiye Yazı:  Antalya’da Tatil Seçenekleri (Kemer – Belek - Alanya)

Satış Arttırma Rehberi Detayları için: E-ticaret SEO Nasıl Yapılır?

Yüksek Dönüşüm Oranı Nasıl Yakalanır?

Gelen ziyaretçilerin hepsi satın alma yapmaz. E-ticaret verilerine göre genelde dönüşüm orabnı yüzde 1 ve yüzde 2 arasında değişmektedir. Yani gelen 100 kişiden 1 kişi veya 2 kişi satın alma gerçekleştirmektedir.

Eğer e-ticaret sitenizin dönüşüm oranı yüzde 1’den daha aşağıda ise, sitenizle ilgili kullanıcı deneyimi sorunu veya gelen trafik kalitesini mutlaka incelemelisiniz. Kullanıcıların ürün seçme ve satın alma adımlarında karşılaştıkları sorunlar, dönüşüm oranınızın hızla düşmesine neden olur. AjansAD.com yöneticileri, site mimarisinde ideal oranın ana sayfadan 3 tıklamada istenilen ürün sayfasına ulaşabilme, ve 6 tıklamada satın almayı sonlandırmamın yüksek dönüşüm getirdiği belirtti.

AjansAD Dijital Pazarlama Ajansı ile profesyonel SEO ve SEM çalışmaları için ücretsiz bilgi alabilirsiniz.

Yorum Yazınız

*