Nasıl Yapılır ?

Dolandırılmamak İçin Sahte Reklamlara Dikkat Edin

Son zamanların dolandırıcılık yöntemlerinden birisi Google reklamları. Bu reklamlar ve yapmanız gerekenlerle ilgili sizlere bilgi vereceğiz. Sahte reklamlar size yetkili servis gibi görünen dolandırıcıları musallat ediyor ve bozuk makinanız tamir olmadığı gibi cebinizden de para çıkıyor.

Dolandırıcılar belli markaların isimlerine benzer şekilde web sitesi açıyor. Bu web sitesinin ön sayfalarda çıkması için reklam veriyor. Siz arama yaptığınız zaman en başta görünen sahte yetkili servis internet sitesini arıyorsunuz. Dersinize derman olmak için sizden ön ödeme talep ediliyor. Vermezseniz eve sahte usta gönderiliyor ve tamir edilmiş gibi gösteriliyor. Para alınıyor. O da olmazsa ithal parça gelecek senin para isteniyor. Bir şekilde sizi dolandıranlar parayı aldıktan sonra telefonu açmıyor.

Peki bu yöntemle Dolandırılmamak İçin ne yapmalısınız?

Çamaşır makinesi bozuldu, bölgenizde bir tamirci bulmak için google araması yapmayın. Doğrudan ilgili markanın sitesine gidin. Burada yetkili servis numaraları il il yayınlanır.

Web sitelerinin adres çubuğunda sol kısımda güvenli ibaresi yer alır. Https şeklinde olan web siteleri güvenlidir. Lakin bunu herkes alabilir.

Tavsiye Yazı:  Facebook'ta Grup Adı Nasıl Değiştirilir?

Hem güvenli web sitesine dikkat edin hem de site adresini dikkatlice inceleyin. Örneğin arcelik.com.tr şeklinde web sitesini kopyalayanlar bu ismi alamayacağı için şunun gibi bir isim almış olabilir, arrcelik.com.

Ülkemizde hizmet veren şirketlerin muhtemelen web adresini sonunda tr uzantısı eklidir. Bu uzantı anormal bir durum olmadığı sürece sadece belli evraklarla ilgili şirkete verilebilir. Siz gidip piyasada iş yapan abcxy şirketi için alakanız olmadığı halde abcxy.com.tr adresini alamazsınız. Buna dikkat edin.

Arama sonuçlarına güvenmeyin. Eğer biliyorsanız web sitesi adresinizi doğrudan siz yazıp siteye giriniz.

Yukarıdaki tavsiyeleri uyarsanız dolandırıcı sitelere aldanma ihtimaliniz çok düşecektir. Dikkatli olun.

Yorum Yazınız

*

2 Yorum