CV Hazırlama Neden Önemlidir?

CV hazırlamanın önemini anlamak için CV’nin ne olduğunu bilmek gerekir. CV kelimesinin anlamlarından biri, döngüdür. Yani geçmişin kısa bir şekilde anlatılmasıdır. Bu her olayın detaylı anlatılması anlamına da gelmemelidir. Bilgiler, istenilen şekilde anlatılmalıdır.

İşverenler CV isterken bazı kriterlere dikkat eder. Eğitim, başarı, deneyim, sorumluluk ve yetenek, bu kriterlere örnek olarak verilebilir. CV hazırlama aşamasında sektöre ve başvurulan firmaya göre bunlara dikkat edilmelidir. Ancak her kritere her zaman eşit davranılmamalıdır. İstenen özellikler ön plana çıkarılmalıdır.

Başarılı bir kariyer hayatı isteniyorsa özgeçmişin iyi olması gerektiği unutulmamalıdır. İyi bir özgeçmiş, her zaman işverenlerin dikkatini çeker.

CV Nasıl Hazırlanır?

CV hazırlama, birkaç aşamadan oluşur. Bu aşamalar sırasıyla yapılmalıdır. İlk olarak kağıt kullanıma dikkat edilmelidir. CV, sadece A4 kağıdına yazılmalıdır. Kağıt renginin de beyaz olması gerekir. CV uzun olduğunda çoğu zaman işverenler tarafından değerlendirmeye alınmadığı için sayfa sayısı en fazla 2 olmalıdır.

CV hazırlamanın dili resmi olmalıdır. Samimi ya da soğuk dil kullanılması, akıcılığa engel olur. Yazı tipine ve puntoya dikkat edilmelidir. Punto 12 olmalıdır.

CV bilgilerinde web sitesi yoksa kelimelerin ya da cümlelerin altı çizilmemelidir. Özgeçmişken hazırlarken uzun cümleler kurmak, imla kurallarının yanlış kullanılmasına neden olur. CV hazırlarken imla kurallarına dikkat edilmelidir. Bu yüzden uzun cümleler kurulmamalıdır.

Eğitim ya da deneyim bilgileri yazılırken kronolojik sıra günümüzden başlamalıdır. Tam tersi, CV kurallarına aykırıdır.

CV Örneklerinin Önemi

CV hazırlama aşamasında hata yapmamak için CV örnekleri incelenmelidir. Özellikle başvurulacak sektörün örneklerini incelemek birçok avantaj sağlar.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta, CV örneklerinin kopyalanmamasıdır. CV şablonu, bilgi detayları ve yazım dili, incelenmelidir. Ancak bilgiler doğrudan yazılmamalıdır. Ayrıca CV şablonlarına bakarak benzer tasarımlar yapmak, özgeçmişin dikkat çekici olmasını sağlar.

CV kuralları dikkatle uygulandığında ve örnekler dikkatle incelendiğinde doğru CV hazırlanmış olur. Doğru hazırlanan özgeçmiş, özellikle kurumsal firmaların dikkatini çeker. Başvurunun olumlu sonuçlanma ihtimali yüksektir. Ayrıca özgeçmişin sürekli güncellemesi, sadece başvuru sırasında değil sektörde ilerleme konusunda da önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir