CRM Nedir?

CRM yazılımı müşteri ilişkilerinin ve satış etkileşimlerinin yönetiminde kullanılır. 3 CRM satış ekibi otomasyonundan çok daha fazlasıdır. Yazılım; pazarlama, müşteri desteği, satış ve satış ortağı yönetimini kapsayacak şekilde yapılandırılmalıdır. CRM, daha çok satış yapmanıza yardımcı olan, müşteri deneyimi geliştiren, müşteri sürekliliğini ve sadakatini artıran çözümlerden oluşur.

Daha fazlası için Mavvonun CRM nedir? yazısını inceleyebilirsiniz

CRM Ne Demek?

CRM İngilizce’de Customer Relationship Management’ın kısaltılmışıdır. Bu terim Türkçede Müşteri İlişkileri Yönetimi olarak ifade edilir. CRM, tüm firmaların müşterilerinin kendileri ile etkileşime geçmelerinden sonraki süreçte bilgilerini istatistiki yöntemlerle veri haline getirmenizi sağlayan sistemler toplamıdır.

CRM, firmaların müşteriyle ilk temasından sonra ticari ilişkilerini güçlendirmeleri ya da artırmaları için uygulanması gereken stratejileri kapsar. Aynı zamanda kullanılması gereken teknolojiler hakkında ipuçları da verir.

CRM Yazılımları Nelerdir?

Toplanan verilerin saklanması, işlenmesi ve yapılan araştırmalardan çeşitli istatistikler elde edilmesi firmalar için önem arz eder. CRM uygulamaları içinde CRM yazılımları en büyük paya sahiptir. Bu amaçla geliştirilmiş yazılımlardır. Sadık bir müşteri kitlesi oluşturmak, bütün verilerin analiz edilmesi, satışın ve karlılığın artırılması için geliştirilen uygulamalar, CRM yazılımlarıdır. CRM yazılımları sayesinde müşteri verileri saklanır ve analiz edilebilir. Aynı zamanda çalışanların da kontrol edilmesi sağlanır. İyi bir 3CRM yazılımı; iyi bir teknik altyapı sunmalıdır. Böylece müşteri, pazarlama, satış ve teknik servis yönetiminin tamamını kapsar.

CRM Nedir?

Hangi Firmalar CRM Kullanmalıdır?

Ticarette her firma, kendi sektöründe yaşanan zorlu rekabet koşulları karşısında rakiplerinden bir adım öne geçmek için fark yaratmak zorundadır. Her firmanın önceliği satışlarını artırmaktır. Müşteri ilişkileri yönetimi incelendiği zaman pazarlama kavramı, pazarlama ve satış departmanlarına yüklenemeyecek kadar geniş bir kavramdır. Bu sebeple organizasyonun her bir parçasında satış yapılabilmesi temel firma stratejisi sayesinde gerçekleştirilir. Bu düşünceyle yola çıkan firmalar kendi organizasyonu içinde CRM’in avantajlarından yararlanmalıdır.

· Bu yazılım müşteriyi merkez kabul eder. Böylece çok daha etkili pazarlama ve satış süreçleri yönetilir.

· CRM, ticari yaşamda uzun süreli ve kazançlı müşteri ilişkileri oluşturmaya yarayan, aynı zamanda koruyan bir yapı sunar.

· Müşteriyi her yönü ile tanıyan ve gereksinimlerini anlayan, ona uygun ürün ve hizmetler geliştiren sistemler bütünüdür.

· CRM yazılımı ile firmanın dış görüntüsünü oluşturan, satış, pazarlama ve müşteri ilişkileri gibi uygulamaların yapılandırmasında rol oynarken, muhasebe, lojistik, üretim ve planlama gibi içyapılarında da devamlılık sağlar.

Bütün bu aşamaların oluşturulması, bir firmanın başarıya giden yolda attığı en önemli adımlardır. Firmaların tüm bu detayları göz önünde bulundurması, ticari hayatın vazgeçilmez kurallarıdır. Her firma bu kuralları uygularken, organizasyonun her bir parçasında etkili stratejiler belirler.

Firmaların uygulamasında ihtiyaç duyacağı en önemli araç, bir CRM programı alt yapısı oluşturmaktır. Her firma kendi organizasyonundaki tüm aşamaları kayıt altına alabileceği ve etkili veri girişleri sağlayacağı stratejiler uygulayabileceği bir yazılım kullanmalıdır. Kısaca, her firma mutlaka bir CRM programı kullanmalıdır.

CRM Programlarının İşlevleri Nelerdir?

CRM yazılımı, firmaların müşterileri ile doğru ve verimli bir ilişki kurmalarını sağlayan, beklentileri daha çok karşılayan teklifler oluşturmalarını sağlayan ve diğer tüm işlemleri planlamaya yarayan bir yazılımdır. CRM yazılımı, genel olarak şunları kapsar.

· Firmalar müşteriler ile yapılan aktivite kayıtlarını tutabilir.

· Randevu takiplerini yapabilir.

· Alınan siparişleri takip eder.

· Stok yönetimi yapabilir.

· Finans sistemi oluşturur.

· Satış sonrası teknik hizmet elde eder.

CRM, yaratıcı satış yöntemlerini artırmak için oldukça avantajlı bir uygulamadır. Böylece daha farklı ve güncel işler yapmanızı sağlar. CRM, bütün firma tarafından ortak kullanıma sahiptir. Bu sayede herkesin birbiri ile senkronize bir şekilde çalışmasına bir zemin oluşturur. CRM yazılımları, firma müşterilerinin bilgilerini eksiksiz bir şekilde veri tabanında tutmaya yarar.

Ayrıca, toplu sms, toplu e-mail gibi işlemleri basit ve hızlı bir şekilde yapmanıza imkan sunar. Müşterilerinizin taleplerini anlayıp rakiplerinizin önüne geçmenizi sağlayacak CRM sistemi ile daha fazla satış yapabilirsiniz. CRM’in temel amacı müşteri memnuniyeti sağlamaktır. Güvenli ve sürekli ilişkiler kurarak, rakiplerinize CRM ile fark atabilirsiniz.

Mavvo, firmalara sunduğu CRM yazılımları ile onları ideal duruma taşımak için gerekli tüm desteği sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir