Chrome’un Ram Tüketimi Azalacak Tarayıcı Hızlanacak

Chrome’u nasıl hızlandırırsınız? Şöyle bir piyasaya bakarsanız elbette diğer özelliklerini de göz önüne alırsak en hızlı tarayıcı Chrome olabilir. Lakin ram tüketimi konusunda acımasız davranan Chrome bilgisayarda kasıntılara bile sebep olabiliyor. Bunun önüne geçmek artık yeni gelecek güncelleme ile birlikte mümkün olacak. Şu an test aşamasında olan özellik bütün kullanıcılar tarafından da denenebilir. Nasıl mı?

Chrome Canary nedir?

Chrome’un bir güncellemeyi ilk yayınladığı sürümdür. Beta testinden bile öncesidir. Hiç stabil değildir. Kullanıcıların deneyip iyileştirilmesi için geri bildirim gönderdiği kısımdır.

Ram kullanımı nasıl azaltılır?

Skip Best Effort Task özelliği Canary sürümüne entegre edildi. Bu özellik aktif edildiği zaman zorunlu olarak ihtiyaç duyulmayan bazı özellikler ertelenecek. Bu sayede Chrome daha hızlı açılacak ve daha hızlı işlem yapacak. Açıklamaya göre bu özellik kapanırken devreye girip görevini yerine getirecek. Özellikle ilgili açıklama şu şekilde;

Bu özellik aktifken, en düşük önceliğe sahip olan görevler, kapanma anına kadar gerçekleştirilmeyecek. Düşük öncelikle görev kuyruğu hafıza kullanımını arttırabilir. Ayrıca, bu bayrak havadayken Chrome’u neredeyse tamamen aynı şekilde kullanmak mümkün olsa da, kullanıcı verilerinin diske yazılması, belleğin silinmesi, metriklerin raporlanması ya da bileşenlerin güncellenmesi gibi bazı görünmeyen operasyonlar, kapatma işlemine kadar gerçekleştirilmeyecek.

Yani Chrome kapanana kadar bu işlemleri yapmayacak, kapanırken hepsini tamamlayacak. Peki bu durum kapanma konusunda yavaşlamaya sebep olmayacak mı? Bu özelliği kullanmak için;

hrome://flags/#disable-best-effort-tasks yazıp enter basın. Bayrağı kaldırın.Etkinleştirin.

Canary sürümünü buradan indirin

Chrome'un Ram Tüketimi Azalacak Tarayıcı Hızlanacak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir