Teknoloji Haberleri

Chrome 68 İle Gelen Yenilikler Neler?

Bir çok web sitesini etkileyecek ve kullanıcının gözünde yerle bir edecek bununla birlikte SSL satışlarını arttıracak bir güncelleme ile karşınıza çıkan Chrome, bu güncelleme ile güvenlik konusunda bir adım daha atmış sayılıyor. Belki bu sayede internet daha güvenli hale gelecek. İşte Chrome 68 sürümüyle birlikte bize sunulan en önemli yenilikler.

HTTPS protokolü

Kısaca açıklamak gerekirse hosting sağlayıcınızdan alan adı için SSL sertifikası alıp alan adınız için entegre ettirdiğiniz zaman internet siteniz http://ww şeklinde ziyaret edilebilirken bunun yanında https://ww şeklinde de ziyaret edilebilir hale gelir. İkisi de kullanılabilir. SSL sertifikası aldığınız zaman bu site ziyaretçi ile olan etkileşimleri bir nebze şifreler, 3. bir kişinin eline geçmesi oldukça zordur. Google bu güncelleme ile birlikte Chrome’da SSL sertifikası olmayan siteleri güvensiz olarak insanlara gösterecek. SSL teşfik edilecek. Chrome 69 da ise bu özelliği kaldıracak. Bu bir deneme ya da uyarı niteliğinde olabilir.

Tavsiye Yazı:  İos 11.2.2 Yayınlandı Mutlaka İndirin

Başka sayfalara yönlendirme

Bir internet sitesine girdiniz, bir bakıyorsunuz yan sekmede 3 tane daha açılmış. Hepsi reklam. Siz tıklamadınız ama girdiğiniz internet sitesi sizin için tıkladı. Bu Chrome sürümünde bu engelleniyor.

Diğer yenilikler ise performans iyileştirmeleri ya da hata düzeltmeleri olarak açıklanmış. Oldukça dolu bir güncelleme olduğunu söyleyebilirim. Güncellemeyi yapmak için ayarlar – chrome hakkında satırını takip edin. Güncelleme otomatik olarak başlayacaktır.

Yorum Yazınız

*