Bulut Santral Nedir, Nasıl Kullanılır?

Bulut Santral Nedir, Nasıl Kullanılır?

Son yıllarda sıklıkla kullanılmaya başlanan bulut santral hizmeti modern ve yenilikçi bir iletişim çözümüdür. Genel olarak ticari amaçlarla, iş sahalarında kendisine yer bulan bulut santral sistemi sayesinde birçok iletişim maliyeti ortadan kaldırılır.

Standart, fiziksel bir telefon santralinin sunduğu bütün özellikleri yenilikçi ve modern araçlar ile sunan bulut santral sayesinde iletişim hiç olmadığı kadar kolay ve daha az maliyetli hale gelir.

Karşılama anonsları, bekleme müzikleri, mesai saatleri ve çağrı grupları başta olmak üzere çok sayıda farklı özelliğe sahip olan bulut santral hizmetleri sayesinde işletmenizin iletişim ihtiyaçlarını kolayca giderebilirsiniz.

Bu iletişim hizmetini kullanırken kendi ihtiyacınıza göre özellikler, uygulamalar ve eklentiler ekleyebilir, hizmetin tamamını şekillendirebilirsiniz.

Bulut Santral Nedir, Nasıl Kullanılır?

Bulut Santral Nedir?

Bir diğer adı bulut santral olan bulut santral en basit anlatımıyla internet üzerinden yönetilen bir telefon santralidir.

Yıllardır her alanda sıklıkla kullanılan telefon santrallerinde bulunan bütün özellikler bulut santral hizmetlerinde de yer alır. Çok sayıda kullanıcıya, müşteriye, muhataba hizmet veren kurumlar tarafından kullanılan bu iletişim hizmeti, çağrının esnek bir merkezden karşılanabilmesini mümkün kılar.

Normal telefon santrali hizmetlerine nazaran birçok avantajı bulunan bulut santral sistemleri aynı anda birden fazla çağrıyı karşılayabilir.

Faydalı ve kullanışlı özellikleri bulunan bulut santrali hizmetlerini tercih ederek maliyetlerinizi önemli ölçüde düşürebilir, iletişimi güçlendirebilir ve esneklik kazanabilirsiniz. Bu modern iletişim sistemi web arayüzleri ve mobil uygulamalar üzerinden kullanılabilir.

Bulut Santralin Avantajları Nelerdir?

Kullanımı her geçen gün artan bulut santral avantajları bakımından da öne çıkar. Bu sanal iletişim hizmetinin beraberinde getirdiği avantajlar şunlardır:

 • Bulut santral fiyatları çok uygundur. Standart telefon santrallerine nazaran bulut santrallerde donanım, kurulum, servis ücreti gibi masraf kalemleri bulunmaz.
 • Hızlıca kurulabilen bu iletişim sistemi kolayca taşınabilir. Karmaşık kablolara ya da fiziksel donanım cihazlarına ihtiyaç duyulmaz.
 • Bulut santralin raporlama özelliği sayesinde tarih, saat ya da kullanıcı bazlı analizler yapmak mümkündür.
 • Fiziksel telefon santral sistemleri ile karşılaştırıldığında bulut santraller daha güvenlidir. Zira bütün süreç internet üzerinden işlediği için güvenlik açıklarını kapatmak, güncellemeler ve düzeltmeler yapmak kolaydır.
 • Bir işletmeye ait tüm iletişim kanalları bulut sistem aracılığıyla tümleşik halde yönetilir.
 • Sınırsız sayıda dış hat ve iç hat aynı anda kullanılabilir.

İnternet bağlantısının bulunduğu her cihazda, her mekanda istenilen zamanda web arayüzleri üzerinden kullanılabilen bulut santral sistemleri birçok farklı avantaja sahiptir ve kullanıcılar bu sistemleri kendi ihtiyaçlarına göre şekillendirebilir, özellikler ekleyip çıkarabilir.

Bulut Santral Nedir, Nasıl Kullanılır?

Bulut Santralin Özellikleri Nelerdir?

Kullanıcı dostu ara yüzü ve gelişmiş teknolojik altyapısıyla öne çıkan bulut santralin özellikleri şunlardır:

 • IVR Anonsu: Bulut santral sisteminin en temel özelliklerinden birisi karşılama kısmındadır. Yoğun çağrıların karşılandığı işletmeler bu hizmet sayesinde çağrılar açıldığında ya da kapandığında önceden belirledikleri anonsları ekleyebilir. Aynı zamanda beklemeye alınan çağrılarda kullanıcının seçtiği müzikler eklenebilir ve karşı tarafa dinletilebilir.
 • Mesai İçi ve Mesai Dışı Senaryolar: Bu sistemlerin bir diğer özelliği mesai saatlerinin ayarlanabilmesidir. Mesai saatleri içerisinde yapılan aramalar otomatik olarak sıraya alınırken mesai saatleri dışında yapılan çağrılara gerekli bilgilendirmeler yapılabilir.
 • BLF: Sırada bekleyen çağrıların yanı sıra operatörlerin meşguliyet durumları da anlık olarak takip etmek mümkündür.
 • Personel Yetkilendirme: Bulut sistemine erişen her personel için farklı rol ve yetkiler tanımlanabilir. Böylece her kullanıcı kendi sorumluluğu doğrultusunda işlem yapar.
 • Telekonferans: Bulut santraller üzerinden aynı görüşmeye birden fazla numara dahil edilebilir.
 • Robot Operatör: Robot operatörler aracılığıyla kullanıcılardan tuşlama yapmalarını talep etmek mümkündür. Bu sayede kullanıcılar ilgili kişi ya da departmanlara daha hızlı bir şekilde ulaşabilir. Robot operatörün çalıştırılma koşulları ise gün ve kullanıcı bazlı değişkenlik gösterebilir.
 • Dijital Faks: Bulut sistem üzerinden gelen ya da gönderilen fakslara erişilebilir.
 • Çağrı Analizi: Gelen çağrıları gruplayarak gerekli alanlara yönlendirebilen, çağrıları kayıt altına alabilen sanal iletişim sistemi aynı zamanda süreç işleyişine dair detaylı raporlar da oluşturabilir.
 • Kuyruk Yönetimi: Çağrı merkezinin yoğun olduğu dönemlerde arayan müşterilerin sırası takip edilir. Bu sayede bekleyen kişilere tahmini bekleme süresi iletilebilir.
 • E-ticaret Entegrasyonu: Sanal santral e-ticaret platformlarıyla entegre edilmesi mümkündür. Böylelikle sipariş ve kargo süreçleri takip edilebilir. Teslimatın ardından ise müşterilere siparişleriyle ilgili memnuniyet ve değerlendirme anketi iletilebilir.
Bulut Santral Nedir, Nasıl Kullanılır?
Dialing telephone keypad

 

Bulut Santral Nasıl Kullanılır?

Bulut santral sistemlerinin nasıl kullanılacağı yaygın olarak merak edilir. Çok sayıda avantajı ve özelliği bulunan bu iletişim sistemlerinin nasıl kullanılacağı seçilen firmaya göre değişiklik gösterir. Netgsm, 20 yıllık tecrübesi, esnek dijital çözümleri ve uzman kadrosuyla bulut santral hizmeti alanında öncü bir şirkettir.

Analog telefon santralini çevik ve güvenilir olan buluta taşırken ilk etapta kendi ihtiyacınıza uygun kapasitede bir paket seçerek aboneliğinizi başlatmalısınız.

Ardından Netgsm’in sunduğu sanal iletişim sistemini stratejilere ve hedef müşteri kitlesine göre şekillendirebilirsiniz. Bekleme anonsları ve müzikleri ekleyebilir, komutlar oluşturabilir, ses kaydı alabilir, raporlama yapabilir ve diğer pek çok hizmetten yararlanabilirsiniz.

Bulut Santral Nedir, Nasıl Kullanılır?

Çok fazla avantajı bulunan bulut santral sistemleri günümüzde her geçen gün daha fazla kullanılır. Netgsm, her ölçekten kuruluşların kullanabileceği, esnek ve modern bir bulut santral hizmeti sunar. İşletmenizin iletişim ihtiyaçlarına modern ve kullanışlı bir çözüm getirebilmek için Netgsm firmasını tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir