Teknoloji Haberleri

BTK’dan Avea’ya Çekmiyor Uyarısı Verildi!


Eski adıyla Avea’ya Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan uyarı geldi. Avea’ya yapılan uyarı operatörün çekim gücünün çok zayıf olduğu belirtildi.

Avea Arama Başarısızlık Oranı kriterinde yer alan gereklilikleri yeterince sağlayamadığı için BTK tarafından uyarıldı. BTK tarafından yayınlanan resmi uyarı metnini aynen aktarıyoruz.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu tarafından alınan 09/02/2017 tarihli ve 2017/DK-SiD/34 sayılı Karar’da;
Avea İletişim Hizmetleri AŞ (Avea) tarafından yapılan 2016 yılı ikinci dönem bildirimlerine istinaden; Elektronik Haberleşme Sektöründe Hizmet Kalitesi Yönetmeliğinin 9’uncu maddesinin birinci fıkrası, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu İdari Yaptırımlar Yönetmeliği’nin 15, 25, 44 ve 46’ncı maddeleri, GSM Mobil Telefon Hizmetlerinde Hizmet Kalitesi Ölçütlerinin Elde Edilmesine İlişkin Tebliğ’in 20’nci maddesinin birinci fıkrası ve 3N Mobil Haberleşme Hizmetlerinde Hizmet Kalitesi Ölçütlerinin Elde Edilmesine İlişkin Tebliğ’in 15’inci maddesinin birinci fıkrası uyarınca;

Tavsiye Yazı:  Casper Via F1 Videolu İncelemesi

3N mobil haberleşme hizmetine ilişkin olarak, Balıkesir’in Marmara ilçesinde, Isparta’nın Senirkent ve Uluborlu ilçesinde, Trabzon’un Köprübaşı ilçesinde, “Arama Başarısızlık Oranı” ölçütü ile ilgili hedef değerin sağlanması yükümlülüğünün yerine getirilmemesi ve söz konusu ihlalin ilgili takvim yılı olan 2016 yılı içerisinde ilk kez vuku bulması nedeniyle söz konusu 4 yerleşim yeri için Avea’nın yazılı olarak uyarılması ve ilgili raporlama döneminde hizmet kalitesi yükümlülüklerini yerine getirmediğinin Kurum internet sayfasında bir ay süreyle duyurulması,
hususuna yer verilmiştir.

Bu uyarılardan bir de Vodafone’a vermek lazım. Zira çoğu yerde 4G’den sonra işi bozan Vodafone internet hızı bakımından müşterilerini çokça mağdur etmeye başladı. Bakalım BTK bu konuda da üzerine düşeni yapacak mı?

Yorum Yazınız

*

1 Yorum

  • Telekom zamanı değil mi bu? Telekomun nesi kaldi ki? Adamlar kredi borcunu bile ödeyemiyor. Bence kapatsinlar. Suda var bütün operatorler aynı baz istasyonunu kullanıp ortak yatırım yaparsa telefon çekmeyen yer kalmaz.