Tanıtımlar

Boşanma Oranı Gün Geçtikçe Artıyor


Birlikteliklerini boşanma ile noktalayan çiftlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Her geçen sene artan boşanma oranlarına karşılık evlilik oranlarında ise düşüş gözlemleniyor. Bireylerin evlilik kurumuna bakış açışını değiştiren boşanma oranındaki artışın altında hangi sebepler yatıyor, evliliklerin bitmesinde rol alan en önemli sebepler neler?

Uzmanlar evliliklerini bitiren çiftlerin çevresel faktörler olmak üzere birçok nedenden etkilendiğini, yaşanan maddi kaygıların ise bireyleri psikolojik olarak etkileyen en önemli unsur olduğunu belirtiyor.

YÜZ YÜZE TANIŞMAK GEREKİYOR

Teknoloji ile iç içe hale gelen günümüz toplumunun sosyal faaliyetleri de gelişmelerden bir hayli etkilenmektedir. Uzmanlar, internet ortamında tanışan çiftlerin ilişkilerinde bir takım sıkıntılar yaşayabileceklerini, evliliklerde güven sorununun baş faktör olarak ortaya çıkabileceğini, sanal alemde fazlası ile önem kazanan görsellik algısının bireylerin iletişimini zayıflatabildiğinin altını çiziyor.

SOSYO-EKONOMİK FARKLILIKLAR

Uzmanlar boşanmanın altında yatan sebeplerin çoğu zaman sosyo-ekonomik farklılıklar sebebi ile kaynaklandığını söylüyor. Bireylerin doğup büyüdükleri şehrin, aldıkları eğitimin, yetişme tarzlarının içinde bulundukları ilişkiyi etkilediği ayrıca iki ailenin birbirine olan uyumunun ya da uyumsuzluğunun, yaşadıkları sürtüşmelerinin çiftlerin içinde bulundukları duruma yansıdığının altı çiziliyor. Çiftler ya da aileler arasında yaşanılan uyumsuzluk sorunlarının evliliklerde çatırdamaya sebep olduğunun, hatta eşi ve ailesi arasında kalan bireylerin çoğu zaman tercihlerini ailelerinden yana kullandıkları belirtiliyor.

Tavsiye Yazı:  Doğum Günü Hediyesi Önerileri

EŞLER ARASINDA İLETİŞİM ZAYIFLIĞI

Sağlık bir birlikteliğin sağlıklı iletişimden geçtiğini vurgulayan uzmanlar, evlilik öncesinde bireyler arasında herhangi bir problem olmasa bile zaman geçtikçe değişen davranışların mutlu ve huzurlu şekilde devam eden evliliklerin seyrini değiştirebileceğini ifade ediyor. Öncelikle sağlıklı iletişim için karşı tarafı dinlemek, sorunu ya da sorunları anlamak, empati kurmak, düşünerek cevap vermek gerektiğini söyleyen uzmanlar, tartışma sırasında ses tonunu yükseltmenin, karşımızda konuşan insanın sözünü bitirmesine izin vermeden sözünü kesmenin ve konuşma sırasında mimiklerimiz vasıtası ile karşı tarafla alay etmenin eşler arasında iletişimin zayıflamasına hatta kopmasına neden olabileceğini ifade ediyor.

MADDİ KAYGI VE GÜVEN

Boşanmaların artmasına neden olan diğer önemli etkenlerin maddi ve güven kaynaklı olduğunu söyleyen uzmanlar, bireylerin günlük ihtiyaçlarını devam ettirmek için düzenli bir gelir kaynağına sahip olmaları gerektiğini, gelir düzeyinin düşmesi halinde maddi kaygıların baş gösterdiğine dikkati çekiyor. Yine evlilik kurumu için önem taşıyan güven duygusunun aldatmak ya da yalan söylemek gibi olaylar ile yitirildiğini belirten uzmanlar, güven kaybının ilişkileri geri dönülmesi çok zor olan bir yola soktuğunu söylüyor.

Kaynak:

https://www.kayihukuk.com.tr/

http://www.istanbulbarosu.org.tr/

Yorum Yazınız

*