Boosted Craft: Dijital Ortamlarda Görünür Olmak İçin İlk Tercihiniz

Türkçe’de arama motoru optimizasyonu olarak bilinen SEO yani Search Engine Optimization, web sitelerini arama motoru algoritmalarıyla uyumlu hale getirmek ve hedeflenen anahtar kelimelere yönelik arama sonuçlarında daha yüksek sıralamalar almasını sağlamak için uygulanan bir süreçtir. Günümüzde hemen her sektördeki marka ve işletmeler bir web sitesine sahip olmakta, daha geniş kitlere erişmeyi ve marka bilinirliğini artırmayı hedeflemektedir. Bu doğrultuda Antalya web tasarım ajansı ve Antalya SEO ajansı gibi lokasyon özelinde araştırmalar yapan marka ve işletmelerin amacı, profesyonel web tasarım ve profesyonel SEO hizmetlerinden faydalanmaktır.

Boosted Craft: Dijital Ortamlarda Görünür Olmak İçin İlk Tercihiniz
Boosted Craft: Dijital Ortamlarda Görünür Olmak İçin İlk Tercihiniz

Arama motorları, web sitelerinin arama sonuçlarını suistimal etmesini önlemek için web sitelerini tarar ve sıralarken birtakım kriterleri göz önünde bulundurur. Uyulması gereken kriterler ile ilgili olarak bilgilendirme de yaparlar. SEO ajansları bu kriterlere uygun olmak kaydıyla profesyonel SEO hizmeti verirler. Sektörünün yenilikçi isimlerinden Boosted Craft, Google SEO hizmeti sunan uzman, deneyimli ve profesyonel bir ekibe sahiptir. Siz de arama motoru sıralamalarında daha üst sıraları hedefliyor ve sektörel rekabette rakiplerinizi geride bırakmak istiyorsanız Boosted Craft ile iletişime geçerek deneyimlerinden faydalanabilirsiniz.

Arama motorlarının web sitelerini daha iyi taraması anlaması ve sıralaması için bazı teknik düzenlemelere ihtiyaç duyulur. Web sitelerinde yapılan teknik düzenlemelerin amacı, arama motoru botlarının web sitesini değerlendirme sürecini kolaylaştırmaktır. Arama motorları tüm web sitelerini içerikleriyle değerlendirirler, ancak bu aşamada kullanıcı deneyimini de göz ardı etmezler. Bu nedenle arama motoru algoritmaları oluşturulurken dikkate alınan temel unsurlardan biri kullanıcı deneyimidir. Bunun sonucunda, her kullanıcı araması sonucu en uygun web siteleri listelenir.

SEO Çalışmaları Web Sitesi Özelinde Planlanmalı

Site içi SEO çalışmaları kapsamında, tüm web sayfalarının ve kategorilerinin SEO uyumlu hale gelmesini ve arama motoru tarafından en iyi şekilde anlamlandırılmasını sağlayacak işlemler gerçekleştirilir. Böylece kullanıcılar arama motoru aracılığıyla istedikleri hedef kelimeleri kullanarak en kaliteli, özgün ve alakalı içeriklere ulaşabilirler.

Site dışı SEO çalışmaları kapsamında pek çok farklı yöntem uygulanması mümkündür. Bunlar arasında ilk sırada web sitesinin kaliteli ve yüksek backlink sayısına sahip olması gelir. Backlink temel olarak herhangi bir web sitesinin bir diğer web sitesine verdiği link olarak tanımlanabilir. Diğer yandan başta Google olmak üzere hiçbir arama motoru manipüle edilmiş backlinkleri olumlu şekilde değerlendirmez. Bunun sonucunda web sitesi birçok farklı olumsuz sonuçla karşı karşıya kalabilir.

Verilen backlinkin değeri, kullanıcı etkileşimini doğrudan etkileyen bir unsurdur. İçerikle ilgisi olmayan ve içeriği ziyaret eden kullanıcıların tıklamadığı backlinkler spam olarak kabul edilebilir. Bunun nedeni, backlinklerin arama motorları nezdinde bir referans olarak kabul edilmesidir ve arama motorları yapay referansları değerli görmezler. Bu nedenle, web sitelerine gelen backlinkler mutlaka doğal yollarla oluşturulmalıdır. Web siteleri; kaliteli, ilgili, dikkat çekici ve insanların beğeneceği içerikler yayınlayarak kullanıcıların web sitelerine doğal yollarla backlink vermesini sağlayabilirler.

Arama motorlarının backlink dışında en çok değer verdiği unsurlardan biri de kullanıcı deneyimidir. Arama motorları kullanıcılara en iyi sonuçları listelemek için web dünyasındaki pek çok ortamı değerlendirir ve algoritmalarını bu etkenlere göre şekillendirirler. Sosyal medya platformlarındaki etkinlik ve marka bilinirliği, arama motorları nezdinde değerli unsurlar arasında sıralanabilir.

SEO Çalışmaları Arama Motoru Kriterlerine Göre Şekillendirilmeli

SEO çalışmaları kapsamında zaman zaman arama motorlarını onaylamadığı bazı yöntemlerin uygulandığı görülebilir. Çeşitli yöntemlerle arama motorunun çalışma süreci manipüle edilebilir. Web sitesini manipülasyon yoluyla ilgili ya da hedef anahtar kelimelerde öne çıkarmak için uygulanan çalışmalar Black Hat SEO olarak adlandırılır. Anahtar kelimelerin aşırı kullanılması, küçük makaleler, bilgisayar tarafından otomatik olarak yazılmış sayfalar, görünmez yazılar ve ikiz sayfalar en sık kullanılan Black Hat SEO teknikleri arasında sıralanabilir.

Black Hat SEO teknikleri arama motorları tarafından onaylanmayan yöntemler olduğundan kullanılması halinde web sitesi alan adının indekslerden kısmen ya da tamamen çıkarılması gibi istenmeyen durumlar yaşanabilir. Google, kalite yönergelerini tespit ettiği web sitelerine manuel işlem cezası uygulayabilir. Bu durumda web sitelerine katma değeri düşük ya da tam spam cezası uygulanması gündeme gelebilir. Hatta kalite yönergelerini ihlal eden web sitelerine Google tarafından uygulanan yaptırım, genellikle bu sitelerin Google dizinlerinden kalıcı olarak uzaklaştırılması olmaktadır.

Black Hat SEO yöntemleri her ne kadar web sitelerini kısa süre içerisinde arama motoru sonuçlarının üst sıralarına taşımayı başarsa da, uzun vadede kalıcı cezalar ve zararlarla karşı karşıya kalınamsı riski göz ardı edilmemelidir. Black hat SEO yöntemlerinin site içi ve site dışı SEO olmak üzere iki farklı kategoride uygulanması mümkündür. Site içi SEO çalışmaları ana sayfa üzerinden yapılan bağlantıları içerirken, site dışı SEO rakip web sitelerine ait düşme veya kısa süreli ön sayfalara yükselmeleri kapsar.

Ana sayfa üzerinden gereksiz ve aşırı bağlantı yapmak, gereğinden fazla etiket kullanmak, kalitesiz sitelerden link çıkışının olması ve anlamsız kod dizinleri bulunması site içi Black hat SEO yöntemlerindendir.

Site: https://boostedcraft.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir