Blogger’da değişim

Friendfeed’de gördüğüm paylaşım ile bloggerda değişim olduğunu buzz blogger adresinden yani şu yazıda açıklamışlar. Blogger her ne kadar ülkemizde engelli olsa, engelleri açıldığında genele göre çok azı ifade edecek düzeyde site yüzünden tüm blogspot siteleri engellensede, blogculuğa ilk başlayanların, host vs. sorunlarından bıkanların ilk adresidir blogger.com (blogspot.com) . Bende kişisel yazılarım için kullandığım ama sonrasında çok özgür olamadığım için tekrar wordpress’e dönmüştüm.

İşte bu blogger’da bazı yenilikler var. Bazı dediğim aslında çok güzel ve çok geniş kapsamlı. Blogger kullanıcılarına daha fazla detay sağlayacak, daha çok rahatlık sağlayacak belki de wordpress siteler gibi detaylandıracak bir o kadar da kolaylaştıracak yenilikler.

Öncelikle yazıda gösterilen, yazı editöründeki değişim. Yazı editörü yakınlarda yenisine geçmiş ama yinede bana göre düzenlemeler için yetersiz bir yazı editörüydü. Şimdi gerek tasarımı gerekse yeni araçlar ve bazı google özellikleri entegre edilerek sunulacak.

Aşağıdaki görsel eski yazı editörüne ait;

Blogger'da değişim

Buradaki görselde yeni editöre ait;

Blogger'da değişim

 

Aynı zamanda uzun süredir hiç bir değişklik olmayan panellerden biride blogger paneli. Burada sade ama kapsamlı bir değişiklik olacak. Eski görünüm alttadır;

Blogger'da değişim

Yeni admin paneli ise böyle;

 

Ve yeni içerikleri benzer, ilgilenen yazıların keşfeden bir yapı olacak ve bunuda kullanacaksınız.

Gördüğünüz üzere bloggerda bir şeyler değişiyor. Bakalım bu kullanıcı sayısını nasıl etkiler ama bana göre artıracak. Çünkü şu anda ücretsiz blog servislerinden wordpress.com detaycı ama bazı önemli şeyler için ücret istemesi, onun haricinde türk yapımı blogcu.com ise reklamlar ile blogların yapısını kirletmesi blogger’ı tercih edilmesine neden oluyor. Bu yenilikler bu tercihi daha artıracak gibi amabekleyip göreceğiz.

5 Comments

 1. Avatar of Ömer Ömer dedi ki:

  Farkettin mi görseller ile logon benziyo 🙂

  1. Avatar of Ahmet Orhan Ahmet Orhan dedi ki:

   @ömer anlamadım :S

 2. Avatar of Usluer Usluer dedi ki:

  Ne kadar değişiklik yapsalar da insan kendini rahat hissedemiyor. Özgür olacaksın. Özgürlük istiyorsan da wordpress kullanacaksın. 🙂

 3. Avatar of kahraman kahraman dedi ki:

  yeni panel ne zaman kullanılmaya başlanacak ?

  1. Avatar of Ahmet Orhan Ahmet Orhan dedi ki:

   O konuda bilgi yok 2011 yılı içinde deniliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir