Nasıl Yapılır ?

Bilgisayar Toplarken: Monitör Seçimi

Bilgisayarınızın en önemli ve pahalı parçalarından birisidir. Zira size PC’de işlenen herşeyi gösterecek olan kısımdır. Özellikle oyuncular monitör seçimine özen göstermeliler. Çünkü doğru monitör ile en iyi görsel alınır. Kısaca sadece ekran kartı görüntüyü vermek için yetmez. Ekran kartının işlediği görüntüyü (elbette kaynaktan gelen maksimum düzeyde) sizlere en iyi şekilde sunabilecek tabiri caizse resme dökecek olan şey monitör olduğundan seçim yaparken dikkat etmelisiniz.

Panel tipi

En iyi görüntüyü elbette ki en pahalı olan sunuyor. Tercihinizde IPS panele sahip bir montör tercih etmelisiniz. Lakin oyunlarda ekran yenileme hızı düşüktür. Bu nedenle TN panel oyuncular için idealdir. Tepki süresi yüksektir lakin bakış açısı değişince görüntü ve renkler bozulur. Bazı iş kesimlerinde bu nedenle tercih edilmez.

Çözünürlük

İhtiyacınıza göre seçim yapın. En yeni oyunları oynayacaksanız mutlaka en az 1080P çözünürlük sunan bir monitör tercih edilin. Günümüzde 8K uydu yayını yapıldığı düşünülürse oyun sektöründe de 4K’dan sonra artışlar olacağından fullhd’nin de yakın zaman içinde önemi kalmayacaktır.

Tavsiye Yazı:  Bilgisayarımıza Fiziksel Tehditler

Ekran yenileme hızı

Oyuncuların özellikle dikkat etmesi gereken kısımdır. Günümüzde ortalama bir monitör 60hz özelliğinde saniyede 60 kare gösterir. Lakin 120HZ bir monitör saniyede 120 kare gösterebilmektedir. Bu görüntü akışını arttırdığından daha iyi bir oyun deneyimi sağlar.

Ayarlanabilir monitör

Ayakları üzerinde sabit duran değilde sağa sola yukarı ya da aşağı döndürülebilen bir monitörün daha konforlu olacağını söyleyebiliriz.

Led mi LCD mi?

Led monitörlerin çevre dostu olduğu aşikardır. Bu nedenle fiyat farkı olmadığını düşünrüsek tercihinizi ledden yana kullanın.

 

Yorum Yazınız

*