Nasıl Yapılır ?

Bilgisayar Toplarken: Ekran Kartı

Bilgisayarın en önemli parçalarından birisidir. Neden önemlidir? Çünkü düşük özellikli bir ekran kartı ile bilgisayar çalışır ama performans vermez. Yüksek özellikli bir ekran kartıyla yüksek performans alabilirsiniz. Ama seçim yaparken dikkat etmelisiniz. İşte ekran kartınızı seçerken dikkat etmeniz gerekenler;

Anakart uyumu

Anakartınızın PCI ve PCI Express slotlarının anakartınıza uyumlu olması gerek. PCI 3.0 slot destekleyen bir ekran kartını PCI 2.0 destekleyen bir anakarta taktığınız zaman en iyi ihtimalle %10’a varan performans kaybı yaşarsınız. En kötü ihtimalle çalışmaz. Ya da tam tersi bir durum meydana gelir. Yine performans kaybı yaşanır.

Ekran kartı belleği

Yanlış bilgi olarak piyasada dolaşan bir durum var. Yüksek bellek yüksek performan. Bu kesinlikle doğru değil. GPU birimi güçsüz ve dar olduğu zaman ana kart uyumu sorunlu olduğu zaman ya da güç yetmediği zaman belleğin hiç önemi yoktur. İsterse 10Gb olsun.

GPU (Bit değeri)

Ekran kartının işlemcisidir. Ekran kartı bilgileri içerisinde görülür. 128bit, 192bit, 256 bit şekline görebilirsiniz. Bu bellekten alınacak olan verinin geldiği yoldur. En basit ifadeyle ne kadar geniş olursa o kadar iyidir. Bu nedenle ekran kartı fiyatlarına baktığınız zaman bit değer yüksek olan kartların fiyatının da yüksek olduğunu görürsünüz. Oyun bilgisayarlarında bu değeri yüksek tutmanız önerilir. Bu birim ekran kartı belleğinden çok daha etkilidir. Basit bir örnek 64bit 2Gb kart ile 128bit 2Gb kart arasında 2 kat fiyat farkı vardır. İkiside 2gb olmasına rağmen bunun sebebinin diğer durumlar görmezden geldindiğinde GPU bellek arayüzüdür.

Tavsiye Yazı:  Bilgisayar Toplarken: İşlemci

Direct X durumu

Oyun bilgisayarı topluyorsanız mutlaka Direct X ‘in en güncel sürümünü destekleyen ekran kartını almalısınız. Yoksa oyunları açamaz ya da sıkıntı çekersiniz.

PSU durumu

Ekran kartı satın alacaksanız ne kadar güce ihtiyaç duyacağını mutlaka bilmelisiniz. Ya kasayı ya da PSU’yı değiştirmek zorunda kalmayın. Örneğin 500w güce ihtiyaç duyan bir ekran kartını 500w güç sağlayan bir PSU ile çalıştıramazsınız. Diğer donanımlarda güce ihtiyaç duyacak ve ekran kartı istediğini alamayacaktır. Bu nedenle güç kaynağınıza göre ekran kartı belirleyin. Ya da PSU seçiminizi değiştirin.

Yorum Yazınız

*