Batak Oyunu Nedir ? Nasıl Oynanır ?

Batak oyunu eski çağlardan beri oynanan ve insanı eğlendirirken düşündüren bir oyundur. Özellikle ülkemizde bu oyun çok yaygın olarak oynanmaktadır. Günümüzde bu oyun teknolojinin de gelişim göstermesiyle bilgisayarlarımıza, tabletlerimize ve cep telefonlarımıza kadar girmiştir. Artık uzaklarda olan göremediğimiz, hem zaman geçirip hem eğlenip hem de sohbet etmek istediğimiz kişilerle teknolojinin bizlere sunduğu imkanlar dahilin de buluşup ihaleli batak oynayıp yazışabiliriz. Eski devirlerde bu oyunu oynayabilmek için insanlar kahvehanelere ve kafelere ve bunlar gibi çeşitli mekanlara gitmek zorunda kalıyordu.

Batak Oyunu Nedir ? Nasıl Oynanır ?

Kendi evlerinde oynamak isteyenler ise iskambil kağıtlarını yanlarında taşımalarının yanında birde bu oyunu oynaya bilecek birden çok arkadaş bulmak zorunda kalıyordu buda her zaman mümkün olmadığı için sorun oluşturuyordu şimdiyse iskambil kağıtları da arkadaşlarımızda bize cep telefonumuz kadar yakın ve herhangi bir zorluk yaşamadan yedi gün yirmi dört saat istediğiniz vakitte istediğiniz kişiler ile oynaya bilirsiniz. Bunun yanında tek oynadığınızda kendi seviyemize göre ayarlayıp oynaya biliriz. Böylece kendimizi geliştirme imkanı da buluruz.

İhaleli batak elli iki iskambil kağıdı ile oynanmaktadır. Batak oyunu denildiği zaman aklımıza belli bir taktik stratejiye dayalı iskambil oyunu gelmelidir. Bu oyunun belli başlı amacı vardır. Tabi ki asıl amaç eşimiz dostumuzla eğlenceli, güzel bir zaman geçirebilmek olmalıdır. Oyun ile ilgili şunları söyleyebiliriz: Bu oyuna başlamadan önce kendi kağıtlarınızdan alabilecek el sayısını tahmin edip buna göre de koz belirledikten sonra bu tahmin doğrultusunda da taktik geliştirip en az başta tahmin ettiğiniz o eli almaya çalışmaktır. İhaleli batak oyunu gün geçtikçe popülerliğini arttırmaktadır çünkü bu oyun belli bir strateji dayalı olduğu için insanı sürekli düşünmeye sevk ediyor bunun sonucunda da ihaleli batak oynayan kişilerde beynini kullana bilme oranı, plan yapma ve bu planın oyunda doğru işleye bilmesi için disiplinli bir şekilde hareket etmesini sağlıyor.

Kendini ihaleli batak oynaya oynaya geliştiren kişilerin sosyal hayatlarında da oyunun kendilerine kattığı strateji yapma, disiplinli davranma alışkanlıklarında bulundukları gözlemlenmiştir. Hayatlarındaki insanların kontrollerini de kendi ellerinde tutabildikleri saptanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir