Nasıl Yapılır ?

Android’de Virüslerden Nasıl Korunulur?


Android dünyada en çok kullanılan işletim sistemi olduğundan tehlikeler de hep Android’i buluoyor. Ne çeşit virüs varsa neredeyse hepsinin Android için yazılanı var. Bir çok modelin işletim sistemi olarak Android kullanması tehlikeleri doğal olarak üzerine çekiyor.

Bir trojan, bir sürü kötülük yapabiliyor size. Örneğin telefon görüşmelerinizi  amr modunda kaydediyor ve internette yayınlıyor. Bir diğer tehlikeli trajan da telefonunuzun seri numarasını çalarak başka telefona geçiriyor. Sizin telefonunuz kullanılmaz hale geliyor. Sizden izinsiz başkalarına mesaj atan trojanlar da var. Gerçekten çok tehlikeliler.

İşin kaynağını araştıracak olursak sorun Android’de. Çünkü Android’in izin verme olayı var. Androidler uygulamalarıyla meşhur bildiğimiz gibi. uygulamaları yüklerken çeşitli sorular soruyor. Ancak  biz okumuyoruz bile. Neye izin verdiğimize bakmıyoruz. Halbuki trojanları kendimiz çağırıyoruz. Bu nedenle uygulama yüklerken dikkat etmeliyiz. Her şeye izin vermemeliyiz.

Tavsiye Yazı:  Android Arkadaşlık Uygulamaları ile Sohbet

İndirdiğiniz uygulamaların yorumlarına bakın. Daha önce indiren kişiler size yol gösterecektir. Bir filmi izlemeden yorumlara bakıyoruz. Yorumlara göre izliyoruz. Oyunlarda da bakın. Sizi çok iyi yönlendirecektir.

Cinsel içerikli uygulamalar daha çok virüs içeriyor. Bunları indirmenizi önermiyoruz. İnsanların zaaflarından yararlanmak isteyen kötü niyetli kişiler özellikle virüs yazılımlarını bu tip şeylere koyuyor. Kanmayın.

Android telefonunuza anti virüs programı kurun. Bu bazı kişiler için gerekli. Bazı kişiler ne indirdiklerine bakmadan her şeyi indiriveriyorlar. Bu da telefonlarının ve kendilerinin zarar görmesine sebep oluyor. Virüs programınız olursa sizi bir takım kötülüklerden kurtarabilir. Bu uygulamayı yüklemeyin diye uyarabilir. Android için “Antivirüs Free” uygulamasını indirmek için tıklayın. Bu uygulama ideal bir virüs programı.

Tavsiye Yazı:  Google Play'deki Uygulama Yorumlarını Cihaza ve Güncel Sürüme Göre Filtreleme

Virüsün Android cebinize bulaşmaması için gereken önlemleri anlattım. Ya bu önlemlere rağmen virüs bulaşırsa ne yapacaksınız? Şimdi de onu anlatacağım. Virüs bulaştığında yapacağınız ilk iş Android cihazınızın internet bağlantısını kesmek. İnternet olmadan bir telefona virüs zor bulaşır. Çok düşük bir ihtimal. Siz kapattığınız halde internet bağlantısı kapanmıyorsa  telefonunuzu hepten kapatın. Gücünü kesin. Çözümü sonra düşünürsünüz.

Dilerim başınıza gelmez.

Yorum Yazınız

*