Android

Android ROM Nedir? Ne İşe Yarar?


Android’inizin işletim sisteminin yüklü olduğu hafızaya ROM denir? ROM’un açılımı aslında Read Only Memory’dir. Yani sadece okunabilir. Üstüne herhangi bir işlem yapılmaz zaten bu yüzden Android telefonunuzun ROM’una müdahale edip yeni bir yazılım yüklediğinizde garanti kapsamından çıkar. Android açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olduğundan sanırım ROM’lara müdahale etmek mümkündür.

Kısaca ifade etmek gerekirse telefon üreticileri haricinde üretilen Custom ROM dediğimiz şeyler vardır. Bu ROMları telefonunuza yüklediğinizde elbette garanti kapsamından çıkar. Ama üreticinin ürettiği orijinal ROM’lardan kullanırsanız garanti kapsamından çıkmazsınız. Bu ROMlar telefonunuzun erişemediğiniz bazı özelliklerine erişmenizi sağladığı gibi size yazılan özelliklere göre farklı özelliklerde katabilir. Bir nevi telefonu hacklemek manasına da gelir.

Tavsiye Yazı:  Chasing Yello: iOS ve Android için ücretsiz ve klasik bir oyun

Offical ROM lar harici ROMların telefonunuz garanti dışı bıraktığını bir kez daha hatırlatalım. Ve ROMları basit bir şekilde açıklamaya devam edelim. Offical ROMlar yani garantiyi bozmayan ve basit bir şekilde telefonunuza yüklenenler çoğu kullanıcıya basit gelir ve çok bir artı katmaz. Şöyle düşünmek gerekir. Örneğin bilgisayarımızın güncellemelerini yapıyoruz. Güncellemelerin açıklamalarında diyor ki belli bir güvenlik açığını kapatmak için bu güncellemeyi yapın şeklinde uyarıyor. Bizde onu yüklüyoruz. Android ROMlarda aynı mantıkta ilerler. Üretici şirket telefondaki bir güvenlik açığını kapatmak için mevcut ROMunuzu yamamamk için bir ROM yazıp yüklemenizi isteyebilir.

Bu tür ROMlarbasit ROMlardır. Yüklemesi de çok kolaydır. Oysa bu ROMlar alınıp uzmanları tarafından geliştirilebilir. Bunlara yukarda dediğimiz gibi Custom ROM denir. Örneğin offical yayınlanan 1.2 versiyon ROMdan bir özellik alınıp başka bir ROMA’a eklenebilir. Ya da ROMda hali hazırda var olan bir uygulama ya da programın ayarlarıyla oynanabilir. Bu geliştiricinin kabiliyetine kalmıştır.

Tavsiye Yazı:  Android için Sosyal Ağlar

ROMlar yüklenirken dikkatli olmak gerekir. Yükleme talimatı varsa mutlaka adım adım ilerleyiniz. Androidinizin temeliyle oynadığınızı unutmadan ROM değiştirip değiştirmeyeceğinize karar verin.

 

Yorum Yazınız

*