Android

Android 8’in Sorunu Ne? Kullanım Oranları Düşük

Bu yazıda Android 8 ve genel 8larak Google Android sürümlerini değerlendireceğiz. Android 8’in kullanım oranı yakın zaman önce %1.1 olarak açıklandı. Neredeyse 1 sene olacak bu güncelleme neden bu kadar az cihaza yüklendi. En çok kullanılan sürüm Android 6 ve 7 olarak görünüyor.

Temel sorun Android’in açık kaynak kodlu olması ve her cihaz sahibi şirketin kafasına göre haraket etmesi. Güncellemeyi verip vermeme hakkı her zaman şirketin bir köşesinde saklı duruyor. Bazı şirketler alıcının dikkatini çekmek için güncelleme sözü verebiliyor ama sıkıntı güncellemelerini çok geç kalması. Örneğin Android Oreo neredeyse 1 yaşında olacak ama kullanım oranları 1.1, cihazlara bu sene içinde güncelleme gelecek nasipse.

Google, bu işi toplamalı. Yani cihaz üreticilerine bir standart getirmeli, bunun için Android One kapsamında çalışmalar yapılıyor ama yanlış anlaşılmaya başlandı. Android One ucuz telefonlarda kullanılıyor mantığı ön plana çıktı. Bildiğiniz gibi Android One Android güncellemelerini alan ilk cihazlar oluyor. Kullanım oranları alt kısımda .

Tavsiye Yazı:  HTC One M9 önsiparişe açıldı, fiyat ne kadar?

Yorum Yazınız

*