Akustik Yalıtım ile Yalıtım Ses Arasında Ki Fark?

Sektördeki birçok kişi “akustik yalıtım” ve “ses yalıtımı” terimlerini birbiriyle karıştırmaktadır. Ancak fark oldukça basittir: ses yalıtımı, sesin duvarlardan ses yalıtım malzemeleri ile sızmasını önler, akustik yalıtım odada oluşan sesin daha iyi olmasına yardımcı olur.

Akustik ses yalıtımı her alanda önemlidir. Akustik yalıtım ses düzenleme genellikle duvara veya tavana akustik paneller ve akustik süngerler uygulanır. Ses yalıtımı bir duvar, zemin ve tavan oluştururken ses izolasyon malzemeleri kullanılır.

Akustik Yalıtım Nedir?

Ses ve ses dalgalarıyla uğraşan fiziğin dalı olarak tanımlanır. Tıpta ise konuşma ve işitme çalışmalarındaki prosedürlerde sıklıkla uygulanır. Akustik yalıtımı Sesin dışarı çıkmasını önleyen ve ahenkli ve kaliteli bir şekilde duyulmasını sağlayan, stüdyolar da ses kayıt odalarında ofislerde ve birçok benzer mekânda akustik çözümleme olarak nitelendirilir.

Akustik danışmalık, sesin, kapalı ya da açık bir ortamdaki yayılma hızını, frekansını ve hızını ölçen bir bilim dalıdır. Akustik titreşim, ses, ultrason ve ultrason olmak üzere gazlar, sıvılar ve katı maddelerdeki tüm mekanik dalgaların incelenmesi ile ilgilenen disiplinler arası bir bilimdir.

Akustik yalıtımı ne zaman gereklidir ?  Bazen bir odaya girdiğinizde sesiniz çok kısık, kesik veya yankılı eko gibi sorunlar geliyor olabilir. İşte tam burada akustik yalıtım devreye girer. Müzik odaları, stüdyo, radyo, ses kayıt odası gibi mekanlarda akustik yalıtım uygulamaları sesin daha kaliteli ve nitelikli olması için kullanılır. Sessiz ve huzurlu bir yaşam statüsüne kavuşmak, komşulardan gelen yüksek gürültüyü engellemek için tercih edilen akustik malzemeleri oldukça önemli ve gereklidir. Buna örnek olarak akustik sünger akustik panel kumaş kaplı panel gibi bir çok ürün tercih edilebilir.

Ses Yalıtımı Nedir?

Ses yalıtımı, sesin içeri girmesini veya çıkmasını önlemek için belirli bir alandaki gürültü seviyesini engellemek veya azaltmak için geliştirilmiş malzeme ve uygulama sistemleridir.  Ses yalıtım kaplama, belirli bir ses kaynağı göre gürültü basıncını düşürmenin bir yoludur. Sesi azaltmak için akustik ses yalıtım danışmanlığında; kaynak ve alıcı arasındaki mesafeyi arttırmak, ses dalgalarının yansıtmak veya absorbe etmek için gürültü kaynağını belirleyip ses yalıtım uygulamaları yapılmaktadır.

Akustik Yalıtım ile Yalıtım Ses Arasında Ki Fark?

Ses yalıtım çözümü, bireylerin evlerinde, mekanlarında veya iş yerlerinde hatta stüdyolarında var olan gürültüleri engellemeye yardımcı olmak adına ses yalıtım süngeri izolasyon malzemeleri kullanımını içermektedir.

Ses yalıtım malzemeleri ve uygulamaları, yankılara neden olan yansımalar gibi istenmeyen dolaylı ses dalgalarını bastırır. Ses yolunda mesafe ve müdahale eden nesnelerin kullanılmasıyla istenmeyen, doğrudan ses dalgalarının kaynaktan dinleyiciye iletimini azaltır.

Akustik yalıtımı uygulanırken, bir odadaki sesi iyileştirmek ve bitişik odalara veya dış mekanlara / odalardan ses sızıntısını azaltmak için iki ayrı ses yalıtımı probleminin göz önünde bulundurulması gerekebilir. Akustik yalıtım ve gürültü kontrolü, istenmeyen gürültüyü sınırlamak için kullanılabilir.

Ses yalıtımı, akustik yalıtım ile kesinlikle aynı değildir. Bununla birlikte akustik yalıtımının amacı, ideal bir ortamda yankılamayan ses alanı oluşturmak için sesi kaynaktan akustik ses yalıtım en iyi malzemeleri ile tüm yönlere eşit olarak yayılmasını sağlar. Konser salonlarında, konferans salonlarında, tiyatrolarda, kongre merkezlerinde, kamu binalarında, toplantı odalarında, spor salonlarında, eğlence mekanlarında vb. alanlarda mükemmel akustik çözümlerle, ses yalıtım danışmanlık, akustik malzemelerin üretimi, satışı ve uygulamaların hakkında bilgi almak için AKSA ACOUSTİC firması ile iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir