Ahsap boyamada nelere dikkat etmeliyiz?

Son dönemlerde, daha çok ev hanımların oluşturduğu bir kitle dekorasyon amaçlı yeniden tasarlanmış ürünler kullanmaya başladılar. Özellikle bu yenilenme hareketlerinde evlerinde ne varsa bunları uygun malzeme ve tasarımlar ile değerlendirip hem yeniden kullanmayı hem de farklı kendi tasarımlarıyla hobi amaçlı bir dekorasyon çalışması ile evlerini süslemektedir.

ahsap-boyama

Bu konuda evde en çok bulunan malzeme olan ahşap ise, hem daha kolay yolla yeniden şekillenmesi hem de yenilen renkler ile farklı ürünler yaratılabilmektedir. Ahşap mobilyalardan özellikle sandalye, komidin, zigon sehpalar bu konudan elden en çok geçen ahşap ürünlerdir.

Furniture Make overs1

Ahşap boyamada bazı dikkat edilmesi gereken hususlar, adımlar bulunmaktadır. Bunlardan bazıları ise şöyledir;

  • Ahşap mobilyanın cinsini iyi bilmek gerekir. Ağaç türüne göre boyanız, bazı işlemleriniz değişebilir.
  • Ahşabın kalitesini incelemek lazım. Eğer ki sunta tarzı bir ürünse maalesef bu üründe çok fazla değişikliğe izin vermeyecektir. Fakat üzülmeyin onlar içinde kaplamalar ile yeniden şekillendirebilirsiniz.
  • Ahşap mobilyanızı iyi bir zımpara boyanın daha iyi tutmasını ve görüntünün daha kaliteli olmasını sağlayacaktır. Özellikle motifli mobilyalarda zımpara yapmak zordur ama bıkmadan zımparanın sonunda güzel bir iş ortaya çıkacaktır.
  • Ürününüzde eğer kulp, askı vb. parçalar varsa bunları kesinlikle düzgün sökerek boyama işlemine öyle geçiniz. Çünkü bantlama veya başka türle takılı iken boyama sonrası boya sıçrayan yerde montaj nedeniyle çatlama olabilir. Bu da oldukça kötü görüntüdür.
  • Ahşap mobilyanızda yine ahşap atak, kolçak gibi vidalı montajlanmış ürün varsa, ahşabınız sağlam ise bunları sökerek boyamanız yine ek yerlerinde boya çatlağı olmamasını sağlayacaktır.
  • Ürünlerinizi boyamadan önce ekipmanlarınıza da dikkat etmeniz gerekmektedir. Özellikle fırça ile boyanacak ise, boya cinsine ve boya yapılacak yüzeye göre fırça seçimi önemlidir. Kaliteli bir kıl fırça boyarken kıl izi ve kopan kıl parçası kalmaması için önemlidir.
  • İyi boyadan sonra iyi bir kuruma da önemlidir. Kurumaya bırakılan ürünün tam olarak kurumasını bekleyiniz.
  • Boyanmış ve kurumuş bir mobilyanın son katı ve en önemlisi tabiki de vernikleme işlemidir. Bu işlemde vernik atarken her yerin verniklendiğine dikkat ediniz ve aynı katta olduğuna özen gösteriniz. Vernikleme işleminden sonra montajlanacak ürünleri dikkatli montajlayınız. Tabiki vernik kuruduktan sonra montaj yapılacaktır unutmayınız.

screen-shot-2013-10-22-at-1-48-25-pm

Ahşap boyama tekniklerinden sonra diğer önemli hususta seçilecek renk ve parçalardır. Eğer yeni bir boyamam işlemi yapıyorsanız tavsiyem kullanılan parçalarıda yenilemenizdir. Ev konseptine uygun çok güzel yeni parçaları hırdavatçılardan ya da yapı marketlerinden bulabilirsiniz.

Mesela country tarzı bir mobilyanız var ve bunu boyadıysanız, çok güzel porselen kulplar ile değişiklik yapabilirsiniz. Çünkü genelde eski kulplar döküm siyah-sarı renklerde oluşan kulplar olduğu için bunları yeni tarz kulplar ile değiştirmek daha etkileyici görünüme sokacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir