Yabancı Telefon Kaydı Yasaklandı

Yabancı Telefon Kaydı Yasaklandı

Ülkemizde çok sık görülen bir uygulama yurt dışından telefon alıp Türkiye’de kaydettirmek. Bu sayede insanlar ülkemizde 1500 liraya kadar çıkan telefonları çok ucuz fiyatlara yurt dışından alıp Türkiye’de kullanıyor. Elbette bu durumun kontrolden çıkmaması için yurt dışından telefon getireceklerin bazı yükümlülükleri var. Telefonu kayıt ettirmeniz gerekiyor ve 2 yıl hiç bir telefon kaydettirmemiş olmanız gerekiyor.

Çok uzun zamandır kayıt işlemleri için 10 lira ücret alınıyordu. Değişen kanunla bu ücret 100 liraya çıkartıldı. Şimdilerde durumla ilgili sorunlar var sanırım. BTK’nin yaptığı açıklamaya göre şimdilik işlemler durduruldu. Sebebi ise bahsi geçen harcın nasıl alınacağının belli olmaması. Maliye bakanlığından konu ile ilgili tebliğ yayınlana kadar yurt dışından gelen telefonlar kayıt ettirilemeyecek.

Maliye bakanlığı 100 lira ücretin nasıl alınacağını kararlaştırıp uygulamaya koyacak. Bu şekilde abone işlemleri yapılabilecek. Yabancı telefon kaydı fiyat avantajı nedeniyle ülkemizde çok sık yapılan bir uygulama. Yurt dışına çıkma fırsatı bulan çoğu kişinin telefonla döndüğü bir gerçek. Çıkan bazı haberlere göre Maliye Bakanlığı 10 – 15 gün içinde tebliği yayınlayacak ve bu insanlar telefonlarını kayıt ettirebilecekler.

About author

Ahmet Orhan
Ahmet Orhan 2312 posts

Ankara'da doğmuş ve Ankara'da yaşamakta olan bir makine mühendisi ve blog yazarıyım. 2006'dan bu yana blog yazarlığı yapmakta olup, 2009'dan bu güne kadar aorhan.com'da yazıyorum. Ayrıca 2014'de açtığım bloghocasi.com'da blog yazarlığı konularına değinmekteyim. İlgili olduğum konular teknoloji, blog yazarlığı, sosyal medya ve web tasarımdır. Boş zamanlarımda blogculuk ve web arayüz tasarımcılığı ile uğraşmaktayım.

Bunları Okumalısın (Bence) !

Mobil Cihazlar 0 Comments

En Başarılı Mobil Müzik Dinleme Uygulamaları

Müzik tam anlamıyla ruhun gıdası ve bu nedenle de hayatımızda oldukça önemli bir yere sahip. Mp3’lerden Cep telefonlarına, Bilgisayarlardan, Arabalarımıza kadar hayatımızın her alanında gün boyu müzik mırıltısı eşliğinde yaşıyoruz.

Mobil Cihazlar 0 Comments

Vodafone’un Android’li cep telefonu 1TL ile Türkiye’de

Vodafone’un yeni kampanya ile 1 TL’ye Android işletim sistemli şık bir telefon ile yeni kullanıcılar ve mobil interneti daha fazla kullanıcıya ulaşmayı hedefliyor. Oldukça güzel ve özelliklerine göre fiyatı uygun

Apple-iOS 0 Comments

İnsanlar iOS 8 güncellemesinden emin değil

Apple, iOS 8 güncellemesini verdi ama güncellemeler çok yavaş ilerliyor. Bir çok kişi güncelleöeyi yapacakken yapmıyor. Geçtiğimiz sene iOS 7 güncellemesinden iki kat daha yavaş ilerleyen güncelleme insanların Apple’a bakış

3 Comments

 1. ibrahim yüzer
  Haziran 21, 08:24 Reply
  Abi aslında bu para olayı iyi olmuş.Dediğin gibi adamlar yabancı ülkeden ucuza getirip satıyorlar pahalıya.Doğal olarak da bunun bir vergisi gibi bir şey olması gerekli değil mi ? (:
  • tarikbayar
   Haziran 21, 12:11 Reply
   Satamazlar, çünkü rakamı yanlış hatırmalıyorsam 2 yılda 1 telefon kaydı yapabiliyor bir pasaport. Ha kaçak şekilde başka pasaportların üstüne kaydettiriyorlar BTK'da onları kısa zamanda tespit edip kapatıldığını söylüyor
 2. Onur Batur
  Haziran 22, 10:33 Reply
  bu çopk kötü oldu işte ya dayım almanyada samsung galaxy getiriyordu :)

Yorum Yazınız


*