Yabancı Telefon Kaydı Yasaklandı

Yabancı Telefon Kaydı Yasaklandı

Ülkemizde çok sık görülen bir uygulama yurt dışından telefon alıp Türkiye’de kaydettirmek. Bu sayede insanlar ülkemizde 1500 liraya kadar çıkan telefonları çok ucuz fiyatlara yurt dışından alıp Türkiye’de kullanıyor. Elbette bu durumun kontrolden çıkmaması için yurt dışından telefon getireceklerin bazı yükümlülükleri var. Telefonu kayıt ettirmeniz gerekiyor ve 2 yıl hiç bir telefon kaydettirmemiş olmanız gerekiyor.

Çok uzun zamandır kayıt işlemleri için 10 lira ücret alınıyordu. Değişen kanunla bu ücret 100 liraya çıkartıldı. Şimdilerde durumla ilgili sorunlar var sanırım. BTK’nin yaptığı açıklamaya göre şimdilik işlemler durduruldu. Sebebi ise bahsi geçen harcın nasıl alınacağının belli olmaması. Maliye bakanlığından konu ile ilgili tebliğ yayınlana kadar yurt dışından gelen telefonlar kayıt ettirilemeyecek.

Maliye bakanlığı 100 lira ücretin nasıl alınacağını kararlaştırıp uygulamaya koyacak. Bu şekilde abone işlemleri yapılabilecek. Yabancı telefon kaydı fiyat avantajı nedeniyle ülkemizde çok sık yapılan bir uygulama. Yurt dışına çıkma fırsatı bulan çoğu kişinin telefonla döndüğü bir gerçek. Çıkan bazı haberlere göre Maliye Bakanlığı 10 – 15 gün içinde tebliği yayınlayacak ve bu insanlar telefonlarını kayıt ettirebilecekler.

Bunları Okumalısın (Bence) !

Android

Vodafone’un Android’li cep telefonu 1TL ile Türkiye’de

Vodafone’un yeni kampanya ile 1 TL’ye Android işletim sistemli şık bir telefon ile yeni kullanıcılar ve mobil interneti daha fazla kullanıcıya ulaşmayı hedefliyor. Oldukça güzel ve özelliklerine göre fiyatı uygun

Mobil Cihazlar

Lumia 1330’un donanım bilgileri sızdı

Microsoft’un yeni telefonu Dünya Mobil kongresinde tanıtılabilir. Peki tanıtılmadan önce onun hakkında detaylı bilgiye erişmek ister misiniz? Lumia 1330 almak istediğiniz telefon mu tanıtılmadan önce onu bekleyip beklemeyeceğinize karar verebilirsiniz.

Mobil Cihazlar

Android Cihazınız Nasıl Hızlandırılır?

Androidli cihazlarda tıpkı bilgisayarlar gibi kullandıkça zaman içinde yavaşlamaya başlar. Bunun en önemli nedeni, kullandıkça bilgisayarın hafızasında tuttuğu şeylerin artmasıdır. Bu durum bilgisayarın yükünü arttırmakta ve yavaşlamasına neden olmaktadır. Android

3 Comments

 1. ibrahim yüzer
  Haziran 21, 08:24 Reply

  Abi aslında bu para olayı iyi olmuş.Dediğin gibi adamlar yabancı ülkeden ucuza getirip satıyorlar pahalıya.Doğal olarak da bunun bir vergisi gibi bir şey olması gerekli değil mi ? (:

  • tarikbayar
   Haziran 21, 12:11 Reply

   Satamazlar, çünkü rakamı yanlış hatırmalıyorsam 2 yılda 1 telefon kaydı yapabiliyor bir pasaport. Ha kaçak şekilde başka pasaportların üstüne kaydettiriyorlar BTK’da onları kısa zamanda tespit edip kapatıldığını söylüyor

 2. Onur Batur
  Haziran 22, 10:33 Reply

  bu çopk kötü oldu işte ya dayım almanyada samsung galaxy getiriyordu :)

Yorum Yazınız


+ 5 = sekiz