Yabancı Telefon Kaydı Yasaklandı

tel-kayit-aorhan
Paylaş
 

Ülkemizde çok sık görülen bir uygulama yurt dışından telefon alıp Türkiye’de kaydettirmek. Bu sayede insanlar ülkemizde 1500 liraya kadar çıkan telefonları çok ucuz fiyatlara yurt dışından alıp Türkiye’de kullanıyor. Elbette bu durumun kontrolden çıkmaması için yurt dışından telefon getireceklerin bazı yükümlülükleri var. Telefonu kayıt ettirmeniz gerekiyor ve 2 yıl hiç bir telefon kaydettirmemiş olmanız gerekiyor.

Çok uzun zamandır kayıt işlemleri için 10 lira ücret alınıyordu. Değişen kanunla bu ücret 100 liraya çıkartıldı. Şimdilerde durumla ilgili sorunlar var sanırım. BTK’nin yaptığı açıklamaya göre şimdilik işlemler durduruldu. Sebebi ise bahsi geçen harcın nasıl alınacağının belli olmaması. Maliye bakanlığından konu ile ilgili tebliğ yayınlana kadar yurt dışından gelen telefonlar kayıt ettirilemeyecek.

Maliye bakanlığı 100 lira ücretin nasıl alınacağını kararlaştırıp uygulamaya koyacak. Bu şekilde abone işlemleri yapılabilecek. Yabancı telefon kaydı fiyat avantajı nedeniyle ülkemizde çok sık yapılan bir uygulama. Yurt dışına çıkma fırsatı bulan çoğu kişinin telefonla döndüğü bir gerçek. Çıkan bazı haberlere göre Maliye Bakanlığı 10 – 15 gün içinde tebliği yayınlayacak ve bu insanlar telefonlarını kayıt ettirebilecekler.Bu yazı 16 kere okundu.
 • Site Yorum

3 adet yorum var.

 1. ibrahim yüzer diyor ki:

  Abi aslında bu para olayı iyi olmuş.Dediğin gibi adamlar yabancı ülkeden ucuza getirip satıyorlar pahalıya.Doğal olarak da bunun bir vergisi gibi bir şey olması gerekli değil mi ? (:

  • tarikbayar diyor ki:

   Satamazlar, çünkü rakamı yanlış hatırmalıyorsam 2 yılda 1 telefon kaydı yapabiliyor bir pasaport. Ha kaçak şekilde başka pasaportların üstüne kaydettiriyorlar BTK’da onları kısa zamanda tespit edip kapatıldığını söylüyor

 2. Onur Batur diyor ki:

  bu çopk kötü oldu işte ya dayım almanyada samsung galaxy getiriyordu :)

Bir yorum bırak


5 − dört =

YAZAR HAKKINDA

Ankara'da doğmuş ve Ankara'da yaşamakta olan bir makine mühendisi ve blog yazarıyım. 2006'dan bu yana blog yazarlığı yapmakta olup, 2009'dan bu güne kadar aorhan.com'da yazıyorum.
wordpress hosting
Domain sorgulama için Turhost'u öneriyorum.
Oyun Kolu Sunoyun.com araç kiralama
Sponsorlarımız
cep telefonu oyunları oyun oyna araba oyunları OYUNLAR yanmaz sünger canlı tv izle ses yalıtım malzemeleri ses yalıtım süngeri malta dil okulları
Son 24 saatin popülerleri
Bumerang - Yazarkafe

Sitemap | RSS