Windows 8’i Türkçeye Çevirme

Windows 8’i Türkçeye Çevirme

Yeni çıkan işletim sistemi Windows 8’e çevirmek hakkımız. Çünkü başka milletlerin diliyle kullanmaktansa kendi dilimizle kullanırız daha iyi. Dilimiz önemli çünkü. Hem bu işin bir diğer tarafı da var. Anlayamadığımız bazı şeyler olacaktır. Başka dilleri anlamaya çalışmaktansa kendi dilimizde güzelce kullanırız olur biter. Windows 8 bilgisayarınıza kurulduğunda İngilizce ise bunu Türkçeye çevirmek için size bir anlatım sunacağım.

Windows 7’de bunu yapmak sıkıntı idi. Çoğu tarafı İngilizceden Türkçeye dönüyordu, ama bazı yerleri vardı ki hala İngilizce. Bu da haliyle bilgisayar kullanıcısını rahatsız ediyor. Windows 7’de zordu, ama Windows 8’de bunu yapmak çok kolay. Bu konuda Microsoft bize yardımcı oluyor. Windows’unuz İngilizce ise Microsoft Türkçe dil paketini çevrimiçi olarak sunuyor. Bunu yapmak için aşağıda size tarif edeceğim yolu takip edebilirsiniz.

 1. Bu işlemi gerçekleştirmek için ilk olarak kontrol panelini açmalısınız. Kontrol paneline nasıl ulaşacaksınız? Bunu başlangıçtan “control panel” yazan yere tıklayarak yapabilirsiniz.
 2. Tıpkı Windows 7’de olduğu gibi açılan pencerede language, yani “dil” seçeneğini arattırın. İngilizce olarak yazın. Çünkü bilgisayarın dili İngilizce. Başka dilde arattırdığınız taktirde bulamazsınız.
 3. Language seçeneğini bulduysanız “Options” yani ayarlar butonuna tıklamanız gerekmektedir. Söylediğim butona tıkladıktan sonra orada  “Windows display language: Available for download” seçeneğini göreceksiniz. Bunun Türkçe karşılığı şu. “Windows 8’e yerel ayarları Türkçe olarak yüklediyseniz Windows 8 bundan sonra Türkçe olarak kullanılacak”. İşte ordaki kısa İngilizce metnin anlamı bu.
 4. Windows 8 bir indirme işlemi yapacak. Bunu update yoluyla yapacak. Bunu yaptıktan sonra Türkçe dili otomatik olarak yüklenmiş olacak. Ancak yeniden başlatmadan Türkçeyi aktif hale getiremezsiniz. Bu bütün bilgisayarlarda böyledir. Yeni bir özelliği aktif etmek için bilgisayar yeniden başlatılır. Bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra Türkçe dil karşınızda olacaktır.

Bunları Okumalısın (Bence) !

Teknoloji

Hearthstone: Heroes of Warcraft Yayınlandı!

Uzun bir süredir kapalı BETA sürüm ile oyun geliştirmesi devam eden ve kullanıcı tarafından merakla beklenen  Hearthstone: Heroes of Warcraft oyunu nihayet oyuncular ile buluştu. Açık BETA sürüm olarak yayınlanan oyuna şuan

Teknoloji

Programsız Çoklu MSN Açma

Bugün bilgisayarkurdu.com‘da gördüğüm bu yazıda programsız çoklu msn açılabileceğini ve bunun nasıl yapılacağını anlatmışlar. Benimde işlerden dolayı ayrı bir msn kullanmam gerektiğinde çoklu açma gerekiyor. Genelde msn plus kullanırım ama

Teknoloji

Saturn Marmara Park Açılıyor

Dünya’nın ilk ‘Future Store’ konseptli Saturn’u, İstanbul Marmara Park Beylikdüzü’nde 18 Ekim 2012 Perşembe günü saat 06:00’da açılıyor. #açılsaturnaçıl #açılsaturnaçıl# etiketiyle 16 Ekim’e kadar en fazla tweet atan ilk 40

3 Comments

 1. Emre
  Kasım 10, 09:48 Reply

  Dil çevirmelerine dikkat edin zararlı oluyorlar. Ayrıca Artık böyle bir sorununuz kalmadı. Windows 8 zaten türkçe.

  Türkçe olan sürümleri: (Windows 8 Enterprise Evaluation, Windows 8 Pro, Windows 8)

 2. Sesli
  Kasım 14, 11:29 Reply

  Hocam anlatım için teşekkür ederim. Ama henüz zaman bulupta Windows 8 işletim sistemine sahip olamadım. Geçenlerde bir mağazada Windows8 işletim sistemine sahip bilgisayar gördüm öyle kurcaladım gerçekten seri ve hızlılığı muhteşem. Bakalım geçiş yaparsam Türkçe dili için sizin makaleden faydalanacağım şimdiden teşekkür ederim. Sohbet tadında bir anlatım yapmışsınız.

 3. FollowAnqeL
  Ocak 12, 13:57 Reply

  ”Windows display language: Available for download” kardeş bende böyle bir şey yok ingilizce yüklendi bende ne yapabilirim?

Yorum Yazınız


5 + üç =