Windows 8’de Uyarlamalı Ekran Parlaklığı

Windows 8’de Uyarlamalı Ekran Parlaklığı

Uyarlamalı parlaklığın ilk olarak ne olduğunu açıklamakla işe başlayalım. Uyarlamalı parlaklık, Windows’da, bilgisayarınızın ortamındaki aydınlatma koşullarına uyacak ekran parlaklığını otomatik olarak ayarlamak için ışık algılayıcısını kullanan bir özelliktir. Uyarlamalı parlaklık her Windows 8’de yoktur. Windows 8 bilgisayarınızda olup olmadığını anlamak için bilgisayarınızın yanında verilen bilgilerinizi gözden geçiriniz.

Bu güç seçeneğini açıp kapatmak sizin elinizdedir. Nasıl açarsınız, ya da nasıl kapatırsınız. Bunu anlatacağım.

İlk olarak “gelişmiş güç seçenekleri” menüsünü açmanız gerekiyor. Menü açıldığında “ekran” sekmesine ardından da “uyarlamalı parlaklığı etkinleştir” seçeneğine tıklayacaksınız. Resim ile anlatmak gerekirse aşağıdaki resme bakmanız sizin için faydalı olacaktır.

a-1

Menüdeki seçenekleri görüyorsunuz. Bu seçeneklerden istediğinizi seçersiniz, istediğinizi kaldırırsınız. Seçtiğiniz seçeneği etkinleştirmekte kararlıysanız “uygula” deyip ardından da “tamam” seçeneğine tıklayınız.

a-2

Bu özellik sizin bulunduğunuz ortama göre çalışır. Gözümüz bu konuda hassastır. Fazla ışık gözümüze zarar verir. Fazla ışıktan gözümüzün etkilenmemesi için bu özellik ortam ışığına göre bilgisayarın ekranındaki ışığı ayarlar. Örneğin karanlık bir ortamda iseniz bilgisayarın ekranını rahatça göreceğiniz için ışığı kısar. Eğer çok ışıklı bir ortamda kullanıyorsanız bilgisayar ekranın ışığını arttırır. Örneğin bir alışveriş merkezi rengarenktir. Bilgisayarı açtığımız zaman etraf fazlasıyla aydınlık olduğu için ışık daha da artacak. Çünkü fazla ışık olunca bilgisayar ekranını görmemiz daha zor olduğu için ışık artar.

Ancak bu özellikten rahatsız olanlar için kapatma seçeneği de konulmuş. Ben kendim el ile ışığı arttırıp azaltacağım derseniz o zaman bu özelliği kapatacaksınız. Özelliği kapatma yolunu yukarıda anlattık. Windows 8 işletim sistemlerinde bulunan bu gelişmiş özelliğin bulunmadığı Windows 8 işletim sistemli bilgisayarlar da var.

Windows 8 ile ilgili paylaşımlarımıza devam edeceğiz.

About author

Ahmet Orhan
Ahmet Orhan 2312 posts

Ankara'da doğmuş ve Ankara'da yaşamakta olan bir makine mühendisi ve blog yazarıyım. 2006'dan bu yana blog yazarlığı yapmakta olup, 2009'dan bu güne kadar aorhan.com'da yazıyorum. Ayrıca 2014'de açtığım bloghocasi.com'da blog yazarlığı konularına değinmekteyim. İlgili olduğum konular teknoloji, blog yazarlığı, sosyal medya ve web tasarımdır. Boş zamanlarımda blogculuk ve web arayüz tasarımcılığı ile uğraşmaktayım.

Bunları Okumalısın (Bence) !

Teknoloji 0 Comments

Windows 8 Hızlı mı Açılıyor? Açılıyorsa Nasıl Açılıyor?

Windows 8 işletim sisteminin hızlı açıldığı dikkatinizi çekmiştir. Güç düğmesine bastığımız zaman saniyeler içinde açılıyor. Diğer işletim sistemlerine göre kat kat daha hızlı açılan Windows 8 nasıl oluyor da bunu

Teknoloji 29 Comments

Yeni Aorhan.com Yayında

2009 yılından beri yazılarımı paylaştığım aorhan.com’da 2. kez ve beni en çok yoran tema değişim serüveni nihayet başladık. Şu anda eksikleri olup zamanla giderilece ve diğer yeni bölümlerle kullanılmaya başladığında

Teknoloji 1Comments

Ücretsiz Flash Oyunlar ve Friv Kız Oyunları

Binlerce flash oyuna ücretsiz olarak internet üzerindeki farklı pek çok site aracılığı ile ulaşmak mümkün olur. FRİV Bu oyun kategorisinin başında kız oyunları gelir ve küçük çocuklar tarafından ilgi ile

0 Comments

Yorum Yapılmadı!

Bu yazının yorumu yok, ilk sen yaz!

Yorum Yazınız


*