Windows 8’de Giriş Parolası Nasıl Kaldırılır?

Windows 8’de Giriş Parolası Nasıl Kaldırılır?

Windows 8 işletim sistemini başta kurarken sizden Microsoft hesabı istiyor. Microsoft hesabınızı oraya giriyorsunuz. Şifre istiyor. Oraya da Microsoft şifrenizi giriyorsunuz. Bundan sonraki süreçte artık bilgisayarınızı açarken Microsoft hesabınızın şifresini girerek açmak zorunda kalıyorsunuz. Ancak bu durumdan rahatsız olabilirsiniz. Sürekli bilgisayar açılırken şifre girmek uzun iş gibi gelebilir. Şifreyi nasıl kaldırabilirsiniz, onu anlatacağız.

Şimdi sırasıyla yapmanız gerekenleri anlatıyorum.

 • İlk olarak Windows tuşu + R tuşuna basıyorsunuz.aorhan-1
 • Sağ alt köşede çıkan küçük kutucuğa “netplwiz” yazıyorsunuz.
 • “netplwiz yazıp enter tuşuna basıyorsunuz.
 • Sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran geliyor.aorhan-2
 • Kırmızı ile işaret yaptığım yerde de gördüğünüz gibi tik işareti ile işaretlenmemiş. Aslında işaretliydi. Ben kaldırdım.
 • Kullanıcı bu bilgisayarı kullanmak için bir ad ve parola girmelidir diyor. Buradaki tik işaretini kaldırdığımız zaman buradaki tiki kaldırmak yeterlidir.

Windows + R tuşuna bastığınız zaman çalıştırı başlatmış oluyorsunuz. Windows 7’de de bazı sorunları halletmek için çalıştır hizmetinden faydalanıyorduk. Windows 8’de de çalıştırı başlatmak için kullandığımız tuş kombinasyonu Windows tuşu ve R tuşu.

Windows 8’de parola ile kendinizi yavaşlatmak istemiyorsanız bu yoldan faydalanabilirsiniz. Windows 8 diğer işletim sistemlerinden daha hızlı açılıyor. Ancak işletim sistemini o parola ile kısıtlamak olmaz. Parola korumalı iken açılması haliyle daha fazla zaman alıyor. Çünkü parolayı girmek için vakit harcamak zorundasınız.

Size açtırdığımız menüde bu işten fazlası görülüyor. Örneğin bilgisayarınızda parola kaldırmak için ne yapabilirsiniz, nerelere başvurursunuz hepsini gösteriyor. Windows 8 işletim sistemi daha yeni olduğu için parola koyma, parola değiştirme ve parolayı kaldırma gibi işlevler bilinmiyor. Daha yeni bir işletim sistemi olduğu için onu keşfetmek biraz zaman alacak. Ancak keşfettiğimiz zaman Windows 7.’den daha pratik ve kolay bir işletim sistemi olduğunu fark edeceksiniz.

About author

Ahmet Orhan
Ahmet Orhan 2312 posts

Ankara'da doğmuş ve Ankara'da yaşamakta olan bir makine mühendisi ve blog yazarıyım. 2006'dan bu yana blog yazarlığı yapmakta olup, 2009'dan bu güne kadar aorhan.com'da yazıyorum. Ayrıca 2014'de açtığım bloghocasi.com'da blog yazarlığı konularına değinmekteyim. İlgili olduğum konular teknoloji, blog yazarlığı, sosyal medya ve web tasarımdır. Boş zamanlarımda blogculuk ve web arayüz tasarımcılığı ile uğraşmaktayım.

Bunları Okumalısın (Bence) !

Teknoloji 0 Comments

Akıllı Telefonların Pil Ömrü

Hayatımızda her geçen gün çok daha fazla yer kaplayan akıllı telefonlar, sağladıkları olanaklarla vazgeçilmez bir niteliğe kavuşuyorlar. Çok fazla özellik ile üretilmelerinin yanı sıra, pil ömürlerinin kısa olması, çeşitli sorunların

Teknoloji 0 Comments

Crysis 3 Kasma Sorunu

Crysis 3 oynayanlar ister oyunu korsan oynasın, isterse orijinal oynasın kasmalarla karşı karşıya kalacaklar. Kasmaların nedeni oyunun orijinal ya da korsan olmasından dolayı değildir. Bundan önce de duyduğunuz gibi Crysis

Teknoloji 2 Comments

Far Cry 3 Oyun Çözümü 6

Oyun çözümümüzde en son Liza’nın tedavisi için denizin altında bulunan bir mağaradan mantar almıştık. Daha sonra o mantarı Liza’nın tedavisi için doktora götürdük. Doktora mantarı verdik ve Liza’nın yanına çıktı.

1 Comment

 1. kralizasyon
  Şubat 04, 14:11 Reply
  Bir başka çözüm ise yerel hesaba geçmektir :)

Yorum Yazınız


*