Windows 8’de Giriş Parolası Nasıl Kaldırılır?

aorhan-1
Paylaş
 

Windows 8 işletim sistemini başta kurarken sizden Microsoft hesabı istiyor. Microsoft hesabınızı oraya giriyorsunuz. Şifre istiyor. Oraya da Microsoft şifrenizi giriyorsunuz. Bundan sonraki süreçte artık bilgisayarınızı açarken Microsoft hesabınızın şifresini girerek açmak zorunda kalıyorsunuz. Ancak bu durumdan rahatsız olabilirsiniz. Sürekli bilgisayar açılırken şifre girmek uzun iş gibi gelebilir. Şifreyi nasıl kaldırabilirsiniz, onu anlatacağız.

Şimdi sırasıyla yapmanız gerekenleri anlatıyorum.

  • İlk olarak Windows tuşu + R tuşuna basıyorsunuz.aorhan-1
  • Sağ alt köşede çıkan küçük kutucuğa “netplwiz” yazıyorsunuz.
  • “netplwiz yazıp enter tuşuna basıyorsunuz.
  • Sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran geliyor.aorhan-2
  • Kırmızı ile işaret yaptığım yerde de gördüğünüz gibi tik işareti ile işaretlenmemiş. Aslında işaretliydi. Ben kaldırdım.
  • Kullanıcı bu bilgisayarı kullanmak için bir ad ve parola girmelidir diyor. Buradaki tik işaretini kaldırdığımız zaman buradaki tiki kaldırmak yeterlidir.

Windows + R tuşuna bastığınız zaman çalıştırı başlatmış oluyorsunuz. Windows 7’de de bazı sorunları halletmek için çalıştır hizmetinden faydalanıyorduk. Windows 8’de de çalıştırı başlatmak için kullandığımız tuş kombinasyonu Windows tuşu ve R tuşu.

Windows 8’de parola ile kendinizi yavaşlatmak istemiyorsanız bu yoldan faydalanabilirsiniz. Windows 8 diğer işletim sistemlerinden daha hızlı açılıyor. Ancak işletim sistemini o parola ile kısıtlamak olmaz. Parola korumalı iken açılması haliyle daha fazla zaman alıyor. Çünkü parolayı girmek için vakit harcamak zorundasınız.

Size açtırdığımız menüde bu işten fazlası görülüyor. Örneğin bilgisayarınızda parola kaldırmak için ne yapabilirsiniz, nerelere başvurursunuz hepsini gösteriyor. Windows 8 işletim sistemi daha yeni olduğu için parola koyma, parola değiştirme ve parolayı kaldırma gibi işlevler bilinmiyor. Daha yeni bir işletim sistemi olduğu için onu keşfetmek biraz zaman alacak. Ancak keşfettiğimiz zaman Windows 7.’den daha pratik ve kolay bir işletim sistemi olduğunu fark edeceksiniz.

Bu yazı 374 kere okundu.

YAZAR HAKKINDA

Ankara'da doğmuş ve Ankara'da yaşamakta olan bir makine mühendisi ve blog yazarıyım. 2006'dan bu yana blog yazarlığı yapmakta olup, 2009'dan bu güne kadar aorhan.com'da yazıyorum.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

*

Bir adet yorum var.

  1. kralizasyon diyor ki:

    Bir başka çözüm ise yerel hesaba geçmektir :)

REKLAM
wordpress hosting
Domain sorgulama için Turhost'u öneriyorum.
Oyun Kolu Sunoyun.com araç kiralama
Sponsorlarımız
Son 24 saatin popülerleri
Bumerang - Yazarkafe

Sitemap | RSS