Nasıl Format Atılır?

Nasıl Format Atılır?

Fotmat çoğu zaman gerekli oluyor. Şunu hatırlatmak lazım gerekli olduğunda beklemeden format atmalısınız. Format atmazsanız bazı beklenmedik durumlar kişisel güvenliğinizin tehlikeye girmesine bile enden olabilir. Eğer herhangi bir hastalık bulaşmışsa beklemeyin hemen temizleyin.

İlk olarak nasıl başlayacaksınız işe? Format programınız CD’de ya da flash bellekte olabilir. Bildiğimiz gibi artık flash bellekle de format atılabiliyor. İlk olarak Microsoft’un bu sayfasından gerekli programı indirin. Flash bellek ile format atacakların kullanmaları gereken bu program CD ile format atacakların işine yaramaz. DVD ile format atacaklarında işine yarayacaktır.

ISO şeklindeki işletim sistemi dosyasını bu program sayesinde gerekli formatlara dönüştürüp ayrıştırabilirsiniz. Eğer elinizde zaten ayrıştırılmış hali varsa diğer USB belleğe kopyalayabilirsiniz.

Önce CD’yi ya da flash belleği takıyorsunuz. Sonra bilgisayarınızı yeniden başlatıyorsunuz. Açılırken basacağınız tuş size ekranda gösteriliyor. Bu tuşlar F2, delete, ya da belirlenen başka bir tuş oluyor. O anı kaçırmadan basıyorsunuz o tuşa ve karşınıza BIOS menüsü çıkıyor. Sonra menünün en sağ tarafında boot menüsü yer alıyor. İşte formatın ilk adımını oradan atıyorsunuz. Boot menüsünde formatı nereden atacaksanız (flash bellek, CD) onu en üste getiriyorsunuz. Boot menüsü biraz karmaşık olabilir. Burda tek yapmanız gereken cihazın başlatılması gereken yeri seçmek. Bildiğiniz gibi normal bir bilgisayar kendi harddiskinden başlar. Siz bunu USB olarak belirlediğiniz zaman USB’den başlayacaktır. USB’deki işletim sistemini kendine kurmaya çalışacaktır. Bilgisayarın başlayacağı hafızayı seçtiğinizde genellikle F10 tuşu ile kaydetim bilgisayarın yeniden başlatılmasını sağlıyorsunuz.

Size bilgisayarı format atacağınız aygıttan yani flash bellek ya da CD’den başlatmak isteyip istemediğinizi soruyor. Siz de yes ya da no diyerek buna cevap veriyorsunuz ve format başlıyor. Sonra resimlerde görüldüğü gibi normal kurulumu takip ediyorsunuz. Bütün işlemleriniz bittiğinde gerekli ayarlar aşağıdaki gibi yapılmalıdır. Bios’tan çıktığınızda ve bilgisayatınız USB ya da DVD ‘den başladığında aşağıdaki resimlerde gördüğünüz adımlarla karşılaşacaksınız.

About author

Ahmet Orhan
Ahmet Orhan

Ankara'da doğmuş ve Ankara'da yaşamakta olan bir makine mühendisi ve blog yazarıyım. 2006'dan bu yana blog yazarlığı yapmakta olup, 2009'dan bu güne kadar aorhan.com'da yazıyorum. Ayrıca 2014'de açtığım bloghocasi.com'da blog yazarlığı konularına değinmekteyim. İlgili olduğum konular teknoloji, blog yazarlığı, sosyal medya ve web tasarımdır. Boş zamanlarımda blogculuk ve web arayüz tasarımcılığı ile uğraşmaktayım.

You might also like

Nasıl Yapılır ? 2 Comments

Facebook’ta İsim Değişikliği Sınırını Kaldırmak

Facebook’ta isim değiştirmek sınırlıdır. Birkaç sefer isim değişikliği yaptıktan sonra Facebook artık isim değiştirmenize izin vermiyor. Sadece tek bir yolla isminizi değiştirebilirsiniz. O tek hakkı kullanmak için de gerçek isminizi

Nasıl Yapılır ? 0 Comments

Pixel Badge Nasıl Yapılır?

  İlk olarak Pixel Badgenin ne olduğunu açıklayalım. Pixel Badge kişisel sitelerimiz için yaptığımız küçük simgelerdir. Siteyi temsil eden bir simgedir. Başka sitelere reklam verdiğimiz zaman da kullanırız. Oluşturmak çok

Nasıl Yapılır ? 0 Comments

Nokia S60 Serisine Nasıl Format Atılır?

Cep telefonları o kadar değişik hale geldi ki, bundan 5 yıl önceki cep telefonlarına benzemiyorlar. Nokia’dan örnek verelim. Mesela Nokia S60 serisi yaptığınız her işlemi ön belleğe kaydeder. Örnek vermek

0 Comments

Yorum Yapılmadı!

You can be first to comment this post!

Yorum Yazsanız


× 9 = dokuz