Nasıl Format Atılır?

Nasıl Format Atılır?

Fotmat çoğu zaman gerekli oluyor. Şunu hatırlatmak lazım gerekli olduğunda beklemeden format atmalısınız. Format atmazsanız bazı beklenmedik durumlar kişisel güvenliğinizin tehlikeye girmesine bile enden olabilir. Eğer herhangi bir hastalık bulaşmışsa beklemeyin hemen temizleyin.

İlk olarak nasıl başlayacaksınız işe? Format programınız CD’de ya da flash bellekte olabilir. Bildiğimiz gibi artık flash bellekle de format atılabiliyor. İlk olarak Microsoft’un bu sayfasından gerekli programı indirin. Flash bellek ile format atacakların kullanmaları gereken bu program CD ile format atacakların işine yaramaz. DVD ile format atacaklarında işine yarayacaktır.

ISO şeklindeki işletim sistemi dosyasını bu program sayesinde gerekli formatlara dönüştürüp ayrıştırabilirsiniz. Eğer elinizde zaten ayrıştırılmış hali varsa diğer USB belleğe kopyalayabilirsiniz.

Önce CD’yi ya da flash belleği takıyorsunuz. Sonra bilgisayarınızı yeniden başlatıyorsunuz. Açılırken basacağınız tuş size ekranda gösteriliyor. Bu tuşlar F2, delete, ya da belirlenen başka bir tuş oluyor. O anı kaçırmadan basıyorsunuz o tuşa ve karşınıza BIOS menüsü çıkıyor. Sonra menünün en sağ tarafında boot menüsü yer alıyor. İşte formatın ilk adımını oradan atıyorsunuz. Boot menüsünde formatı nereden atacaksanız (flash bellek, CD) onu en üste getiriyorsunuz. Boot menüsü biraz karmaşık olabilir. Burda tek yapmanız gereken cihazın başlatılması gereken yeri seçmek. Bildiğiniz gibi normal bir bilgisayar kendi harddiskinden başlar. Siz bunu USB olarak belirlediğiniz zaman USB’den başlayacaktır. USB’deki işletim sistemini kendine kurmaya çalışacaktır. Bilgisayarın başlayacağı hafızayı seçtiğinizde genellikle F10 tuşu ile kaydetim bilgisayarın yeniden başlatılmasını sağlıyorsunuz.

Size bilgisayarı format atacağınız aygıttan yani flash bellek ya da CD’den başlatmak isteyip istemediğinizi soruyor. Siz de yes ya da no diyerek buna cevap veriyorsunuz ve format başlıyor. Sonra resimlerde görüldüğü gibi normal kurulumu takip ediyorsunuz. Bütün işlemleriniz bittiğinde gerekli ayarlar aşağıdaki gibi yapılmalıdır. Bios’tan çıktığınızda ve bilgisayatınız USB ya da DVD ‘den başladığında aşağıdaki resimlerde gördüğünüz adımlarla karşılaşacaksınız.

About author

Ahmet Orhan
Ahmet Orhan 2320 posts

Ankara'da doğmuş ve Ankara'da yaşamakta olan bir makine mühendisi ve blog yazarıyım. 2006'dan bu yana blog yazarlığı yapmakta olup, 2009'dan bu güne kadar aorhan.com'da yazıyorum. Ayrıca 2014'de açtığım bloghocasi.com'da blog yazarlığı konularına değinmekteyim. İlgili olduğum konular teknoloji, blog yazarlığı, sosyal medya ve web tasarımdır. Boş zamanlarımda blogculuk ve web arayüz tasarımcılığı ile uğraşmaktayım.

Bunları Okumalısın (Bence) !

Nasıl Yapılır ? 0 Comments

Microsoft Word’de İstemediğimiz Kelimeleri Toplu Bir Şekilde Değiştirmek

Hepimizin olmuştur. Uzun uzun, sayfalarca Word dosyaları. Öğretmeniniz bir ödev vermiştir ve siz o ödevi uzun uğraşlar sonucu yapmışsınızdır. Ancak bu ödev öğretmeniniz tarafından kötü eleştirilere maruz kalmıştır. Bu eleştiriler

Nasıl Yapılır ? 0 Comments

Android telefonunuz sahte mi?

Piyasada bir çok Android cihaz var. Son zamanlarda özellikle Android işletim sistemli cihazlarda önemli bir fiyat düşüşü oldu. Fiyat performans cihazları piyasayı sardı. Ucuz ama yüksek performanslı cihazlar insanlara ne

Nasıl Yapılır ? 0 Comments

Windows 32 bit ve 64 bit arasındaki farklar

İnsanların her zaman merak ettiği konu olmuştur. Biz de basit cümlelerle sizlere Windows’un 32-bit ve 64-bit sürümleri arasında ne gibi farklar var açıklamaya çalışacağız. İlk önce belirtmek gerekir ki, örneğin

0 Comments

Yorum Yapılmadı!

Bu yazının yorumu yok, ilk sen yaz!

Yorum Yazınız


*