Gizli Numaralardan Gelen Çağrılar Nasıl Engellenir

Gizli Numaralardan Gelen Çağrılar Nasıl Engellenir

Yabancı kişilerden gelen çağrılar, bir çok kişi için can sıkıcı olabiliyor. Özellikle bu çağrıların numarasız olarak gelmesi ve bazen tacize varan raddelere ulaşması bir çok kişiyi rahatsız ediyor. Bunun için dava edilen onlarca yabancı numara varken, bir çok kişi gizli numaraları kendinden uzak tutmanın çeşitli yollarını arıyorlar.

Uzun süredir kullanıcıların ihtiyaç duyduğu ‘Gizli Numaraları Engellemek‘ için bir takım programlar, uygulamalar üretilmişti. Hatta bunun yanı sıra bir çok kullanıcı bir takım internet sitelerine numaralarını girerek bu işlemi gerçekleştirmeye çalışıyordu ki bu çabaların neredeyse tamamı başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

Telefon operatörleri, kullanıcıların kişisel haklarını korumak ve başka kişilerce numara olmaksızın taciz edilmelerine engel olmak amacıyla çeşitli girişimlerde bulundular. İnternette bulunan sahte siteler ile programlardan korumak isteyen ve kişisel gizliliklerine önem veren operatörler çeşitli kodlar ve çözümler yayınladılar. Eğer benzer bir soruna sahipseniz siz de aşağıdaki kodları kullanarak rahatlıkla gizli numaralardan gelen çağrıları engelleyebilirsiniz.

TURKCELL Hatlarda Gizli Numara Engelleme

Türkcell hat sahibiyseniz ve gizli numara sorunu yaşıyorsanız, operatörün kullanıcılar için sunduğu 5 haneli kodu tuşlayıp arayarak gizli numaraları engelleyebilir veya açabilirsiniz.
Gizli Numara Çağrılarını Engelleme Kodu:              *253#
Gizli Numara Çağrılarını Aktifleştirme Kodu:       #253#

AVEA Hatlarda Gizli Numara Engelleme

Avea hat sahibiyseniz, ilk olarak sunduğumuz Türkcell ile aynı şekilde hattı gizli numaralara kapatmanız veya aktifleştirmeniz mümkün. Yukarıda bulunan kodları kullanabileceğiniz gibi ayrıca *100# kodunu tuşlayarak işlemler menüsünden gizli numaralarla ilgili işlemlerinizi yapabilirsiniz.

VODAFONE Hatlarda Gizli Numara Engelleme

Vodafone, diğer operatörlerin aksine atacağınız bir kısa mesaj ile bu işlemi yapmanıza olanak sağlıyor.
Gizli Numara Çağrılarını Engellemek İçin:  “GIZLI AC” yaz “7046“a gönder.
Gizli Numara Çağrılarını Aktifleştirmek İçin: GIZLI KAPAT” yaz “7046“a gönder.

Umarım bu makale sizin için faydalı olmuştur.

About author

Ahmet Orhan
Ahmet Orhan 2299 posts

Ankara'da doğmuş ve Ankara'da yaşamakta olan bir makine mühendisi ve blog yazarıyım. 2006'dan bu yana blog yazarlığı yapmakta olup, 2009'dan bu güne kadar aorhan.com'da yazıyorum. Ayrıca 2014'de açtığım bloghocasi.com'da blog yazarlığı konularına değinmekteyim. İlgili olduğum konular teknoloji, blog yazarlığı, sosyal medya ve web tasarımdır. Boş zamanlarımda blogculuk ve web arayüz tasarımcılığı ile uğraşmaktayım.

Bunları Okumalısın (Bence) !

Nasıl Yapılır ? 0 Comments

Wordde Değişik Stiller Kullanmak

Yazacağınız belge ister bir makale, iş mektubu, faks belgesi, özgeçmiş isterse düz bir yazı belgesi olsun, belgenize farklı bir etki kazandırmak için değişik stiller kullanabilirsiniz. Stiller bölümünde bulunan seçenekleri kullanarak

Nasıl Yapılır ? 0 Comments

Bilgisayarımın Donma Sorununu Nasıl Çözebilirim

Günümüzde bir çok kişinin elinin altında bulunan bilgisayarlar, bir çok kişi tarafından aktif olarak kullanılmakta. Bilgisayar kullanıcılarının bilinçsizce yaptığı program kurulumları ve virüs sızıntısı ve benzeri durumlar yüzünden oluşan donma

Nasıl Yapılır ? 0 Comments

Windows’ta güncelleştirme hataları nasıl düzeltilir?

Windows işletim sistemi güncelleştirme merkezinden güncelleştirmeleri otomatik yapıyoruz. Bazı güncelleştirmeler hata verebiliyor. Bir hata koduyla güncelleştirme yaptığınız yerde bu size bildiriliyor. Peki bu hataları nasıl çözeriz? Bu hatalar güncelleştirmelerin çakışmasından,

0 Comments

Yorum Yapılmadı!

Bu yazının yorumu yok, ilk sen yaz!

Yorum Yazınız


*