Farklı kategoriler için farklı yazı sayfası

Farklı kategoriler için farklı yazı sayfası

Başlıkta çok farklı oldu ama bu tarz anlatabildim. :) Öncelikle yine bir ihtiyaçtan doğan bir yazı oldu bu. Yaptığım diş hekimleri portalında iki farklı tekil yazı sayfası olması gerekiyordu. Bunlardan biri bilindik blog yazısı sayfasıydı, diğeri ise diş hekimin bilgilerinin yer aldığı ayrıntılı bir sayfaydı. Bunlara ayrı bir stil yapısına sahip olmasından dolayı farklı göstermek için epey araştırma yaptım ve en kolay yolu buldum. Şimdi belki sizde bu tarz durumla karşılaşırsanız diye yazmak istedim.

Öncelikle yapacağınız işlem oldukça kolay bunun için kaç tane farklı tekil yazı sayfanız varsa bunlara özel sayfa oluşturacaksınız, sonrada bunları belirlenen kategorilere göre göstereceğiz.

Örnek olarak firma tanıtım sitesi olsun. Firma tanıtım sitemizde günlük yazılar yazdığımız haberler yazdığımız sayfa olsun ve buda aynı bu sayfa gibi düz yazı sayfası olsun. Kategorisi id numarası “3” olsun. Buna özel sayfa ismide single-haber.php olsun.

İkinci olarak da firmanın tanıtımın yapıldığı, firma ismi, çalışma alanı, vergi numarası, iletişim adresleri vs. olan bir sayfa olsun ve bu firma tanıtım kategorisinin idsi de “4” olsun. Sayfa adı da single-firma.php olsun. Buna göre şimdi kodlarımızı yazalım.

Öncelikle aşağıdaki kodu single.php’de kullanacağız.

$post = $wp_query->post;
if ( in_category('4') ) {
include(TEMPLATEPATH . '/single-firma.php'); }
else { include(TEMPLATEPATH . '/single-haber.php');
}
?>

Burada şunu yaptık. Yazı linke tıklandığında single.php sayfası açılıyor orada hemen bir döngü çalışıyor. Burada diyor ki, eğer 4 numaralı kategori ise single-firma.php dosyasını aç, eğer değil ise single-haber.php dosyasını aç.

Bu sayede farklı stiller için farklı yazı şablonları oluşturabilirsiniz. Peki 2 den fazla sayfa olursa ne yapacaksınız. Onun içinde şunu yapacağız.

Single.php’ye bu sefer şu şekilde ekleme yapıyoruz.

$post = $wp_query->post;
if ( in_category('3') ) {
include(TEMPLATEPATH . '/single-haber.php'); }
elseif ( in_category('4') ) {
include(TEMPLATEPATH . '/single-firma.php'); }
elseif ( in_category('5') ) {
include(TEMPLATEPATH . '/single-resimler.php'); }
else { include(TEMPLATEPATH . '/single-normal.php');
}
?>

Burada yaptığımız ise eğer 3 numaralı kategori idsine sahip yazı ise single-haber.php açılacak o değilse 4 numaralı kontrol edilecek ve oysa single-firma, eğer o da değilse 5 numaralı kategori yazısı olup olmadığı ve olduğu takdirde single-resimler.php açılacak. Hiç biri değilse single-normal.php dosyası açılacak. Bu sayede istediğiniz şekilde istediğiniz sayıda farklı single.php tasarımları yapabilirsiniz. Bu yöntem ile çok farklı siteler yapmakta mümkün oluyor.

NOT: kodların başına “< ? php " bunu eklemeyi unutmayın. Editöre ekliyorum lakin çıkmıyor siz eklersiniz.Eklenmiş hali aşağıdaki gibidir.

About author

Ahmet Orhan
Ahmet Orhan 2317 posts

Ankara'da doğmuş ve Ankara'da yaşamakta olan bir makine mühendisi ve blog yazarıyım. 2006'dan bu yana blog yazarlığı yapmakta olup, 2009'dan bu güne kadar aorhan.com'da yazıyorum. Ayrıca 2014'de açtığım bloghocasi.com'da blog yazarlığı konularına değinmekteyim. İlgili olduğum konular teknoloji, blog yazarlığı, sosyal medya ve web tasarımdır. Boş zamanlarımda blogculuk ve web arayüz tasarımcılığı ile uğraşmaktayım.

Bunları Okumalısın (Bence) !

Wordpress Tema 0 Comments

WordPress için yılbaşı teması

Yılbaşına az zaman kaldı. Her yerde kar, noel baba, çam ağacı gibi şeyler görmeye başladık. Eee her yerde olunca haliyle sitelerde yılbaşı için çalışmalar başladı. Smashing magazine’nden yılbaşı için çok

Wordpress 6 Comments

Seo image eklentisi ve faydası

SEO image eklentisi benimde kullandığım ve faydasını gördüğüm güzel bir eklenti. Peki bu eklenti ne işe yarar. Bu eklenti sayesinde içeriklerinizde kullandığınız resimler aynı zamanda sitenizde sayfa şeklinde yer alarak

Wordpress 1Comments

Yararlı 6 WordPress Özelliği

WordPress sitenizi 10 adet yararlı kod yardımıyla daha da kullanışlı hale getirebilirsiniz. Bunların yapımı ve yararlarını paylaşacağım yaznın orjinalini isterseniz buradan bulabilirsiniz. Not: Sitede yapılacak değişikler öncesinde yedekleme yapmayı unutmayız!

7 Comments

 1. Furkan Güven Taştan
  Nisan 02, 17:07 Reply
  Ben bununla ilgili bu tekniği bilmiyordum ya da beceremezdim :) Alternatif olarak tekil yazı şablonu oluşturmayı denedim ve gayet güzel de oldu. http://www.sinerjik.org/yazi/wordpress-tekil-yazi-sablonu-olusturmak/
  • aorhan
   Nisan 02, 17:21 Reply
   Onu görmüştüm ben de ama beceremedim :) Bu daha kolay geldi bana :D ama en iyisi her zaman sana en kolay gelenidir :D
 2. AlixcaN
  Nisan 13, 02:00 Reply
  tema klasörü içine category-id.php şeklinde dosya oluşturursanız otomatik olarak id si dosya ismindeki ile aynı olan dosya çalışıcak ve kategori görünümü değişicektir. örn 284 nolu kategori için category-284.php yapmak ve görünümünü düzenleyip kaydetmeniz yeterli olucaktır. iyi çalışmalar dilerim.
 3. Yemegi Tarifi
  Şubat 10, 01:01 Reply
  Hocam yazılarını düzenli takip ediyorum , birçok şeyi yeni açtıgım sitemde uygulayacagım şimdiden teşekkürler.
 4. Bölüm fragmanı
  Nisan 20, 15:14 Reply
  Alternatif olarak single.php deki get header etiketini " post; if (in_category(9)) { include (TEMPLATEPATH.'/single-specific9.php'); return; } if (in_category(8)) { include (TEMPLATEPATH.'/single-specific8.php'); return; } if (in_category(11)) { include (TEMPLATEPATH.'/single-specific11.php'); return; } get_header(); ?> " olarak değiştirirseniz mevcut single php nizi kullanmaya devam edip, istediğiniz kategorilere özel tasarım oluşturabilirsiniz arkadaşlar.
 5. Lara
  Haziran 04, 20:57 Reply
  selamlar arkadaşlar bu yukarıda anlatıldığı gibi güzel söz sitesi tasarımı hazırladım ancak yorum kısımları çalışmıyor bu konuda yardımcı olurmusunuz=?

Yorum Yazınız


*